Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ipko bp logowanie do konto osobiste

W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez konta bankowego, mobilnych płatności czy płatności przy użyciu karty płatniczej. Wszystko to odbywa się dzięki produktowi z zakresu usług bankowych jakim jest konto osobiste. Poza podstawowymi możliwościami jaki przechowywania środków na rachunku istnieje wiele innych, które ułatwiają nam codzienne życie oraz pomagają przy gospodarowaniu osobistymi finansami. W dzisiejszym materiale skupimy się na ofertach rachunków bankowych, porównany propozycje najpopularniejszych instytucji bankowych, zestawimy je ze sobą aby wyróżnić te najlepsze oraz odpowiemy na pytania związane z prowadzeniem konta osobistego.

 

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest konto osobiste
  2. Jakie koszty wiążą się z prowadzeniem rachunku bankowego
  3. Z jakich produktów bankowych i instrumentów płatnicze możesz skorzystać posiadając rachunek
  4. Jak otworzyć konto bankowe
  5. Wszelkich informacji o przelewach, wpłatach wypłatach gotówkowych
  6. Który bank oferuje najkorzystniejsze warunki prowadzenia rachunku podstawowego

 

Co to jest konto osobiste?

Reklama

Konto osobiste to jest to podstawowe konto bankowe, które przydaje się w różnych sytuacjach życiowych. Może być używane na przykład do wypłaty wynagrodzenia, płatności kartą zarówno w sklepach jak i do płatności internetowych, opłaty rachunków czy do spłaty kredytu. Banki komercyjne oferują obecnie wiele różnych rodzaju rachunków osobistych, różnią się one od siebie ze względu na obowiązujące koszty, opłaty, ale także możliwe bonsu, czas realizacji zleceń i wiele innych. Wszystkie oceniamy według ustalonych przez nas kryteriów.

Otwarcie konta bankowego jest możliwe nie tylko dla osób dorosłych istnieją również specjalne konta dla dzieci czy konta dla młodych, którzy nie posiadają regularnych wpłat na rachunek, takich jak wynagrodzenie. Aby otworzyć kont dla dziecki konieczna będzie zgoda rodzica lub opiekun prawnego, zwykle działają one za nieco innych zasadach niż konta dla osób dorosłych.

Wszystkie typy konto osobistych łączy jednak jedna wspólna rzecz, mianowcie ich właściciele mogą gromadzić, oszczędzać środki pieniężna na takim rachunku oraz nimi zarządzać w dogodny dla siebie sposób. Zdecydowana większość kont osobistych nie jest oprocentowana, pamiętaj iż zawsze możesz otworzyć rachunek oszczędnościowy czy lokatę bankową - produkty przeznaczone do gromadzenia oszczędności.

Jakie koszty wiążą się z prowadzeniem rachunku bankowego?

Jeśli planujesz założenie rachunku osobistego musisz pamiętać, że zwykle wiążę się to z poniesieniem pewnych opłat. Bardzo często jednak instytucje bankowe oferujące otwarcie konto osobistego umożliwiają sposób, aby tych opłat unikąć. Najczęściej wystarczy dokonywanie regularnych płatności na określoną kwotę - kartą, przelewem bądź poprzez wypłatę gotówki.

Niekiedy w grę nie wchodzi kwota transakcji a liczba wykonanych operacji bankowych w danym okresie rozliczeniowym. Do podstawowych opłat związanych z korzystaniem z rachunku osobistego oraz podpiętej do niego karty bankowej należą opłaty za przelew, prowizje od wpłat i wypłat w bankomatach, koszty zleceń składanych w oddziale lub internetowo, przelewy zagraniczne, ubezpieczenie, opłata za korzystanie z karty przypisanej do rachunku i inne.

Reklama

 

 

Jak otworzyć konto bankowe?

Istnieje wiele metod założenia rachunku bankowego, zdecydowanie najwygodniejszym i wymagającym najmniejszego zaangażowania czasu będzie otwarcie konta przez internet. Czy można otworzyć konto osobiste przez internet? Tak, w dzisiejszych czas, kiedy większość procesów i formalności możemy dokonać bez wychodzenia z domu także i rachunek bankowy możemy najczęściej otworzyć online. Wszystko zależy jednak od banku i wymagań jakie narzuca on potencjalnym nowym klientom. Koniecznością w tym przypadku będzie posiadanie odpowiednich dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak dowód osobisty, paszport czy inne.

Pierwszym krokiem będzie przejście do oficjalnej strony internetowej instytucji bankowej, w której zdecydowałeś się na otwarcie rachunku a następnie odszukanie oferty i przejście do podstrony założenia rachunku. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o wypełnienie odpowiedniego wniosku i wybranie opcji zawarcia umowy. Jak podpisać umowę?

Dokumenty możesz podpisać przez pośrednictwo kuriera lub udać się do oddziału. Jeśli posiadasz swój własny podpisa elektroniczny będzie to dla Ciebie zdecydowane ułatwienie, dzięki któremu otworzysz rachunek dosłownie w kilka minut. Niektóre z instytucji umożliwiają otwarcie rachunku i zawarcie umowy poprzez rozmową telefoniczną, czy videorozmowę.

Reklama

 

 

Przelewach, wpłaty i wypłaty gotówkowe

Do podstawowych operacji bankowych jakich możemy dokonywać posiadając rachunek bankowy należą przelewy międzybankowe, przelewy wewnątrzbankowe, przelewy BLIK, wpłaty gotówki we wpłatomatach, wypłaty gotówki w bankomatach oraz wiele innych. Wszystkie wymienione są funkcjami, z których korzystać możesz posiadając rachunek, każda instytucji posiada cennik usług, w którym możesz sprawdzić ile wynoszą opłaty za dokonywanie przelewu czy operacji gotówkowych. Tak jak zostało to jednak wspomniane powyżej zdecydowanej większości (czasem nawet wszystkich) opłat możemy uniknąć spełniając określone w umowie/ofercie warunki. Warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty, a następnie zapoznać się z dokumentami podczas podpisywania umowy.

 

 

Ranking kont osobistych - opłaty za korzystanie z kart

Reklama

 

Nazwa banku

Prowadzenie konta

Santander

0/6 PLN

BNP Paribas

0 PLN

Citi Handlowy

0 PLN

mBank

0 PLN

Bank Pekao

0 PLN

Alior Bank

0/10 PLN

ING

0 PLN

Nest Bank

0 PLN

Ranking kont osobistych - opłaty za korzystanie z kart

Reklama

 

 

Zgodnie z danymi zawartymi w tabeli widzimy iż poza bankiem Santander oraz instytucją Alior Bank każda z instytucji oferuje prowadzenie konta bezwarunkowo za darmo. W banku Santander aby uniknąć opłaty (6PLN) należy zapewnić comiesięczną wpłatę na rachunek w wysokości min 500 PLN oraz dokonać minimum 1 transakcji podczas trwania okresu rozliczeniowego. Alior Bank zapewni Ci darmowe prowadzenie rachunku jeśli Ty zapewnisz minimalny wpływa na rachunek w wysokości 1 500 PLN miesięcznie.

 

 

Ranking kont osobistych - opłaty za korzystanie z kart

Reklama

 

Nazwa banku

Karta płatnicza

Santander

0/6 PLN

BNP Paribas

0/5 PLN

Citi Handlowy

0 PLN

mBank

0/7 PLN

Bank Pekao

0/4 PLN

Alior Bank

0/5 PLN

ING

0/7 PLN

Nest Bank

0 PLN

Ranking kont osobistych - opłaty za korzystanie z kart płatniczych

Reklama

 

 

Zgodnie z tabelą zamieszczoną wyżej widzimy iż najmniej za korzystanie z karty zapłacimy w Nest Banku oraz w Citi Handlowym, kolejnym pod względem wysokości opłat za kartę jest Bank Pekao SA z opłatą 4 PLN, której można uniknąć spełniając określone warunki. Każda z instytucji umożliwia klientom posiadanie całkowicie darmowej karty do konta - wiąże się to jednak ze spełnieniem określonych warunków. (najczęściej określona kwota transakcji lub liczba transakcji).

 

Ranking kont osobistych - opłaty za korzystanie z bankomatów

 

Nazwa banku

Opłaty za korzystanie z bankomatów/wpłatomatów

  

Santander

0/5 PLN

BNP Paribas

0/5 PLN

Citi Handlowy

0/8 PLN

mBank

0/2,5 PLN

Bank Pekao

0/2,3%

Alior Bank

0/5 PLN

ING

0/5 PLN

Nest Bank

0/6 PLN

Ranking kont osobistych - opłaty za korzystanie z bankomatów

 

Reklama

Patrząc na zamieszczoną wyżej tabelę widzimy iż każda z instytucji oferuje bezpłatne korzystanie z bankomatów czy wpłatomatów, muszą to jednak być konkretne urządzenia. Najtańsze operacji gotówkowe dokonasz w mBanku - 2,5 PLN, kolejnym usługodawcą jest/są Santander, BNP Paribas, Alior Bank, ING oraz Nest Bank, które pobierają opłatę w wysokości 5 PLN. Jedynym bankiem z wyżej wspomnianych, który pobiera opłatę za dokonywanie operacji gotówkowych procentowo (2,3% kwoty transakcji) jest Bank Pekao SA.

 

 

Ranking kont osobistych - opłata za przelew

 

Nazwa banku

Przelewy

Santander

0 PLN

BNP Paribas

0 PLN

Citi Handlowy

0 PLN

mBank

0 PLN

Bank Pekao

0 PLN

Alior Bank

0 PLN

ING

0 PLN

Nest Bank

0 PLN

Ranking kont osobistych - opłata za przelew

 

Wszystkie z wymienionych instytucji mają w swoich ofertach darmowe przelewy internetowe.

Reklama

 

Ranking kont osobistych na listopad 2022 - podsumowanie

 

Pierwsze miejsce

Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się oferta banku Santander, gdzie prowadzenie konta konta jest darmowe, jeśli zapewnisz comiesięczny wpływ w wysokości 500 PLN oraz dokonasz minimum jednej transakcji kartą - inaczej koszt prowadzenia konta to 6 PLN. Opłata za posiadanie karty płatniczej to 8 PLN, chyba że wykonasz minimum jedną transakcję kartą, wtedy unikasz opłaty. Jeśli jesteś osobą przed 26 rokiem życia lub korzystasz z bankomatów Santander nie ponosisz opłat - w przeciwnym razie koszt transakcji wynosi 5 PLN. Przelewy internetowe są całkowicie i bezwarunkowo darmowe. Bonus: Korzystając z oferty banku Santander możesz uzyskać do 780 PLN/rocznie.

Drugie miejsce

Na drugim miejscu znajduje się oferta banku BNP Paribas, gdzie prowadzenie konta konta jest darmowe. Opłata za posiadanie karty płatniczej to 0 lub 5 PLN. Jeśli w poprzednim okresie rozliczeniowym wykonałeś minimum 3 transakcje bezgotówkowe (przy użyciu karty) nie ponosisz kosztów za posiadanie karty. Jeśli jesteś osobą przed 26 rokiem życia lub korzystasz z bankomatów BNP Paribas nie ponosisz opłat - w przeciwnym razie koszt transakcji wynosi 5 PLN. Przelewy internetowe są całkowicie i bezwarunkowo darmowe. Bonusy: Instytucja oferuje do 425 PLN.

Trzecie miejsce

Na trzecim miejscu rankingu znajduje się oferta banku Citi Handlowy, gdzie prowadzenie rachunku jest darmowe. Opłata za posiadanie karty płatniczej to także 0 PLN. Pierwsze cztery transakcje gotówkowe w miesiącu są tutaj darmowe, za kolejne obowiązuje opłata w wysokości 8 PLN. Wpłaty i wypłaty w bankomatach Citi są nielimitowane - darmowe. Bonus: Korzystając z oferty banku Citi Handlowy możesz uzyskać do 450 PLN.

Czytaj więcej