Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestycje deweloperskie w poznaniu

Gospodarka znajduje się na ścieżce szybkiego ożywienia, ale na horyzoncie pojawia się coraz więcej negatywnych dla wzrostu gospodarczego czynników ryzyka

Uwarunkowania makroekonomiczne PKB w 3q21 wzrósł o 5,1% r/r (po wzroście o 11,2% r/r w 2q21). Dane miesięczne sugerują, że w 4q21 wzrost PKB będzie równie silny, ale na horyzoncie widać coraz więcej ciemnych chmur.Są to m.in. przedłużające się zakłócenia w funkcjonowaniu międzynarodowych sieci produkcyjnych, redukujące aktywność części branż przemysłowych (m.in. motoryzacja), pojawienie się nowych mutacji koronawirusa, a także szybko rosnąca inflacja, która m.in. ogranicza siłę nabywczą konsumentów. Szacujemy, że w 2021 wzrost PKB wyniesie 5,4%, a w kolejnym roku 5,1%, przy czym bilans ryzyka dla naszej prognozy jest asymetryczny w dół.

RPP podwyższa stopy procentowe, a docelowy zasięg podwyżek to wg nas 2,0%. Zmiana składu osobowego RPP zwiększa niepewność co do przyszłej funkcji reakcji RPP

W reakcji na szybki wzrost inflacji w październiku RPP nieoczekiwanie podniosła stopy procentowe.Cykl zacieśniania polityki pieniężnej był kontynuowany w listopadzie, po kolejnym, skokowym wzroście inflacji CPI. Sądzimy, że RPP w grudniu i styczniu zdecyduje się na kolejne podwyżki, doprowadzając poziom stopy referencyjnej NBP do 2,00%. Prognozy stóp procentowych są obecnie obarczone bardzo wysoką niepewnością. Po pierwsze wynika ona z zaplanowanej na 1h22 zmiany składu RPP, gdzie nie można wykluczyć adaptacji innej funkcji wrażliwości na parametry makroekonomiczne niż miała RPP w obecnym składzie. Po drugie niepewność co do ścieżki stóp generuje niepewny scenariusz makroekonomiczny związany z jednej strony z dynamicznymi zmianami procesów cenowych, z drugiej strony z licznymi czynnikami ryzyka dla wzrostu gospodarczego.

Główne banki centralne na świecie stopniowo normalizują politykę pieniężną

Główne banki centralne stopniowo zaczynają normalizować politykę pieniężną. Fed w listopadzie 2021 ogłosił tapering oraz zapowiedział, że po jego zakończeniu w połowie 2022, rozpocznie podwyżki stóp procentowych. EBC zapowiada, że program pandemicznego QE (PEPP) zakończy się w 1q22, a szczegóły wygaszania programu będą zakomunikowane w grudniu.

Fundamentalne niedowartościowanie złotego utrzymuje się

Reklama

Utrzymująca się niepewność co do dalszego przebiegu pandemii, a także jedna z najniższych realnych stóp procentowych na świecie nie sprzyjają notowaniom polskich aktywów, w tym złotego, który utrzymuje się na poziomach sugerujących wyraźne niedowartościowanie. Oznacza to, że do końca 2021 kurs złotego może się utrzymywać powyżej 4,60 PLN/EUR. Perspektywa szczytu inflacyjnego w 4q21 powinna stabilizować notowania złotego, który jednak może tymczasowo tracić w przypadku dalszych fal gwałtownego wzrostu awersji do ryzyka.

Nieruchomości Komercyjne. Rynek inwestycyjny 4q21 - uwarunkowania makroekonomiczne - 1Nieruchomości Komercyjne. Rynek inwestycyjny 4q21 - uwarunkowania makroekonomiczne - 1

Według ostatnich dostępnych badań ankietowych KPMG (z 2q21) marże (na EURIBOR 3M) przy kredytach inwestycyjnych zabezpieczonych nieruchomościami komercyjnymi (biurowymi) wynoszą średnio 235 pb po spadku o 20 pb r/r.

Nieruchomości Komercyjne. Rynek inwestycyjny 4q21 - uwarunkowania makroekonomiczne - 2Nieruchomości Komercyjne. Rynek inwestycyjny 4q21 - uwarunkowania makroekonomiczne - 2

W 2021 respondenci ponownie wyrażali gotowość finansowania inwestycji deweloperskich w projekty handlowe. W 2020 w Polsce jako w jednym z nielicznych krajów europejskich inwestycje deweloperskie w tym sektorze nie były rozważane. W 2021 w sektorze biurowym ograniczone zostały średnie oczekiwania minimalnego przednajmu z 58% do 50%. W sektorze magazynowym również oczekiwania przednajmu zostały ograniczane z 57% do 45%. Tym samym instytucje finansujące coraz wyraźniej faworyzują ten obecnie najlepiej funkcjonujący pod względem rynku najmu sektor nieruchomości komercyjnych.

Reklama

Kredyty udzielone w Polsce na nieruchomości komercyjnie są relatywnie bezpieczne. 94% udzielonych kredytów jest obsługiwana w pełnej zgodności z umową. Jest to 4. wynik na 11 państw z regionu CEE. Mimo powyższego, instytucje działające w Polsce są stosunkowo najmniej zainteresowane kredytowaniem zarówno istniejących obiektów, jak i projektów deweloperskich.

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Czytaj więcej

Artykuły związane z inwestycje deweloperskie w poznaniu