Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestowanie w mieszkanie czy może zwykła lokata?

  • Stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem drastycznie spadła, oszacowało BM Pekao
  • Dlaczego najem stał się mniej opłacalny?
  • Czy popyt na wynajem mieszkania spadł?
  • Co opłaca się bardziej niż kupno nieruchomości na wynajem? Lokaty? Obligacje?

 

 

Inwestowanie w mieszkanie czy może zwykła lokata?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawiła, że znacznie bardziej opłacalne, a przy okazji o wiele prostsze, jest lokowanie kapitału na lokacie czy w formie obligacji skarbowych.

Stopa zwrotu z inwestowania w najem lokali mieszkalnych w dużych miastach Polski jest bowiem naprawdę słaba, wynika z nowych danych BM Pekao. Średnia rentowność najmu w sześciu największych miastach kraju wynosi już zaledwie 3,6%, szacują eksperci BM Pekao.

Reklama

Tymczasem, 10-letnie obligacje Skarbu Państwa w ciągu pierwszego roku oszczędzania płacą 6,8%. Potem, jest to 1,5% + inflacja. Zakładając obecny wskaźnik z maja 2024 roku (szacunkowo 2,5% rdr) jest to 4%. To więcej niż przeciętnie 3,6% z najmu.

Lokaty również oferują wyższą stopę zwrotu, bo nietrudno jest obecnie znaleźć oferty powyżej 5%. Możliwe zatem, że inwestorzy będą coraz bardziej skłonni do rezygnowania z inwestycji w mieszkania na wynajem i przejście w kierunku lokat i obligacji, lub innych inwestycji jak np. akcje giełdowe.

 

Zobacz także: Inwestowanie w mieszkania przestaje się opłacać. “Coraz gorsza stopa zwrotu. Gdzie tu logika?" - uważa Kuba Midel

 

Dlaczego stopa zwrotu z najmu spadła?

Przyczyna spadku rentowności z inwestycji w mieszkanie na wynajem jest dość prosta. Ceny mieszkań wciąż dynamicznie wzrastały, a stawki najmu nie podążały za tą zwyżką.

Reklama

Transakcyjne ceny mieszkań wzrosły w I kwartale 2024 roku w Polsce przeciętnie o 19,2% w siedmiu największych miastach Polski, wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Pisaliśmy o tych statystykach tutaj: Ceny nieruchomości w Polsce znów wystrzeliły.

Wcześniej, czynsze najmu rosły wraz ze wzrostem cen nieruchomości. Jednak od 2023 roku zależność ta przestała mieć miejsce. Wcześniej, podobne zjawisko pojawiło się w 2020 roku z uwagi na efekt pandemii.

 

Wykres: Ceny nieruchomości w porównaniu do stawek najmu

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło Quercus TFI, Tomasz Hońdo, NBP, Money.pl, Amron-Sarfin.

 

Inne dane od Otodom Analytics pokazują, że z inwestowaniem w mieszkania na wynajem w Polsce nie jest aż tak źle jak oszacowali eksperci z BM Pekao. Z drugiej strony, nie są to wcale pokaźne stopy rentowności. Pamiętać jednak należy o tym, że są to dane ze stycznia, więc mogą one nie uwzględniać zwyżki cen mieszkań w trakcie kilku miesięcy 2024 roku.

Z danych Otodom Analytics wynika, że w dużych miastach Polski należało spodziewać się stopy zwrotu z inwestycji w mieszkania na wynajem rzędu 5-6%. W Krakowie było to 4,87%, w Warszawie 5,55%, a we Wrocławiu 5,55%.

Podobne są szacunki dla Poznania (5,48%) czy Gdańska (5,45%).

Reklama

 

Wykres: Szacowana przez Otodom Analytics stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem (ROI), dane ze stycznia 2024 roku.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Dane Otodom Analytics

 

Czytaj również: Mieszkania drożeją choć materiały tanieją od 8 miesięcy. Eldorado dla deweloperów

Reklama

 

Czy spada popyt na wynajem mieszkania?

W ujęciu rocznym liczba ogłoszeń najmu mieszkań w Polsce na portalu Otodom w marcu 2023 roku była o 21% większa niż przed rokiem, wynika z raportu z rynku najmu sporządzonego przez Otodom.

Z jednej strony, w trakcie miesiąca dodanych zostało 17,6 tys. nowych ofert, czyli niemal 2% więcej niż w trakcie marca i 22% więcej względem kwietnia 2023 roku. Dodatkowo, reaktywowano 5 tysięcy ogłoszeń, co oznacza 6% wzrost w ujęciu miesięcznym i 19% w rocznym. - stwierdzili analitycy Otodom w kwietniowym raporcie.

Jednak z drugiej strony, zainteresowanie najmem również było większe i to w podobnym stopniu:

Liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem w kwietniu 2024 roku wyniosła 1,45 mln, co przełożyło się na 1,5% wzrost w ujęciu miesięcznym i ponad 21% w rocznym. Wciąż w ujęciu rocznym średnia stawka pozostaje wyższa, ale już tylko o 2% - to niemal tyle, co poziom inflacji. Kwiecień był kolejnym miesiącem, który przyniósł ze sobą stabilizację cenową na rynku. - czytamy w raporcie Otodom.

Reklama

 

Zobacz również: Rynek nieruchomości jak w 2008. Po 16 latach pojawił się sygnał, który wywołał globalny kryzys

Czytaj więcej

Artykuły związane z Inwestowanie w mieszkanie czy może zwykła lokata?