Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestowanie książka

Nawet gdybyśmy nie stawiali sobie w życiu ograniczeń sami, to niestety życie i tak je przed nami stawia, większe bądź mniejsze dotyczą każdego. Jesteśmy ograniczeni miejscem, czasem i środkami - musimy wybierać pomiędzy tym, co chcemy i tym co jest dla nas ważne. Dlatego dobrze jest od czasu do czasu podsumować finanse osobiste, chociażby by po to, aby móc ocenić, kiedy zrealizujemy postawione cele, ile czasu, pieniędzy i cierpliwości będzie nas to wszystko kosztować?

 

 

Zatem, jakie wydatki czekają Cię w przyszłości? Które z nich są najważniejsze? Przygotowaliśmy klika prostych, ale skutecznych pomysłów na to, jak zaprząc swoją machinę finansową do spełniania oczekiwań i marzeń, szybciej i bardziej efektywnie. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i spróbuj przeanalizować swoje priorytety finansowe. Nie zapomnij ich sobie zapisać, ponieważ według badań Dominican University w Kalifornii ludzie mają o 42% wyższe prawdopodobieństwo, że osiągną swój cel, kiedy go zapiszą. Zaczynajmy.

 

Uświadom sobie co już masz, a czego chcesz

Reklama

Budując portfel inwestycyjny najważniejsze jest zrozumienie swojej aktualnej sytuacji finansowej, a także wyobrażenie sobie jak chcesz by wyglądała ona w przyszłości. Czy wiesz jakie wydatki mogłyby zaskoczyć Twój budżet? Do zbioru naszych celów finansowych zaliczają się zarówno te wydatki, które są przyjemne np. zakup nowego auta, jak również te nieuniknione jak na przykład odkładanie na emeryturę. Jedną z podstawowych, dobrych praktyk finansowych jest opracowanie listy wydatków, które nas czekają w przyszłości. Czasem nawet nie pomyślimy o pewnych wydatkach, mimo, że nas przecież nie ominą. Myśląc na przykład o posiadaniu dzieci, nie próbujemy nawet policzyć ile to nas będzie kosztowało na przestrzeni lat. Nie wspominając o typowych wydatkach na ubrania czy jedzenie, czekają nas także komunia, zajęcia dodatkowe, studia, czy po prostu coś będziemy chcieli po sobie zostawić. Co z nami? Często nawet się nie zastanawiamy , jak małe mamy szanse na to, że emerytura państwowa, za te kilkadziesiąt lat nam wystarczy. Dobrze byłoby już teraz rozpocząć budowanie alternatywnego źródła środków finansowych na złote lata. W takim przypadku rozsądne inwestowanie jest jednym z najlepszych sposobów, by osiągnąć ten cel. Nie zapominajmy o tym, że szczęście sprzyja tym, którzy są na nie gotowi.

Aby ułatwić Ci analizę swojej sytuacji finansowej, przygotowaliśmy przegląd najczęstszych zdarzeń, na które są nam w życiu potrzebne pieniądze.

Jak skutecznie realizować cele finansowe? Ustalając priorytety! - 1Jak skutecznie realizować cele finansowe? Ustalając priorytety! - 1

 

Bądź precyzyjny

Po wyznaczeniu potencjalnych wydatków czas, by uporządkować sytuacje według kryterium ważności. Sprawdź, które zdarzenie prędzej Cię czeka? A które z nich jest bardziej odległe, ale wymaga większej ilości środków? Pamiętając, że dziś może być trudno odgadnąć do jakiej szkoły wybierze się Twoje dziecko, lub ile będzie potrzebować na organizację wesela, warto być w tych punktach na tyle precyzyjnym, na ile to tylko możliwe. Odpowiedz sobie przy tym na konkretne pytania:

  • ile zaoszczędzonych pensji sprawi, że będziesz mógł spokojnie spać?
  • kiedy planujesz kupić mieszkanie lub dom?
  • w jakim wieku chciałbyś odejść na emeryturę?

Jasno zarysowane cele, przy określonym horyzoncie czasu są kluczowe – jedynie w ten sposób będziesz mógł właściwie rozpisać swój budżet i zaplanować inwestycje.

Reklama

 

Kości zostały rzucone

Po analizie potencjalnych wydatków, czas na podstawie ważności przypisać każdemu zdarzeniu pozycję. Innymi słowy, uszeregować cele według Twoich priorytetów, zarówno uwzględniając pierwszeństwo w czasie, jak i istotność danego celu. Na przykład:

#1 Spłata wysoko oprocentowanej pożyczki

#2 Rezerwa finansowa na nieoczekiwane wydatki (poduszka finansowa)

#3 Inwestowanie na emeryturę

#4 Niezbędne wydatki (samochód, AGD, inne domowe potrzeby)

Reklama

#5 Pieniądze dla dzieci na studia

#6 Inne wydatki (remont mieszkania/domu, wakacje itp.)

Gratulujemy! Stworzyłeś swoją własną listę celów finansowych, których teraz będziesz się trzymał. Często powtarzamy na blogu o sile odsetek składanych: najważniejsze to zacząć już dziś.

 

Kiedy i ile?

Kolejnym krokiem jest obliczenie czy oszacowanie, ile pieniędzy będziemy musieli zaoszczędzić w każdym miesiącu na spełnienie poszczególnych punktów. W przypadku, w którym będziesz inwestować pieniądze, nie zapomnij, by wziąć pod uwagę termin realizacji każdego z Twoich celów. Jeśli planujesz zakup auta za 4 lata, środki powinny być zainwestowane w bardziej konserwatywny sposób niż te, które zainwestujesz z myślą o emeryturze mając perspektywę 20 lat. Jak się jednak upewnić, który rodzaj inwestycji jest najbardziej korzystny względem realizacji poszczególnych celów?

Na stronie Portu, pomożemy Ci z Twoim planem finansowym. Najlepiej założyć sobie portfel dla każdego ze swoich celów finansowych. Zakładając taki portfel wystarczy ustalić horyzont inwestycyjny, a Portu zaproponuje Ci najbardziej korzystny stopień ryzyka do potencjalnego zwrotu. Generalnie sprawdza się zasada, że im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym bardziej ryzykowny portfel powinien być akceptowalny. Następnie ustal wysokość kwoty, którą planujesz uzyskać, by Portu mogło zarekomendować Ci, ile powinieneś wpłacić na początek i jak wysokich wpłat miesięcznych miałbyś dokonywać, by osiągnąć ustalony cel w planowanym przez Ciebie terminie.

Reklama

Jak skutecznie realizować cele finansowe? Ustalając priorytety! - 2Jak skutecznie realizować cele finansowe? Ustalając priorytety! - 2

 

Realizuj cele krok po kroku i czerp z tego satysfakcję

Dzięki temu, że uszeregowałeś poszczególne cele według ważności, możesz teraz skupić się na ich realizacji, robiąc to zgodnie z ustalonymi przez siebie priorytetami. Na przykład: spłaciłeś już kredyt? Wreszcie możesz się skupić się na zbudowaniu poduszki finansowej. W realizacji priorytetów pomoże Ci ustalenie konkretnych kwot, które będziesz oszczędzał co miesiąc na wyznaczone przez Ciebie cele. Weź pod uwagę szacunki, aktualne możliwości finansowe oraz czas, w którym spodziewasz się osiągnąć każdy cel, tak aby rozdzielić poszczególne sumy we właściwych proporcjach zgodnych z priorytetami, możliwościami i czasem realizacji. Na przykład:

400 złoty miesięcznie na emeryturę

1 400 złotych miesięcznie na przyszły wkład własny do hipoteki

300 złotych miesięcznie na nowy samochód

Reklama

600 złotych miesięcznie na poduszkę finansową

W momencie, w którym zaczniesz spełniać założone cele, możesz rozpocząć spełnianie kolejnych, zgodnie z Twoimi priorytetami, lub przekierować wolne środki na spełnianie wciąż niezrealizowanych celów. Nie zapomnij o nagrodzie za zrealizowany cel.

Czytaj więcej

Artykuły związane z inwestowanie książka