Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestowania akcje

W ostatnich latach drastycznie wzrósł odsetek akcji z giełdy w USA posiadanych przez warstwę najbogatszych Amerykanów. Choć fala drobnych inwestorów wtargnęła na rynek akcji w czasie pandemii, to koncentracja majątku giełdowego w rękach “grubych ryb” zwiększyła się do rekordowych poziomów.

 

  • Obecnie 93% majątku giełdowego jest w posiadaniu 10% najbogatszych Amerykanów
  • Większość gospodarstw domowych w USA inwestuje w rynek akcji
  • Co spowodowało taką dominację bogatych na giełdzie w USA?

 

 

Drobni inwestorzy zepchnięci na margines

Reklama

Powszechnym przekonaniem jest to, że w okresie pandemii na rynek akcji wkroczyła cała rzesza drobnych inwestorów. Dodatkowe środki pozyskane z pomocy rządowej i różnego rodzaju zapomogi miały skłonić “ulicę” do szturmu na rynek akcji.

W rezultacie, zdecydowana większość (58%) gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych posiada akcje lub udział w giełdowych funduszach inwestycyjnych.

Jednak spoglądając na dane dotyczące zaangażowania najbogatszych inwestorów w rynek akcji w USA, tworzy się kompletnie inny obraz. Ostatnie lata to kontynuacja trendu koncentracji majątku giełdowego w warstwie najzamożniejszych obywateli.

Okazuje się, że obecnie 93% majątku giełdowego Amerykanów znajduje się w posiadaniu 10% najbogatszych inwestorów, wynika z nowych danych Rezerwy Federalnej. To rekordowa i bezprecedensowa wartość.

 

Czytaj także: Bańka na akcjach? Zagrożenie jest gdzie indziej - znany ekspert TYLKO U NAS

Reklama

 

Wykres: Odsetek akcji amerykańskich gospodarstw domowych i udziałów w funduszach inwestycyjnych należących do najbogatszych 10% populacji

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, Axios Visuals.

 

Reklama

 

Aby ujrzeć te liczby w innym świetle: 90% gospodarstw domowych w USA posiada zaledwie 7% udziału w giełdowym majątku populacji.

“To kluczowy kontekst, o którym należy pamiętać w obliczu mocno nagłośnionego wzrostu liczby mniejszych inwestorów detalicznych, którzy przybyli na giełdę w trakcie i po kryzysie COVID” - skomentował Matt Phillips, analityk Axios.

Część ekspertów sądzi, że wielu inwestorów detalicznych wycofało się z rynku akcji w USA podczas brutalnej bessy w 2022 roku, nie mogąc znieść wysokich strat. W 2022 roku indeks S&P 500 spadł o 19,4%, a Nasdaq Composite o ponad 33%.

  

Reklama

 

Wykres: Kurs indeksu Nasdaq Composite na przestrzeni ostatnich lat

TradingView ChartTradingView Chart  

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Tymczasem, gorzej sytuowane 50% Amerykanów posiadało zaledwie 1% wszystkich akcji w III kwartale 2023 roku, jak pokazały dane amerykańskiego banku centralnego.

 

Zobacz również: Akcje giganta mogą zyskać 35%. Prognozy dla giełdy USA w 2024 roku

 

Bogaci stają się bogatsi

To może być także efekt tego, że bogatsi inwestują sprawniej i skuteczniej, bo stać ich na profesjonalne doradztwo i usługi zarządzania portfelem.

"Hossy giełdowe zwiększają przede wszystkim bogactwo gospodarstw domowych znajdujących się na szczycie rozkładu majątku w gospodarce, ponieważ ich portfele są zdominowane przez notowane i nienotowane na giełdzie akcje przedsiębiorstw" - stwierdzili Moritz Kuhn, Moritz Schularick i Ulrike Steins z Uniwersytetu w Bonn, którzy badali długoterminowe trendy w nierównościach majątkowych w USA.

Reklama

Czasy giełdowej prosperity zwykle przynoszą największe korzyści tym, którzy są już zamożni. Najbogatsze amerykańskie gospodarstwa domowe lokują większość swojego majątku w akcjach. Z kolei przedstawiciele klasy średniej przeważnie inwestują w nieruchomości, dodali eksperci z Uniwersytetu w Bonn.

 

Zobacz również: Giełda USA - te akcje są tanie i można na nich dobrze zarobić

Czytaj więcej

Artykuły związane z inwestowania akcje