Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestowania

Nasz zespół regularnie organizuje spotkania „think tanku” ds. rynków akcji, w skład którego wchodzą wiodący specjaliści ds. inwestycji i analiz reprezentujący wszystkie nasze specjalistyczne spółki inwestycyjne. Podczas tych debat bierzemy pod uwagę szerokie spektrum punktów widzenia w stosunku do wszystkich stylów inwestycyjnych i regionów geograficznych. Podczas naszej ostatniej dyskusji, panowała powszechna zgoda co do tego, że czasy obrotu „papierami śmieciowymi” dobiegły końca i priorytetem staje się „jakość”, niezależnie od wyborów pomiędzy wzrostem i wartością, spółkami małymi i dużymi, czy też rynkami lokalnymi i światowymi. Pokłosiem tej rozmowy są cztery teksty w tym kwartale; każdy z nich przedstawia zniuansowany punkt widzenia na definicję „jakości” oraz jej znaczenie u progu drugiej połowy 2021 r. 

Transformacja cyfrowa kluczowym tematem w różnych warunkach ekonomicznych

Preferencje inwestorów od początku roku charakteryzują się sporą zmiennością. Sektor technologiczny radził sobie dobrze na początku roku, by później wejść w okres wahań i trudności, gdy wzrosły oczekiwania co do stóp procentowych i inflacji, a inwestorzy zwrócili się ku przedsiębiorstwom spoza sektora technologii, które mogą korzystać na ponownym otwieraniu gospodarki światowej. Pomimo potencjalnych trudności i ostatniej zmienności, nasze długoterminowe prognozy dla sektora technologii są optymistyczne. Wprawdzie widzimy prawdopodobieństwo pewnych krótkoterminowych przesunięć rynkowych, transformacja cyfrowa i tematy z nią powiązane powinny, według nas, utrzymać się przez cały okres ożywienia gospodarczego.


"Choć jesteśmy globalnymi inwestorami i mamy dużą ekspozycję na ekscytujące spółki technologiczne spoza Stanów Zjednoczonych, koncentrujemy się na rynkach docelowych poszczególnych spółek”


 

Uważamy, że sektor ten prawdopodobnie będzie rósł szybciej niż inflacja,

Reklama

ma możliwość wpływania na ceny (dzięki przełożeniu na wydajność produkcji), nie jest nadmiernie obciążony aktywami i będzie zyskiwał na warunkach deflacyjnych, gdy pracownicy będą wykorzystywać bardziej elastyczne warunki pracy, by przenosić się do regionów o niższych kosztach. W przeszłości przechodziliśmy już przez okresy wzrostów stóp procentowych, rosnącej inflacji czy nawet zakłóceń łańcuchów dostaw i uważamy, że właściwym podejściem jest wykorzystywanie bieżących obaw inwestorów do powiększania pozycji, co do których wartości mamy największe przekonanie.

W samym sektorze technologii,

poważne wyzwania dla łańcuchów dostaw odnotowano w branży półprzewodników. Sądzimy, że te trudności mogą utrzymać się co najmniej do końca 2021 r. Doprowadzi to prawdopodobnie do wzrostu cen procesorów w najbliższej przyszłości, jednak spodziewamy się normalizacji cen po powrocie równowagi pomiędzy podażą a popytem w 2022 r. Jeżeli chodzi o warunki cykliczne, przedsiębiorstwa i konsumenci wydają więcej na technologie, gdy poprawiają się ich własne perspektywy.

Sądzimy, że nawet gdy wzrośnie wyszczepialność,

a warunki ekonomiczne wrócą do normy, modele zachowań związane z większym wykorzystaniem technologii, jakie rozpowszechniły się w okresie pandemii, zostaną z nami na dłużej. Mówiąc wprost, uważamy, że znajdujemy się na początkowym etapie cyfryzacji doświadczeń konsumentów i przedsiębiorców, a w nadchodzących latach spodziewamy się licznych związanych z tym potencjalnych możliwości inwestycyjnych. Choć jesteśmy globalnymi inwestorami i mamy dużą ekspozycję na ekscytujące spółki technologiczne spoza Stanów Zjednoczonych, koncentrujemy się na rynkach docelowych poszczególnych spółek.

Jak dotąd podoba nam się strukturalny popyt na technologiczną infrastrukturę,

jaki obserwujemy na rynkach wschodzących. Gdy jednak myślimy o jakości, szukamy spółek mających solidną i poprawiającą się pozycję wśród konkurencji, stabilne czynniki umacniające wzrost, doświadczone i uzdolnione zarządy oraz dobrą kondycję finansową. Analizujemy także podejście danej spółki do jej wpływu na środowisko naturalne i społeczeństwo, a także poziom ładu korporacyjnego oraz gotowość do respektowania zróżnorodności i inkluzywności.

Jonathan Curtis

Reklama

Zarządzający portfelami inwestycyjnymi

Franklin Equity Group

Czytaj więcej