Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

instrumenty dłużne rodzaje

Po bardzo słabym początku 2021 r., marzec przyniósł stabilizację oprocentowania papierów skarbowych ze Stanów Zjednoczonych, dzięki której spready obligacji z rynków wschodzących nieco się uspokoiły i utrzymywały się w ograniczonym przedziale.

Gdy inwestorzy oswajali się z nowym poziomem oprocentowania amerykańskich papierów skarbowych,

w kwietniu pojawiła się szansa na odbicie dla aktywów stałodochodowych z rynków wschodzących, w znacznie spokojniejszych warunkach na rynkach światowych. Skarbowe instrumenty kredytowe z rynków wschodzących znacząco skorzystały na bardziej sprzyjających perspektywach globalnych. Ceny surowców rosnące na fali optymizmu wokół globalnego odbicia oraz niezmiennie sprzyjające warunki w obszarze globalnej płynności miały swój wkład w dobre wyniki rynków wschodzących ogółem w kwietniu i maju. Choć rynki wschodzące pozostają coraz dalej za rynkami rozwiniętymi pod względem wyszczepienia populacji, przewidujemy, że mocne odbicie w Stanach Zjednoczonych i Europie wraz z odrabianiem strat po pandemii będzie miało także korzystne efekty dla rynków wschodzących za pośrednictwem eksportu i cen surowców.

Gdy obawy związane ze wzrostem słabną,

rynek zaczyna koncentrować się na wzroście inflacji w niektórych krajach zaliczanych do rynków wschodzących. Do końca 2021 r., inflacja powinna utrzymywać się w okolicach 10-letnich poziomów średnich we wszystkich regionach, za wyjątkiem Wspólnoty Niepodległych Państw, gdzie nadal będzie niższa. Niemniej jednak, jak to zwykle bywa w przypadku rynków wschodzących, sytuacja jest wciąż zróżnicowana. Idiosynkratyczne czynniki krajowe nadal przysłaniają poprawę sytuacji makroekonomicznej w niektórych krajach. Podaż denominowanych w twardej walucie obligacji skarbowych z rynków wschodzących wzrosła w kwietniu i maju. Emitenci obligacji wysokodochodowych wrócili w kwietniu na rynek, w warunkach wciąż solidnych wskaźników technicznych na rynkach wschodzących.

Dane pokazują, że do tej klasy aktywów znów zaczął napływać kapitał,

po pewnym odpływie pod koniec lutego. Ostatnie odbicie na rynkach wschodzących dotyczyło przede wszystkim obligacji skarbowych o wysokim dochodzie, które w pełni odrobiły straty po wyprzedaży z pierwszego kwartału i generują dodatnie zwroty od początku roku. Całkowity indeks zanotował jednak ujemny wynik bezwzględny. Spready utrzymywały się w ograniczonym przedziale przez cały zmienny początek 2021 r., ale od trzech miesięcy się zawężają, zgodnie z naszymi bazowymi prognozami. Wpływ na kwartalne wyniki obligacji denominowanych w walutach lokalnych miała wyłącznie aprecjacja walut z rynków wschodzących w stosunku do dolara amerykańskiego.

Podtrzymujemy optymistyczne prognozy dla instrumentów dłużnych z rynków wschodzących,

Reklama

pod wpływem takich czynników, jak ogólny przebieg ożywienia gospodarczego na świecie, odbicie cen surowców, sprzyjające warunki związane z globalną płynnością czy też dalsze międzynarodowe wsparcie dla rynków wschodzących. Przewidujemy, że przełoży się to na dalsze zawężanie spreadów w perspektywie najbliższych trzech miesięcy. Niezmiennie preferujemy instrumenty z rynków wschodzących denominowane w twardej walucie, w odróżnieniu od papierów denominowanych w walutach lokalnych, których kursy w większości przypadków są w okolicach historycznych minimów, a realne stopy procentowe są ujemne lub bardzo niskie.

Czytaj więcej

Artykuły związane z instrumenty dłużne rodzaje