Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ing bank konto dla młodych

W dzisiejszych czasach posiadanie konta bankowego i dokonywanie płatności za pomocą karty płatniczej czy telefonu wydaje się nam być niemożliwe. Istnieje wiele miejsc, sklepów, czy stron internetowych, gdzie akceptowane są jedynie bezgotówkowe formy płatności. Nawet zakup bilety w komunikacji miejskiej jest często umożliwiony jedynie dla płacących kartą płatniczą.Czy warto założyć rachunek bankowy także nastolatkowi? Kiedy jest na to odpowiednia pora? Zobaczmy jakie są wady, a jakie są zalety takiego rozwiązania oraz przyglądnijmy co oferują nam instytucje bankowe.

 

 

Co to jest konto młodzieżowe?

Zacznijmy od tego czy tak w ogóle jest konto dla młodych. Jest to rachunek bieżący dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Istnieją również inne wersje konta przeznaczone dla młodych ludzi, gdzie zakres wiekowy jest ustalony na 18-26 lat. Pomiędzy tymi kilkoma różnymi rodzajami rachunków istnieje często wiele różnic oczywiście jest to w gruncie rzeczy uzależnione od instytucji bankowej której ofertę będzie przeglądać, ale mają one ze sobą także wiele wspólnego. Główną zmienną jaka dotyczy tradycyjnego konta bankowego dla dorosłych, konta dla dziecka a konta dla młodych jest koszt związanych z prowadzeniem konta oraz wszelkich pozostałych opłat związanych z dokonywanymi transakcjami, czyli obsługą rachunku. Warto zwrócić tutaj także uwagę na to, iż mogę różnić się między sobą także limity możliwe do ustalenia.

 

Reklama

 

Komu dedykowane jest konto młodzieżowe?

Istnieją trzy rodzaje kont dla młodych ludzi, pierwsze to konto dla dzieci, które opisaliśmy w artykule (link), drugie to konto dla młodzieży, na którym dzisiaj się skupimy. Przeznaczony jest dla osób w wieku 13-18 lat. I ostatni typ konta, zwany kontem dla młodzieży lub kontem dla studentów, dla osób w wieku 18-26 lat. To bank decyduje o ustalanym nazewnictwie produktów wchodzących w skład jego oferty. Może się więc zdarzyć, że w jednym banku “konto dla młodych” stanie się kontem młodzieżowym, a w innym studenckim.

 

 

Jak działa konto młodzieżowe?

Konto tego typu służy głównie przechowywania i gospodarowania środkami pieniężnymi, do płatności internetowych oraz do płatności przy użyciu karty w stacjonarnych sklepach, do dokonywania przelewów czy wpłat i wypłat gotówkowych. Z pozoru ma dokładnie takie same funkcje jak rachunek osobisty ROR, z którego korzystamy na co dzień. Ograniczeń wynikających z braku zdolności do czynności prawnych małoletnich jest jednak więcej. Posiadacz rachunku nie może używać kart kredytowych ani zaciągać pożyczek. Możesz jednak znaleźć oferty konta z wysokim oprocentowaniem. Czasami konta oszczędnościowe dla dzieci lub nastolatków mają lepsze oprocentowanie niż zwykłe konta oszczędnościowe dla dorosłych.

 

Reklama

 

Konto dla młodych. Jakie opłaty obowiązują?

Do najczęstszych opłat należą:

  • Opłata za prowadzenie konta,
  • Opłata za korzystanie z karty,
  • Opłata za korzystanie z bankomatów,
  • Opłata za zlecenie przelewu, dotyczy także przelewów internetowych,
  • Opłata za korzystanie z bankomatów za granicą,
  • Opłata za przewalutowanie.

Większość opłat jest oczywiście możliwa do uniknięcia i to w dość łatwy i możliwy sposób. Oczywiście normalnym jest, iż osoby w tym wieku nie posiadają regularnych comiesięcznych dochodów w postaci wynagrodzenia wpływającego na rachunek bankowy. Jeżeli tylko nastolatek w każdym miesiącu będzie dokonywał płatności, a jego rachunek będzie zasilany regularnie minimalną kwotą, którą ustala już instytucja bankowa - rachunek będzie darmowy.

 

 

Kto może założyć konto dla młodych? Tylko młodzież w wieku 13 - 18 lat?

Jak wyjaśniono już powyżej, istnieją dwa rodzaje kont dla nastolatków, może to być konto dla dziecka do 13 roku życia lub konto dla nastolatka w wieku od 13 do 18 lat. Na rynku dostępne są również usługi, takie jak konto studenckie, które często tworzone są na lepszych warunkach niż standardowe konto dla dorosłych. Obejmuje to osoby w wieku 18-26 lat. Usługi są dla nich dostępne z zastrzeżeniem ograniczeń wiekowych.

Reklama

 

Jeśli konto założyć konto dla nastolatka, w wieku 13 lat, prawdopodobnie instytucja bankowa odezwie się w odpowiednim czasie przed ukończeniem przez nastolatka 18 roku życia aby zaproponować przejście na inną umową, jako na konto dla studenta 18-16 bądź standardowe konto osobiste. Pamiętaj, iż możliwym jest to że umowa zostanie przedłużona automatycznie, warto zwracać uwagę na warunki przy podpisywaniu pierwszej umowy o założenie konta dla młodych.

 

 

Czy posiadanie rachunku dla młodych ma swoje zalety?

Posiadanie konta bankowego z pewnością ułatwia funkcjonowanie w zaawansowanym technologicznie świecie. Istnieje wiele miejsc, w których można płacić tylko kartą podobnie jest w sklepach internetowych. Bardzo duża ilość sklepów internetowych nie pozwala na opłacenie zamówienia przy odbiorze, a jedynie po dokonaniu wcześniejszego przelewu bankowego. Dla nastolatków zakupy online są równie ważne. Jeśli zastanawiasz się, czy utworzenie konta dla nastolatka to dobry pomysł, powinieneś również wspomnieć tutaj o swojej wygodzie. Kieszonkowego nie musisz już płacić gotówką, więc nie ma potrzeby korzystania z bankomatu. W sytuacji, gdy natolatek posiada konto bankowe, nie stresuje się on posiadaniem środków pieniężnych przy sobie, nie musi obawiać się zagubienia gotówki, czy kradzieży, a Ty jako rodzic możesz w każdej chwili zlecić przelew - szczególnie jeśli będziecie posiadać konto w tym samym banku; będzie on natychmiastowy.

 

Reklama

 

Ranking kont dla młodych - opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku

 

Nazwa instytucji

Opłata za konto

mBank

0 PLN

ING

0 PLN

Bank Pekao

0 PLN

Credit Agricole

0 PLN

PKO BP

0 PLN

Santander

0 PLN

VeloBank

0 PLN

Ranking kont dla młodych - opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku

 

 

Ranking kont dla młodych - opłata za korzystanie z karty płatniczej

 

Nazwa instytucji

Opłata za kartę

mBank

0 PLN

ING

0 PLN

Bank Pekao

0 PLN

Credit Agricole

0 PLN

PKO BP

0/3,90 PLN

Santander

0/8 PLN

VeloBank

0 PLN

Reklama

Ranking kont dla młodych - opłata za korzystanie z karty płatniczej

 

 

Ranking kont dla młodych - Opłata za transakcje gotówkowe

 

Nazwa instytucji

Opłata za transakcje gotówkowe

mBank

0 PLN

ING

0/2,50 PLN

Bank Pekao

0 PLN

Credit Agricole

0/6 PLN

PKO BP

0 PLN

Santander

0 PLN

VeloBank

0/3,5%

Ranking kont dla młodych - Opłata za transakcje gotówkowe

 

Reklama

 

Ranking kont dla młodych - Opłata za przelew

 

Nazwa instytucji

Opłata za przelew

mBank

0 PLN

ING

0 PLN

Bank Pekao

0 PLN

Credit Agricole

0 PLN

PKO BP

0 PLN

Santander

0 PLN

VeloBank

0 PLN

Ranking kont dla młodych - Opłata za przelew

 

 

Jak widzimy powyżej w rankingu kont dla młodych zostały zawarte oferty kilku instytucji bankowych, takich jak mBank, ING, Bank Pekao, Credit Agricole, PKO BP, Santander oraz Getin Bank.

Reklama

 

Pierwsze miejsce

Na pierwszym miejscu znalazła się oferta mBanku, gdzie prowadzenie rachunku nie wiąże się z ponoszeniem żadnych opłat, podobnie jak posiadanie i dokonywanie płatności kartą płatniczą, jak wypłaty i wpłaty gotówkowe do bankomatów oraz przelewy internetowe. Założenie takiego rachunku dla osoby młodej nie wymaga aby rodzic posiadał lub musiał decydować się na otwarcie tutaj rachunku osobistego. Dodatkowym plusem oferty jest możliwość skorzystania z promocji, w której za dokonywanie płatności można uzyskać wysokie bonusy - aż do 350 PLN premii.

 

Drugie miejsce

Na drugim miejscu widzimy ofertę banku ING, gdzie prowadzenie rachunku nie wiąże się z wnoszeniem żadnych opłat ani kosztów, podobnie jak posiadanie i dokonywanie płatności kartą płatnicza oraz przelewy internetowe. Jeśli chodzi natomiast o wypłaty i wpłaty gotówkowe do bankomatów korzystanie z nich jest darmowe pod warunkiem korzystania z bankomatów Planet Cash oraz bankomatów własnych banku. Pierwsza transakcja w bankomacie obcym również jest darmowa, każda kolejna to opłata 2,50/transakcji. Założenie takiego rachunku dla osoby młodej wymaga aby rodzic posiadał lub musiał założyć tutaj rachunek osobisty.

 

Trzecie miejsce

Na trzecim miejscu mamy ofertę Banku Pekao SA, gdzie prowadzenie rachunku bankowego jest całkowicie darmowe, podobnie jak korzystanie z karty płatniczej oraz dokonywanie wpłat i wypłat gotówkowych w bankomatach oraz zlecanie przelewów internetowych. Zlecenie przelewu w oddziale banku to koszt w wysokości 10 PLN, a przelew na telefon BLIK to z kolei 1 PLN opłaty. Rodzic zakładający nastolatkowi rachunek musi posiadać konto w tym samym banku lub założyć je w tym samym czasie. Warto wspomnieć iż wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziale banku to koszt 8 PLN/transakcja.

Reklama

 

Czwarte miejsce

Na czwartym miejscu widzimy ofertę banku Credit Agricole, gdzie otwarcie i prowadzenie rachunku jest także darmowe, podobnie jak przelewy internetowe. Jeśli chodzi o koszty warto zwrócić uwagę iż zlecenie przelewu w oddziale banku to koszt 15 PLN, wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach są darmowe. Jeśli chodzi o dokonywanie operacji gotówkowych w bankomatach i wpłatomatach jeśli są to bankomaty własne, w innych przypadku transakcja taka to koszt 6 PLN. Blik jest tutaj darmowy, a rodzic zakładający rachunek dziecku nie jest zobligowany to założenia czy posiadania rachunku własnego w tej samej instytucji bankowej.

 

Jeśl uważasz, że w rankigu brakuje, Twoim zdaniem atrakcyjnej oferty będzie nam miło jeśli podzielisz się z nami takimi taką informację w komentarzu bądź drogą mailową: support@fxmag.pl .

Czytaj więcej