Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w polsce maj 2020

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP nie zmieni stóp procentowych i nie zmodyfikuje działania niestandardowych narzędzi w polityce pieniężnej (m.in. prowadzonych operacji strukturalnych).

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Uważamy, że treść komunikatu zostanie utrzymana w gołębim tonie

W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że Rada będzie starała się ostudzić oczekiwania rynkowe na podwyżki stóp procentowych pomimo inflacji kształtującej się we wrześniu wyraźnie powyżej celu inflacyjnego i ścieżki przedstawionej w lipcowej projekcji NBP. W uzasadnieniu dla utrzymywania status quo w polityce pieniężnej w tym tygodniu zapewne zwrócona zostanie uwaga na znaczący wpływ szoków podażowych (będących poza oddziaływaniem krajowej polityki pieniężnej) oraz niepewność dotyczącą wpływu IV fali pandemii COVID-19 na aktywność gospodarczą. W przypadku materializacji nakreślonego powyżej scenariusza bazowego, gołębi wydźwięk komunikatu po posiedzeniu będzie oddziaływał w kierunku lekkiego osłabienia złotego i spadku rentowności polskich obligacji. Dostrzegamy jednak ryzyko materializacji scenariusza alternatywnego, w którym Rada zasygnalizuje w komunikacie możliwość rozważenia dostosowania polityki pieniężnej w listopadzie.

Taka zmiana retoryki RPP na bardziej jastrzębią byłaby pozytywna dla kursu złotego i rentowności obligacji

Więcej szczegółów dotyczących perspektyw polityki pieniężnej poznamy w trakcie konferencji prezesa NBP. W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA. Na piątek zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy. Oczekujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się o 475 tys. osób we wrześniu wobec wzrostu o 235 tys. w sierpniu, przy jednoczesnym zmniejszeniu stopy bezrobocia do 5,0% we wrześniu wobec 5,2% w sierpniu. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 413 tys. we wrześniu wobec 375 tys. w sierpniu). Dane o zatrudnieniu w USA będą istotne z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej w USA, w tym przede wszystkim terminu rozpoczęcia wygaszania programu skupu aktywów (tapering, por. MAKROmapa z 27.09.2021). Jeśli dane ukształtują się zgodnie z naszymi oczekiwaniami (tj. blisko konsensusu rynkowego) ich publikacja USA powinny być neutralne dla rynków finansowych. Uważamy, że jedynie znacząco słabszy od konsensusu odczyt może nasilić oczekiwania rynkowe na późniejszy start taperingu, co byłoby pozytywne dla kursu złotego i cen polskiego długu. Obecnie oczekujemy, że tapering zostanie rozpoczęty w listopadzie br.

Czytaj więcej

Artykuły związane z inflacja w polsce maj 2020