Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w listopadzie 2023

Zgodnie z oczekiwaniami, w listopadzie inflacja w Polsce nie traciła już na dynamice tak mocno, jak w ośmiu poprzednich miesiącach. Wskaźnik CPI wprawdzie zanotował kosmetyczny spadek w skali roku, jednak dynamika cen w ujęciu miesięcznym znacząco wzrosła.

 

Na skróty:

  • GUS opublikował szybki odczyt inflacji za listopad
  • Dynamika cen wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rocznym oraz aż 0,7 proc. w skali miesiąca
  • Dla porównania: inflacja w październiku wyniosła 6,6 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,3 proc. w skali miesiąca
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Inflacja w Polsce przestaje hamować

Główny Urząd Statystyczny opublikował w ostatni dzień miesiąca szacunkowy odczyt inflacji konsumenckiej za listopad. Wg tzw. szybkiego odczytu inflacja w mijającym miesiącu wyniosła 6,5 proc. w skali roku oraz 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym.

 

Zobacz także: Inflacja w Europie - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs euro?

Reklama

 

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zanotowały wzrost o 7,2 proc. w skali roku oraz o 0,8 proc. w porównaniu do października. Nośniki energii podrożały o 7,9 proc. w skali roku oraz zanotowały spadek cen o 0,1 proc. w skali miesiąca. Jeśli chodzi zaś o paliwa do prywatnych środków transportu, to zanotowały one spadek cen o 5,7 proc. w ujęciu rocznym oraz wzrost aż o 8,8 proc. w porównaniu do października. To właśnie wzrost cen paliw w głównej mierze przyczynił się do wzrostu wskaźnika CPI o 0,7 proc. w skali miesiąca. Jest to najwyższy odczyt miesięcznej dynamiki wzrostu cen od kwietnia tego roku.

Analitycy spodziewali się listopadowego odczytu, który będzie bardzo zbliżony do dynamiki cen w październiku. Konsensus zakładał odczyt na poziomie 6,6 proc. w skali roku oraz 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym, co oznacza że wstępne dane GUS pokrywają się z oczekiwaniami analityków. Koniec mocnych spadków dynamiki cen w skali roku wynika w dużej mierze z efektu bazy statystycznej, która przestaje wspierać mocne hamowanie cen - w październiku ubiegłego roku wskaźnik CPI wyniósł aż 17,9 proc. w ujęciu rocznym, natomiast w listopadzie 2022 roku baza statystyczna dla obecnego odczytu była już niższa - 17,5 proc.

 

 

Warto przypomnieć, że w październiku ostateczny odczyt inflacji konsumenckiej wyniósł 6,6 proc. rdr, po rewizji z wcześniejszych 6,5 proc., zaś dynamika cen w skali miesiąca wyniosła 0,3 proc.

Reklama

 

Czytaj również: To koniec hossy na GPW? Przyszły rząd jeszcze nie objął władzy, a już pogrążył Orlen i WIG20

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Inflacja w listopadzie 2023