Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja prognozy 2021

Dzisiaj, tj. 14 stycznia o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji za grudzień 2021 rok. Udostępnione w ubiegłym tygodniu prognozy przewidywały, iż inflacja utrzyma się na poziomie 8,6% r/r. Większość analityków rynkowych i ekonomistów twierdziła jednak, iż finalny wynik inflacji w grudniu 2021 roku przewyższy szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (więcej o CPI w grudniu przeczytasz tutaj)

Z artykułu dowiesz się:

 

  • Czym tak naprawdę jest inflacja, 
  • Po co obliczany jest ten wskaźnik 
  • Ile wynosi wskaźnik inflacji za grudzień 2021 r/r i m/m

 

Inflacja wciąż wysoka!

Co to oznacza? Zgodnie z opublikowanymi danymi poziom inflacji wynosi 8,6%, co może skłonić Narodowy Bank Polski, a właściwie Radę Polityki Pieniężnej do podjęcia kolejnych kroków, mających na celu jej zwalczanie - podwyżki stóp procentowych. Początkiem lutego 2022 r. odbędzie się spotkanie RPP, podczas którego zostanie podjęta decyzja dotycząca poziomu stóp procentowych.Jak przewidują ekonomiści stawki oprocentowania nie utrzymają się na dotychczasowym poziomie; zostaną ponownie podniesione.

Co to jest inflacja?

Reklama

Inflacja to wzrost ogólnego poziomu cen, praktycznie zawsze można zauważyć iż ceny niektórych dóbr wzrastają inne natomiast spadają. O inflacji możemy mówić zatem w przypadku, gdy podwyżki cenowe nie dotyczą tylko wybranych dóbr. Wraz ze wzrostem cen możemy zaobserwować spadek siły nabywczej pieniądza, w uproszczeniu - za tę samą  kwotę nie kupimy już takiej samej ilości danego dobra jak miało to miejsce wcześniej. 

 

Głównym czynnikiem wywołującym inflację jest wzrost cen surowców (szczególnie surowców energetycznych). Dlaczego? Wzrost cen surowców powoduje wzrost kosztów produkcji, konsekwencją czego są wyższe ceny jakie widzi konsument. 

Innymi przyczynami inflacji mogą być:

  1. Zwiększenie podaży poprzez emisję
  2. Wzrost popytu konsumpcyjnego,
  3. Wzrost kosztów transportu (które są wynikiem wzrostu cen surowców energetycznych)
  4. Problemy finansowe państwa (finansowanie deficytu budżetowego)
  5. Wzrost płac w gospodarce,
  6. Wysokie obciążenia podatkowe.

 

Reklama

 

Inflacja w Polsce

 grafika numer 1 grafika numer 1

Poziomy inflacji w Polsce do dnia 14.01.2022. Źródło: GUS

 

Powyżej znajduję się tabelka, która przedstawia ostatnie odczyty inflacji. W dzisiaj GUS opublikował ostatnią już wartość wskaźnika za rok ubiegły. Poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za grudzień 2021 w stosunku do grudnia 2020 roku wynosi 8,6%, a w stosunku do miesiąca poprzedniego 0,9%.

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z inflacja prognozy 2021