Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja PPI styczeń

Nieoczekiwane argumenty sugerujące ostrożność Fed pojawiły się we wczorajszych wynikach Walmart – amerykański gigant handlowy zauważył, że ceny niektórych sprzedawanych przez nich produktów nie spadały tak szybko jak oczekiwano, wskazując na pewną lepkość inflacji w USA. Giełdy w Europie i USA wczoraj lekko traciły. Obniżyły się też rentowności obligacji na rynkach bazowych, a kurs EURUSD wzrósł powyżej 1,08. Złoty lekko umocnił się wobec głównych walut – EURPLN spadł poniżej 4,32 a USDPLN pokonał próg 4,00. Rentowności krajowych obligacji i stawki rynku pieniężnego lekko spadły.

 

Na kluczowe wydarzenie dnia będziemy musieli czekać do wieczora. O 20.00 polskiego czasu zostaną opublikowane minutes z ostatniego posiedzenia FOMC, na którym pozostawiono stopy na poziomie 5,25-5,50%. Po posiedzeniu J.Powell powiedział, że stopy najprawdopodobniej osiągnęły swój szczyt, a ich obniżki w tym roku są prawdopodobne, o ile inflacja będzie się kształtowała zgodnie z obecnymi oczekiwaniami. Dodatkowo sprecyzował, że obniżki w marcu nie są scenariuszem bazowym. Opublikowane w lutym dane inflacyjne jeszcze bardziej ograniczyły wiarę rynków w szybkie cięcie stóp w USA, zaczęły się nawet pojawiać spekulacje, że kolejnym ruchem mogłaby być podwyżka.

 

W kraju poznamy styczniowe dane z sektora budowlanego oraz koniunkturę konsumencką za luty. Produkcja budowlano-montażowa kontynuowała naszym zdaniem solidne wzrosty (PKO: +8,8% r/r), wspierana dodatkowo przez efekt kalendarza. Nastroje konsumentów najpewniej poprawiały się w lutym, do czego przyczynia się spadek inflacji oraz solidny wzrost wynagrodzeń, w tym podwyżka płacy minimalnej.

Reklama

 

Nastroje konsumentów najpewniej poprawiły się też w lutym w strefie euro, jednak pozostały na relatywnie niskim poziomie.

 

Zobacz także: Średnie wynagrodzenie w Polsce w 2024 r. Są nowe dane! Sprawdź ile się zarabia

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu wzrosło o 12,8% r/r (vs 9,6% r/r w grudniu 2023), silniej od oczekiwań. W ujęciu realnym płace wzrosły o ponad 8% r/r, w tempie nienotowanym od 2007, co wspiera nasze oczekiwania na silne ożywienie konsumpcji w 2024. Solidny wzrost płac w styczniu był napędzany przede wszystkim wzrostem płacy minimalnej o 21,5% r/r (do 4242 PLN), którym, wg szacunków, zostało objętych blisko 3,6 mln pracowników. Najwyższe wzrosty odnotowano w branżach charakteryzujących się niższym przeciętnym wynagrodzeniem. Przeciętne zatrudnienie w styczniu spadło z kolei o 0,2% r/r. Styczniowy wynik uwzględnia aktualizację przez GUS próby firm zatrudniających powyżej 9 pracowników i pokazuje nieco wsteczną perspektywę. Więcej na ten temat w Makro Flash: Płaca minimalna ma moc.

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

POL: Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1,6% r/r wobec spadku o 3,5% r/r w grudniu. Skala poprawy była słabsza od oczekiwań, głównie ze względu na wyhamowanie wcześniejszych wzrostów produkcji w zmiennej energetyce. W styczniu wynikom produkcji sprzyjał korzystny układ W ujęciu odsezonowanym poziom produkcji marginalnie spadł, o 0,2% m/m, po wzroście o ok. 3% m/m w grudniu. Więcej na ten temat w Makro Flash: Dane z przemysłu nie aż tak złe jakby się wydawało.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

POL: Deflacja PPI w styczniu była głębsza od oczekiwań (kons.: -8,2% r/r, PKOe: -8,4% r/r). Ceny produkcji spadły o 9,0% r/r po spadku o 6,9% r/r w grudniu. Poziom cen w przemyśle w ciągu ostatnich 12 miesięcy obniżał się 11 razy, a w przetwórstwie 9 razy. To skutek wygaszania przeszłych szoków, wciąż słabej koniunktury oraz redukcji zapasów zgromadzonych podczas okresu zaburzeń dostaw i szczytu inflacji. Oczekujemy, że deflacja PPI zakończy się jesienią, m.in. dzięki poprawie koniunktury.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

EUR: Wzrost wskaźnika płac negocjowanych w strefie euro wyhamował w 4q23 do 4,5% r/r z 4,7% r/r w 3q23 co może zwiastować osłabienie presji płacowej. Normalizacja dynamiki wynagrodzeń to jedyny element gospodarczej układanki, na który czeka EBC, zanim zacznie obniżać stopy procentowe. Pomimo spadku, dynamika płac jest jednak wciąż relatywnie wysoka i niekoniecznie spójna z celem EBC. Warto przy tym pamiętać, że strefa euro, w odróżnieniu od USA, nie doświadcza wzrostu wydajności pracy, który łagodzi inflacyjne skutki rosnących wynagrodzeń (por. wykres na marginesie). Niedawno zwracała na to uwagę cechująca się jastrzębim nastawieniem I.Schnabel z Zarządu EBC.

 

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

POL: Dąbrowski (RPP) zwrócił uwagę na platformie X na silny wzrost realnych wynagrodzeń w styczniu (o 8,6% r/r) i ocenił, że może się on przełożyć na osłabienie dezinflacji, gdyż znacznie przewyższa wzrost wydajności pracy. To nie pierwszy komentarz I.Dąbrowskiego, wskazujący na ryzyko proinflacyjne płynące z rynku pracy.

 

POL: Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że plan odbudowy praworządności przedstawiony przez ministra sprawiedliwości A.Bodnara na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych spotkał się z pozytywną reakcją państw członkowskich. Podkreśliła, że przedstawiona propozycja jest realistyczna.

 

Reklama

POL: Prace nad projektem ustawy o tzw. wakacjach kredytowych nadal trwają – wynika z informacji przekazanych PAP przez Centrum Informacyjne Rządu. Zgodnie z porządkiem obrad Rady Ministrów, rząd zajmował się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finasowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

 

POL: Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu. Nowy resort, który zostanie powołany 1 marca 2024, powstanie z wyłączenia z Ministerstwa Aktywów Państwowych komórek organizacyjnych, które zajmują się górnictwem.

Czytaj więcej

Artykuły związane z inflacja PPI styczeń