Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja frank

Inflacja producencka w Szwajcarii nadal wskazuje na spadek cen w porównaniu z poprzednim rokiem. To już szósty z rzędu ujemny odczyt rocznego wskaźnika cen producentów i importu.

 

  • Inflacja producencka w Szwajcarii wzrosła w ujęciu miesięcznym
  • Rok do roku, nadal obserwowany jest spadek cen producentów i importu
  • Jaka jest reakcja kursu franka (CHF) na dane?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Inflacja producencka w Szwajcarii - nowe dane

Wskaźniki cen producentów i importu w Szwajcarii w ujęciu miesięcznym wykazał nieznaczny wzrost w październiku, osiągając poziom 0,2%. Odczyt jest niewiele wyższy od wcześniejszej prognozy o wartości 0,1%. W poprzednim miesiącu, czyli we wrześniu, odnotowano spadek o 0,1%.

 

Inflacja producencka w Szwajcarii (ceny producentów i importu) w ujęciu miesięcznym

Reklama

 Switzerland Producer and Import PricesSwitzerland Producer and Import Prices

Źródło: Trading Economics

 

Roczna zmiana cen producentów i importu w październiku wyniosła -0,9%, będąc nieznacznie niższą niż wskaźnik z września, który wynosił -1%. Dane wskazują, że roczna tendencja w cenach producentów i importu pozostaje na poziomie spadkowym, choć tempo spadku nieco wyhamowało.

 

Zobacz także: Polska gospodarka – w jakim jest stanie i jakie są scenariusze dla niej? Odpowiada słynna ekonomistka

Reklama

 

Inflacja producencka w Szwajcarii (ceny producentów i importu) w ujęciu rocznym

Switzerland Producer and Import Prices YoYSwitzerland Producer and Import Prices YoY 

Źródło: Trading Economics

 

Reklama

Inflacja producencka to wskaźnik obrazujący ceny producentów działających na terenie Szwajcarii, którzy dokonują sprzedaży zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Dane uwzględniają ceny surowców, półfabrykatów, towarów i dóbr inwestycyjnych bez podatku VAT.

“Jakikolwiek dalszy spadek cen szwajcarskich producentów powinien zostać zignorowany, podobnie jak w większości innych rozwiniętych gospodarek” - skomentowali analitycy Credit Agricole w odniesieniu do kursu franka szwajcarskiego.

 

Zobacz również: Wielkie kłopoty gospodarki Niemiec. Ceny trzykrotnie wyższe niż w USA!

 

Co dalej z kursem franka (CHF)?

Po znaczących ruchach we wrześniu i październiku, CHF w tym miesiącu zachowuje się dość spokojnie względem USD i EUR. Jednak w przypadku notowania CHF/PLN, to od połowy września kurs spadł z okolic 4,90 PLN do obecnych 4,58 PLN.

Reklama

 

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN)

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com


To zapewne fragment szerszego umocnienia polskiego złotego, który zyskiwał także wobec innych walut.

Reklama

“Odporność globalnego apetytu na ryzyko w obliczu wciąż podwyższonych zagrożeń geopolitycznych prawdopodobnie pomogła frankowi szwajcarskiemu, podczas gdy niewielki napływ informacji krajowych nie mógł nadać CHF żadnego konkretnego kierunku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że Departament Skarbu USA usunął w tym tygodniu Szwajcarię z listy monitorowanych partnerów handlowych, których praktyki walutowe wymagają szczególnej uwagi” - skomentowali analitycy Credit Agricole.

“W każdym razie nie powinno to mieć żadnego wpływu na stanowisko SNB w odniesieniu do interwencji walutowych (...)” - dodali.

Globalne nastroje rynkowe mogą nadal dyktować krótkoterminowe notowania CHF, a przy braku gwałtownych wahań, może nadejść konsolidacja” - podsumowali analitycy Credit Agricole.

 

Zobacz także: Inflacja w Szwecji - ile wynosi? Jak reaguje korona szwedzka?

 

Reklama

Swoje spostrzeżenia przedstawili również analitycy banku inwestycyjnego banku Goldman Sachs:

“CHF ma dodatnią korelację z ryzykiem europejskim i geopolitycznym, co czyni go szczególnie użytecznym zabezpieczeniem w tym środowisku i dobrze przygotowanym do uzyskania pewnego wsparcia ze strony ryzyk obciążających strefę euro, takich jak podaż energii i opór związany z wyższymi stopami procentowymi. Wygląda na to, że sytuacja w gospodarce również będzie wspierać walutę Szwajcarii” - skomentowali analitycy Goldman Sachs.

 

Kurs dolara do franka szwajcarskiego (USD/CHF)

  TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

“Dopóki inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie, uważamy, że SNB będzie koncentrować się na sprzedaży rezerw walutowych w celu ograniczenia deprecjacji CHF. Frank szwajcarski nadal wydaje się ich preferowanym narzędziem politycznym w stosunku do stóp procentowych, ale przyznajemy, że ostatecznie mogą również interweniować przeciwko gwałtownej aprecjacji” - dodali.

 

Czytaj również: Kurs korony norweskiej - co dalej? Bank podjął ważną decyzję w sprawie stóp

Czytaj więcej

Artykuły związane z inflacja frank