Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

indeks ISM dla przemysłu

Zgodnie z przewidywaniami, po jastrzębim Jackson Hole, eurodolarowi trudno jest odrabiać straty, a za sukces już poczytane mogło być to, że pozostał on powyżej wsparcia na 0,99, czyli sierpniowych minimów. Przez większą część tygodnia euro oscylowało wokół parytetu w relacji do dolara, a stabilizująco na kolejne jastrzębie wypowiedzi członków FOMC działały oczekiwania na działania EBC.

Zobacz także: Prognoza dla kursu euro do dolara na tydzień od 29 sierpnia do 3 września

 

Giełda szura po dnie, za to inflacja rośnie ... i to jak! 

 

Rynek wycenia bowiem podwyżkę stóp we wrześniu o 75 pb., a w październiku o kolejne 50 pb.

Reklama

To jednak nie jest taki pewnik, jak działanie FOMC, a kolejne dane dowodzą, że gospodarka amerykańska jest silna i sobie poradzi, walka z inflacją jest ważniejsza. Indeks ISM dla przemysłu (a wcześniej Chicago PMI) pokazały pozytywne zaskoczenia, niższa od oczekiwań była za to liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. W połączeniu z fatalnymi nastrojami na rynku giełdowym, napędzanych obawami o kondycję chińskiego przemysłu (spadek Caixin PMI dla przemysłu do 49,5 pkt przy spodziewanym utrzymaniu go powyżej 50 pkt) oraz dużym lockdownem w mieście Chengdu z powodu ognisk COVID-19, kończy się to spadkiem eurodolara o 1%, do 0,9950 i prawdopodobnym testem wsparcia na 0,99. O tym, czy wsparcie to zostanie przebite, powinny zdecydować dzisiejsze sierpniowe payrolle z USA.

Zobacz także: Wzrosty euro, franka i dolara! Kursy EURPLN, USDPLN w górę; EURUSD i EURCHF w dół na rynku FOREX

 

Spadek eurodolara owocuje oczywiście skokiem notowań USD/PLN do 4,74,

a technicznie możliwe jest dojście do strefy 4,80-4,85. Natomiast kurs EUR/PLN pozostał stabilny na 4,72, mimo 3-procentowego spadku indeksu WIG i kolejnego fatalnego odczytu indeksu PMI (spadek do 40,9 pkt wobec spodziewanych 41,8 pkt). Być może wsparciem dla złotego jest wysoki odczyt inflacji, ale w obliczu roku wyborczego, kolejnych wydatków socjalnych i mglistych perspektyw na podwyżki stóp o więcej niż 50 pb., natomiast wyraźnych perspektyw recesji, siła złotego jest zastanawiająca i może być krótkotrwała. W obliczu obaw recesyjnych i podwyżek stóp w strefie euro i USA złoty może szybko zacząć tracić na wartości.

Zobacz także: Kursy walut: Polacy totalnie zaskoczeni! Co z tym złotym?

Czytaj więcej