Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile zalega pracownikom kierownictwo MPWiW?

  • Ile zalega pracownikom kierownictwo MPWiW?
  • Jakie działania zapowiedzieli działacze partii Razem?
  • Do kogo zostanie skierowana sprawa zaległych wynagrodzeń holdingu alkoholowego? 

 

Protest w Tenczynku - pracownicy domagają się zaległych pensji 

To już kolejny akt sprzeciwu wobec kilkumiesięcznych zaległości w wypłacie pensji. Pracownicy zebrali się pod tenczyńskim browarem, podnosząc również problem złożonej struktury holdingu. Jak twierdzili protestujący, ta mogła w praktyce utrudniać dochodzenie praw. 

Gazeta Krakowska opisuje, że byli pracownicy skarżą się również na fakt, że Manufaktura nie została postawiona w stan upadłości, dlatego nie mogą liczyć na pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Co więcej, zebrani mówili o obietnicach przejęcia biznesu przez inwestora, który miał uregulować rachunki. Na horyzoncie brak jednak niezbędnych szczegółów. 

 

Zobacz również: Palikot traci inwestora! „Nie zamierzam angażować środków finansowych”

Reklama

 

Partia Razem pomoże pracownikom? Zapowiedziano działania 

Posłowie partii Razem pojawili się w małopolskim Tenczynku, aby zaprotestować przeciwko działaniom grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina. Adrian Zandberg oraz Daria Gosek-Popiołek opowiedzieli się za pracownikami, którzy czekają na zaległe pensje. 

 

Reklama

 

Przed siedzibą spółki zapewnili, że sprawa zostanie skierowana do ministra sprawiedliwości oraz Państwowej Inspekcji Pracy. 

Posłanka Daria Gosek-Popiołek nazwała unikanie wypłaty “kradzieżą”. Zaznaczyła, że “jeśli do tego doszło, pan Palikot powinien ponieść dotkliwe konsekwencje”. 

 

Reklama

 

Zobacz również: Spółka Palikota - jest układ! Fundusze inwestycyjne z USA w tle

 

To kolejna taka historia, kiedy pracownicy na własnej skórze przekonują się, dlaczego warto mieć umowę o pracę, a nie jakieś dziwne wynalazki. Kiedy pracownik wykonuje obowiązki w określonym miejscu i czasie, pod nadzorem, to należy się umowa o pracę, a wraz z nią — lepsza ochrona pensji” - skomentował Zandberg.

Gosek-Popiołek powiedziała, że zgłasza się do polityków sporo osób, które były pracownikami spółek należących do holdingu byłego polityka. Sprawa ma trafić do Adama Bodnara, a ten ma objął nadzór nad prowadzonym postępowaniem. Kontrolę dotyczącą tego, czy oferowane formy zatrudnienia były adekwatne i zgodne z prawem, ma wykonać inspekcja pracy. Mowa w szczególności o formie zatrudnienia typu B2B, na której pracownik jest słabiej chroniony niż w przypadku umowy o pracę. 

Reklama

Sprawą holdingu zajmuje się także Rzecznik Finansowy. Wezwano do zaniechania szkodliwych praktyk rynkowych, oraz opublikowania oświadczenia na stronie internetowej https://buntfinansowy.pl, w którym określony zostanie zakres naruszeń. 

 

Zobacz również: Alkoholowy biznes Palikota - jest sprawozdanie finansowe! Wynik może zaskoczyć

 

“W ocenie Rzecznika Finansowego konieczne jest skierowanie do konsumentów jasnego i zrozumiałego komunikatu, którego zadaniem jest usunięcie skutku naruszenia równowagi w warstwie informacyjnej, poprzez zapewnienie konsumentom wiedzy co do tego, że zachowanie spółki należy kwalifikować jako nieuczciwą praktykę rynkową. To z kolei może się przełożyć na podjęcie przez nich odpowiednich działań na drodze sądowej lub reklamacyjnej w celu odzyskania zainwestowanych pieniędzy” - uważają przedstawiciele RF. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ile zalega pracownikom kierownictwo MPWiW?