Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile wynosi wskaźnik przyszłej inflacji

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2022r. wzrósł o 1,4 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Wskaźnik rośnie nieprzerwanie od 19 miesięcy.

Na razie ani po stronie popytowej, ani po stronie podażowej nie widać zwiastunów świadczących o wyhamowaniu spirali inflacyjnej. Konsumenci, choć odczuwają dotkliwie dotychczasowy wzrost cen, to jednak w obawie przed dalszą utratą siły nabywczej swych dochodów i oszczędności, zamierzają w najbliższym czasie przyspieszyć decyzje o zakupie trwałych dóbr konsumpcyjnych. Przedstawiciele biznesu cały czas borykają się ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz coraz większą niepewnością związaną nie tylko z dalszym przebiegiem pandemii, ale głównie z bałaganem wynikającym z wprowadzanych zmian w systemie podatkowym. Na bałagan prawny wskazuje ponad połowa badanych przez GUS przedsiębiorców i jest to najgorszy wynik od początku badań.

Presja inflacyjna nie słabnie - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - 1Presja inflacyjna nie słabnie - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - 1

Obecnie, spośród ośmiu składowych wskaźnika WPI tylko jedna w niewielkim stopniu łagodzi jego wzrost. Jest to nieznaczne umocnienie złotego względem dolara i euro. Pozostałe składowe działają silnie proinflacyjnie.

Cały czas nasilają się oczekiwania inflacyjne wyrażane przez konsumentów

Reklama

Blisko 92% badanych konsumentów uważa, że ceny w najbliższym czasie będą rosły. W tej grupie wyraźnie zwiększył się udział osób oceniających, że w najbliższym czasie ceny będą rosły jeszcze szybciej niż dotychczas. Odsetek takich osób wzrósł z 33% przed miesiącem do blisko 41% obecnie. Jednocześnie, konsumenci w najbliższych 12-tu miesiącach zamierzają zwiększyć zakupy trwałych dóbr konsumpcyjnych, przy jednoczesnym silnym ograniczeniu oszczędności. Wskaźnik skłonności do oszczędzania w gospodarstwach domowych w ciągu ostatniego roku pogorszył się ponad dwukrotnie. Wyraźnie widać, że konsumenci w obawie o utratę wartości swych dochodów planują zwiększenie zakupów.

Podjęcie takich decyzji może być masowe i dotyczyć niemal wszystkich grup dochodowych

Zachowania te wynikać będą z silnej presji płacowej oraz ponownego wzrostu transferów socjalnych (14-ta emerytura). W konsekwencji, nawet jeśli w wyniku „ręcznego sterowania” cenami (zmniejszenie VAT-u na niektóre produkty) oraz zmów cenowych administracji rządowej i państwowych koncernów, inflacja będzie rosła trochę wolniej w pierwszym półroczu tego roku, to w drugiej jego połowie najprawdopodobniej ponownie przyspieszy.

 

Ponownie nasiliły się oczekiwania inflacyjne wśród przedstawicieli przedsiębiorstw sektora przetwórstwa przemysłowego

Oczekiwania tej grupy uczestników rynku są znacznie silniej powiązane z kształtowaniem się inflacji niż oczekiwania konsumentów. Dotyczą one bowiem polityki cenowej, która będzie realizowana w najbliższej przyszłości. Obecnie przewaga przedsiębiorstw zamierzających podnieść ceny na swe wyroby nad odsetkiem firm, które planują je obniżyć sięga 41%. W ostatnich miesiącach liderami w podnoszeniu cen są branże produkujące dobra pośrednie, a wśród nich przemysł papierniczy, chemiczny oraz przetwórstwo surowców metalowych i mineralnych. Już obecnie inflacja producencka w ujęciu średniorocznym przekroczyła 14% i na razie nic nie wskazuje na jej ograniczenie.

 

Wskaźnik cen surowców, publikowany przez IMF ponownie wzrósł

Reklama

Zdrożały niemal wszystkie surowce, zaś symboliczne umocnienie złotego odnotowane w ostatnim miesiącu w niewielkim stopniu łagodzi skutki drożejącego importu.

W przedsiębiorstwach rosną koszty związane ze wyższym wykorzystaniem mocy produkcyjnych. Biorąc pod uwagę utrzymujący się od szeregu lat niski poziom inwestycji sektora prywatnego, należy sobie zdawać sprawę, że znaczna część maszyn i urządzeń w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest mocno zużyta, więc koszty ich utrzymania, napraw i konserwacji znacząco rosną.

Papiery dłużne polskiego rządu ulegają od ponad roku systematycznej przecenie a obsługa rosnącego zadłużenia jest coraz bardziej kosztowna. Oprocentowanie 10-letnich obligacji wzrosło z 1,2% na początku ubiegłego roku do około 4% obecnie.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile wynosi wskaźnik przyszłej inflacji