Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile wynosi inflacja w polsce kwiecień 2024

Taka decyzja byłaby spójna z ostatnimi wypowiedziami przedstawicieli FOMC, jak również zgodna z konsensusem rynkowym. Dużo ważniejsze od samej decyzji Fed będą informacje zawarte w komunikacie dotyczące momentu rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej i łącznej skali obniżek stóp procentowych w br. Uważamy, że konferencja zostanie utrzymana w jastrzębim tonie, a prezes J. Powell najprawdopodobniej powtórzy wyrażoną ostatnio ocenę, że pierwsza obniżka stóp procentowych może zmaterializować się później niż dotychczas zakładał. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy pierwszą obniżkę w lipcu br., jednak dostrzegamy ryzyko późniejszego rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Naszym zdaniem konferencja po posiedzeniu FOMC będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

 

 

Reklama

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie wtorkowa publikacja wstępnych danych o kwietniowej inflacji w Polsce. Naszym zdaniem zwiększyła się ona do 2,5% r/r wobec 2,0% w marcu. Wyższa inflacja w kwietniu będzie przede wszystkim efektem przywrócenia 5% stawki VAT na produkty żywnościowe. Z kolei inflacja bazowa obniżyła się w naszym zdaniem do 4,1% r/r w kwietniu wobec 4,6% w marcu. Nasza prognoza jest zgodna z konsensusem rynkowym, a tym samym jej materializacja neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

 

W tym tygodniu opublikowane zostaną istotne dane ze strefy euro i Niemiec. Oczekujemy, że kwartalna dynamika PKB w strefie euro zwiększyła się do 0,2% w I kw. z -0,1% w IV kw. Dodatkowych informacji nt. wzrostu gospodarczego w strefie euro dostarczy wstępny szacunek PKB w Niemczech. Oczekujemy, że dynamika PKB zwiększyła się do 0,0% kw/kw w I kw. z -0,3% w IV kw. Ożywienie aktywności w strefie euro będzie spójne z poprawą koniunktury obserwowaną w wynikach badania PMI w I kw. We wtorek poznamy również inflację HICP w strefie euro. Prognozujemy, że nie zmieniła się ona w kwietniu w porównaniu do marca i wyniosła 2,4% r/r. Na stabilizację inflacji ogółem złożyły się spadek inflacji bazowej i wzrost dynamiki cen nośników energii i żywności. Oczekujemy, że publikacje z Niemiec i strefy euro będą neutralne dla rynków finansowych. 

Reklama

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Na piątek zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy. Prognozujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się o 255 tys. osób w kwietniu wobec wzrostu o 303 tys. w marcu, przy stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 3,8%. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 140 tys. w kwietniu wobec 184 tys. w marcu). W tym tygodniu poznamy również wyniki badań koniunktury. Prognozujemy, że wartość indeksu ISM dla przetwórstwa nie zmieniła się w kwietniu w porównaniu do marca i wyniosła 50,3 pkt., co będzie spójne z mieszanymi wynikami regionalnych badań koniunktury. Oczekujemy, że indeks Conference Board (104,0 pkt. w kwietniu wobec 104,7 pkt. w marcu) wskaże na nieznaczne pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych z uwagi na wzrost cen paliw w USA. Uważamy, że publikacje danych z USA pozostaną w cieniu posiedzenia FOMC i będą neutralne dla kursu złotego i cen polskich obligacji. 

 

W tym tygodniu poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa. We wtorek opublikowany zostanie wskaźnik NBS PMI. Oczekujemy, że zmniejszy się on w kwietniu do 50,1 pkt. wobec 50,8 pkt. w grudniu. Jutro poznamy również indeks Caixin PMI, który według oczekiwań rynkowych obniży się do 51,0 pkt. w kwietniu wobec 51,1 pkt. w marcu. Wyniki badań koniunktury zasygnalizują zatem ograniczoną skalę ożywienia w Chinach. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

 

Reklama

W czwartek poznamy dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w Polsce. Oczekujemy, że wskaźnik PMI zmniejszył się do 47,1 pkt. w kwietniu z 48,0 pkt. w marcu. Wsparcie dla naszej prognozy stanowią pogorszenie koniunktury odnotowane w badaniach GUS oraz spadek kwietniowego indeksu PMI w przetwórstwie strefy euro (patrz niżej). Nasza prognoza kształtuje się poniżej konsensusu (47,8 pkt.), stąd jej materializacja byłaby lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Zobacz także: Interwencja banku centralnego? Ekstremalna sytuacja na rynku Forex w XXI wieku

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile wynosi inflacja w polsce kwiecień 2024