Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile wynosi inflacja w norwegii

USA:

Wbrew obawom inflacja CPI w lipcu była niższa od prognoz i spadła do 8,5% r/r z 9,1% r/r w czerwcu, a ceny w porównaniu z czerwcem nie zmieniły się. Wiele wskazuje, że inflacja w USA ma już za sobą szczyt (wyznaczył go odczyt za czerwiec). Do spadku inflacji przyczyniło się kilka czynników: 1) efekt wysokiej bazy; 2) spadek cen paliw o 7,6% m/m oraz 3) wyhamowanie impetu inflacji bazowej. Szczególnie ważny z perspektywy szerszej oceny procesów inflacyjnych jest właśnie wolniejszy wzrost cen kategorii bazowych, co pozwoliło na utrzymanie inflacji bazowej na poziomie 5,9% r/r (kons. 6,1% r/r). W szczegółowym rozbiciu obserwujemy niewielkie (% m/m) wyhamowanie w stanowiącej 1/3 koszyka inflacyjnego kategorii „schronienie”, o ponad 7% m/m spadły ceny biletów lotniczych, a w mniejszej skali również samochodów używanych i odzieży.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 1

Wzrost cen usług (bez kategorii „schronienie”) wyhamował do 0,1% m/m po tym, jak w sześciu poprzednich miesiącach pięciokrotnie wynosił ok. 1% m/m. Silne wzrosty cen utrzymują się w kategorii żywność, która siódmy miesiąc z rzędu drożała o ok. 1% m/m, co w lipcu przełożyło się na wzrost o 10,9% r/r. Słabsze od oczekiwań natężenie procesów inflacyjnych może złagodzić oceny Fed co do skali optymalnej podwyżki stóp na najbliższym posiedzeniu we wrześniu (przed którym członkowie Komitetu poznają również dane inflacyjne za sierpień). Jeżeli dane za sierpień potwierdziłyby, że wczorajsze dane za lipiec nie są tylko jednorazową niespodzianką, możliwe byłoby ograniczenie wysokości docelowej stopy procentowej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 2

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 3

 

USA:

M.Daly (Fed w San Francisco) powiedziała, że jest zbyt wcześnie by obwieścić zwycięstwo Fed w walce z inflacją, wskazując m.in. na dalszy wzrost cen usług. Nie wykluczyła, że także we wrześniu Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe o 75pb, chociaż wskazała, że bardziej optymalnym ruchem wydaje się jej obecnie ograniczenie tempa podwyżek. N.Kashkari (Fed w Minneapolis) podtrzymał ocenę, że Fed powinien podnieść stopy procentowe o dalsze 150 pb w tym roku, a następnie kontynuować podwyżki w 2023, nawet, jeśli miałoby to prowadzić do recesji. W jego ocenie Fed jest daleki od zwalczenia inflacji, a rynkowe wyceny, które wskazują na możliwość pierwszych obniżek stóp procentowych w przyszłym roku, są nierealistyczne.

 

CZE:

Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 17,5% r/r (kons. 17,1% r/r) z 17,2% r/r w czerwcu. Wzrost okazał się niższy niż wynikało z sierpniowych prognoz CNB na lipiec (18,8% r/r). Za ponad 2/3 zmiany wskaźnika między lipcem a czerwcem odpowiadały ceny żywności, które wzrosły o 19,3% r/r i 1,5% m/m. W ujęciu regionalnym można dostrzec, że zarówno w Czechach, jak i na Węgrzech w ostatnich miesiącach ceny żywności nadal rosły zdecydowanie mocniej od wzorca sezonowego. W Polsce żywność drożeje w nieco mniejszym stopniu niż w regionie, choć także istotnie powyżej wzorca sezonowego. W skali miesiąca ceny wzrosły o 1,3%, a poza wcześniej wspomnianą żywnością przyczyniły się do tego sezonowe podwyżki cen zorganizowanej turystyki. W ujęciu miesięcznym do 1,1% m/m wyhamowały podwyżki cen użytkowania mieszkania (w tej kategorii mamy m.in. ceny energii) oraz do 0,6% m/m spowolniły podwyżki w transporcie. Po raz pierwszy od prawie dwóch lat zmniejszyła się roczna dynamika imputowanych czynszów (koszty właścicieli mieszkań, m.in. budowy i remontów, kategoria nieuwzględniana przez GUS w krajowej inflacji, spadek do 19,3% r/r z 20,1% r/r). CNB w zwyczajowym komentarzu do danych podkreślił, że inflacja okazała się być o ponad 1pp niższa od jego prognoz, a inflacja bazowa wzrosła tylko minimalnie, do 14,7% r/r z 14,6% r/r. Według prognozy banku inflacja ma osiągnąć szczyt nieznacznie powyżej 20% r/r w najbliższych miesiącach, a do celu powróci w pierwszej połowie 2024. Dane naszym zdaniem utwierdzą Zarząd CNB w podjętej już decyzji o wstrzymaniu/zakończeniu cyklu podwyżek stóp.

Reklama

 

GER:

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja CPI w lipcu spadła do 7,5% r/r z 7,6% r/r, a inflacja HICP wzrosła do 8,5% r/r z 8,2% r/r w czerwcu. Spadek inflacji CPI umożliwiła m.in. obniżka podatku od paliw i promocja kolejowa (bilet miesięczny za 9 EUR). Głównym źródłem podwyższonej inflacji pozostają ceny energii, które są wyższe o 35,7% r/r, oraz, w mniejszym stopniu, ceny żywności, rosnące o 14,0% r/r. Inflacja CPI bez cen żywności i energii pozostała na poziomie 3,2% r/r.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 4

 

POL:

Według informacji Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie branży udało się dojść do porozumienia w sprawie rozpoczynającego się od września ponownego procesu taryfikacji opłat za wodę i ścieki. Ustalono wstępny katalog przyczyn, z powodu których wnioski mogą być rozpatrywane bez zbędnej zwłoki (m.in. podwyżki cen energii i gazu, wzrost cen materiałów eksploatacyjnych, inflacja, wzrost płac). Ustalono też dokumenty źródłowe makrowskaźników (głównie na podstawie danych z MF), które stanowić będą graniczne poziomy wzrostu taryf w poszczególnych elementach.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 5

 

HUN:

Węgierski MOL przelał ukraińskiemu operatorowi rurociągów Ukrtransnafcie zapłatę za sierpniowy tranzyt rosyjskiej ropy południową odnogą rurociągu „Przyjaźń”, co powinno umożliwić ponowny przesył ropy tym rurociągiem do Węgier, Czech i Słowacji. Minister gospodarki Słowacji R.Sulik stwierdził, że wstrzymanie dostaw wynikało z problemów technicznych i było pozbawione kontekstu politycznego.

 

NOR:

Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 6,8% r/r (kons. 6,3% r/r) z 6,3% r/r w czerwcu. Źródłem inflacyjnej niespodzianki były ceny żywności. Po wyłączeniu wpływu obowiązującego od grudnia 2021 tymczasowego wsparcia na zakup elektryczności inflacja wyniosłaby 8,9% r/r (ok. 3pp r/r więcej niż CPI). Jednak nawet pomijając energię i żywność presja inflacyjna narasta. Inflacja bazowa (bez zmian podatkowych i energii) wzrosła do 4,6% r/r z 3,6% r/r w czerwcu, czyli do najwyższego poziomu w historii dostępnych danych (od grudnia 2003). W czerwcowej projekcji Norges Bank zakładał wzrost tylko do 3,8% r/r. Silniejsza od oczekiwań presja inflacyjna może skłonić Norges Bank do podwyżki o 50pb na posiedzeniu w następnym tygodniu (mocniejszy ruch niż wskazywały czerwcowe projekcje banku).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Już po globalnym szczycie inflacji? - 6

 

GER:

Niski poziom wody w Renie praktycznie uniemożliwia transport rzeczny. Poziom wody w punkcie Kaub ma 12 sierpnia wg prognoz spaść poniżej 40 cm, czyli poziomu opłacalności ekonomicznej przewozu towarów tą drogą.

 

UKR:

Premier Ukrainy poinformował, że zagraniczny kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia Ukrainy do 2024, z możliwością przedłużenia o kolejny rok.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile wynosi inflacja w norwegii