Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile wyniosła stopa bezrobocia GUS w styczniu?

  • Bezrobocie w Polsce okazało się najwyższe od 10 miesięcy
  • Polska jest liderem wzrostu gospodarczego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej po pandemii
  • Ile wyniosła stopa bezrobocia GUS w styczniu?

 

 

Bezrobocie mocno w górę w Polsce

Stopa bezrobocia w Polsce w styczniu wyniosła 5,4%, jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny. To odczyt zgodny z prognozą na poziomie właśnie 5,4%.

Reklama

 Jest to jednocześnie wynik wyższy niż 5,1% przed miesiącem w grudniu 2023 roku oraz 5% w kilku poprzedzających miesiącach.

Po raz ostatni tak wysoki odczyt jak w styczniu 2024 roku obserwowany był w marcu 2023 roku, gdy było to 5,4% rdr po 5,5% rdr w lutym 2023 roku.

 

Stopa bezrobocia w Polsce

Poland Unemployment RatePoland Unemployment Rate
Źródło: Trading Economics, dane GUS.

 

Reklama

Stopę bezrobocia GUS obliczana jest jako udział zarejestrowanych bezrobotnych wśród ludności aktywnej zawodowo. Dane te nie uwzględniają osób odbywających czynną służbę wojskową czy pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w obszarze obrony narodowej lub bezpieczeństwa publicznego.

 

Czytaj również: Czy wygrana Trumpa byłaby ciosem dla euro?

 

Polska gospodarka liderem odbicia PKB po pandemii

W dłuższej perspektywie Polska gospodarka wydaje się rosnąć najmocniej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zauważyli ekonomiści JP Morgan.

“Polska jest liderem wzrostu w regionie, z PKB na poziomie o 9,7% wyższym niż przed pandemią. Jednak całe to ożywienie miało miejsce do I kwartału 2022 roku, a od tego czasu wzrost pozostaje w stagnacji” - podkreślili analitycy JP Morgan.

Reklama

 

Wykres: Poziom PKB wybranych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w odniesieniu do wartości 100 w IV kwartale 2019 roku.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Eurostat, JP Morgan, biura statystyczne danych krajów.

 

Reklama

“W Polsce wstępny PKB za IV kwartał 2023 roku również nie wykazał żadnego wzrostu w ujęciu sekwencyjnym” - czytamy w analizie JP Morgan.

 

Wykres: Realny wzrost PKB wybranych krajów europejskich w IV kwartale 2023 roku (dane wyrównane sezonowo, kwartał do kwartału). Polska gospodarka z odczytem 0% kdk.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: JP Morgan, biura statystyczne danych krajów.

Reklama

 

“Odczyt na poziomie 0,0% kwartał do kwartału był lekkim zaskoczeniem w dół w stosunku do naszej prognozy (+0,4%), ale przewyższył konsensus prognoz, który zakładał spadek o -0,3%. Po korektach historycznych wzrost w ujęciu rocznym poprawił się do 1,7% (dane wyrównane sezonowo) z 0,3% w III kwartale” - stwierdzili ekonomiści JP Morgan.

 

Zobacz również: Wielki bank stawia duże pieniądze na spadek EUR/PLN

 
Czytaj więcej

Artykuły związane z Ile wyniosła stopa bezrobocia GUS w styczniu?