Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile Platforma dostała pieniędzy z rynku nieruchomości?

  • Skąd pochodzą wpłaty na działalność PiSu?
  • Ile Platforma dostała pieniędzy z rynku nieruchomości?

 

Wpłaty na konto PIS - duże kontrowersje

Dobrowolne wspieranie partii politycznych nie jest oczywiście niczym nowym ani zakazanym. Szczególnie widoczne jest to w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. celebryci otwarcie deklarują swoje poglądy polityczne, często wpłacając duże sumy na swoich faworytów. W Polsce sytuacja jest nieco podobna, choć może budzić pewne zastanowienie, gdy jedna grupa odpowiada za niemal jedną czwartą wszystkich wpłat...

Z niezależnej analizy eksperta wynika, że spośród wszystkich wpłat na konto Prawa i Sprawiedliwości w latach 2023 i 2024, około 25% pochodziło od podmiotów związanych z rynkiem nieruchomości oraz branżą budowlaną. Dane te zostały opracowane przez Łukasza Firka, który udostępnił je na portalu X (dawnym Twitterze).

Ekspert stworzył narzędzie, które analizuje i zestawia te informacje, aby zrozumieć, w jakim stopniu i na jakie kwoty branża budowlana oraz nieruchomości wspiera partie polityczne.

Według jego obliczeń, od początku 2023 roku Prawo i Sprawiedliwość otrzymało przelewy od 1806 osób (741 w 2023 roku i 1065 w 2024 roku). Łącznie wpłaty wyniosły ponad 20 milionów PLN, z czego osoby związane z rynkiem nieruchomości i branżą budowlaną wsparły partię kwotą 4 759 715,50 zł, co stanowi około 24% wszystkich wpłat.

Reklama

“Dane zostały skorelowane na podstawie ogólnodostępnych informacji z rejestru wpłacających oraz KRS. Nie uwzględniono powiązań rodzinnych ani informacji o jednoosobowych działalnościach gospodarczych, stowarzyszeniach czy fundacjach” - podkreśla Firek.

 

 

Z analizy Firka wynika, że największe wsparcie przekazały osoby związane z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, które przeznaczyły na ten cel ponad 1,31 mln PLN.

Na drugim miejscu znaleźli się przedsiębiorcy zajmujący się realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, którzy zasilili konto kwotą blisko 1,12 mln PLN.

Na trzeciej pozycji uplasowały się podmioty związane z robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, które wpłaciły prawie 650 tysięcy PLN.

Reklama

Na liście można znaleźć także osoby zajmujące się działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości, kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek, wykonywaniem instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i innych instalacji budowlanych oraz innymi specjalistycznymi robotami budowlanymi.


Zobacz również: Koniec rynku dewelopera? O 81% więcej ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie niż rok temu

 

PIS nieco w tyle za PO

Łukasz Firek przeprowadził również podobną analizę dla Platformy Obywatelskiej. Z jego badań wynika, że w tym samym okresie aż 30% wpłat na konto Platformy Obywatelskiej pochodziło od osób związanych z rynkiem nieruchomości lub budownictwem. Platforma Obywatelska otrzymała przelewy od 1516 osób, które łącznie wpłaciły ponad 18,15 mln PLN. Spośród tej kwoty, osoby powiązane z branżą budowlaną i rynkiem nieruchomości zasiliły konto Platformy Obywatelskiej kwotą 5,56 mln PLN.

O tym więcej pisaliśmy tutaj: 30% wpłat na konto PO pochodziło z rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 2 lat

Jest to zatem nieco więcej niż w przypadku wpłat na konto Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

 

Czy to lobbing? 

Warto pamiętać, że przelew dla poszczególnej partii politycznej nie zawsze oznacza lobbying czy próbę wywarcia wpływu na jej przyszłe decyzje. Zwykle są to po prostu działania przedsiębiorców, którzy chcą wesprzeć pomysły partii czy poprzeć ciekawą inicjatywę. Jednak takie wpłaty mogą potencjalnie stanowić formę finansowego wsparcia, które może w sposób pośredni wpłynąć na politykę

 

Zobacz również: Mieszkanie coraz odleglejszym marzeniem dla mieszkańców Krakowa i Warszawy

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ile Platforma dostała pieniędzy z rynku nieruchomości?