Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile kosztuje mieszkanie w londynie

Spadek sprzedaży luksusowych nieruchomości w Londynie o 30%

Londyn, mekka dla poszukiwaczy luksusowych nieruchomości, obecnie przeżywa burzliwe czasy. Tam, gdzie dawniej kwitło życie elit, teraz widmo krachu cenowego roztacza swój cień nad majestatycznymi fasadami budynków. W ciągu ostatniej dekady odnotowano spadki cen nawet o 38% w przeciągu zaledwie 6 lat, co sprawia, że najbardziej ekskluzywne nieruchomości stają się coraz mniej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Wyjątkowy przykład stanowi sprzedaż nieruchomości przez brytyjskiego inwestora z ponad trzydziestoprocentową stratą, co jest wyraźnym sygnałem zmieniających się realiów na rynku. Deweloperzy, którzy kiedyś cieszyli się uznaniem i zainteresowaniem bogatych klientów, teraz borykają się z wyzwaniem dostosowania się do obniżonego popytu i niepewnej przyszłości. Jednocześnie zamożni nabywcy, którzy kiedyś poszukiwali nieruchomości w Londynie jako symbolu statusu społecznego, teraz muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością, gdzie wartość ich inwestycji może być podważana przez trwający trend spadków cen. Odpowiedzi na te wyzwania wyznaczą nie tylko kształt londyńskiego rynku nieruchomości luksusowych, ale także odbiją się szerokim echem w światowych trendach ekonomicznych.

 

Zobacz także: Mieszkanie w Londynie 2024. Ile wynosi czynsz za mieszkanie? Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w UK?

 

Trudności deweloperów: Spadki cen nieruchomości uderzają w branżę

Reklama

Jak wynika z informacji przekazanych przez Bloomberg, ekskluzywna rezydencja w dzielnicy Belgravia, położona między Hyde Parkiem a Pałacem Buckingham w Londynie, sprzedana została za 23,5 mln funtów, choć kupiona była za 34 mln funtów 10 lat temu. Jest to zatem o 30% mniej! Trzeba przy tym zaznaczyć, że ta różnica nie uwzględnia inflacji.

Jeśli weźmiemy ją pod uwagę, to kamienica, która sprzedana została o 50% taniej. Trudno przebić tak fatalną inwestycję na rosnącym rynku nieruchomości w Europie na przestrzeni ostatnich 10 lat. Lokalizacja jest przecież świetna. Trudno wyobrazić sobie bardziej luksusowe miejsce w Londynie niż sąsiadowanie bezpośrednio z rodziną królewską. Z drugiej strony, gdy sąsiad dokucza lub jego decyzje polityczne uważa się za wątpliwe, zawsze można przejść się do Hyde Parku i wygłosić tam swoją dezaprobatę.

Wcześniejszym posiadaczem, a teraz sprzedawcą nieruchomości był Bobby Arora - brytyjski miliarder i dyrektor handlowy sieci detalicznej B&M European Value Retail. Wspomniana nieruchomość była częścią projektu przekształcenia zestawu kamienic w luksusowe apartamenty. To jedna z najdroższych transakcji mieszkaniowych w Londynie w ubiegłym roku.

Jak donosi Bloomberg, najbogatsi londyńscy sprzedawcy domów muszą obniżać ceny z uwagi na kulejący popyt. Wyceny ekskluzywnych nieruchomości zaliczyły pokaźny spadek w ostatnich latach, po tym gdy ceny dekadę temu osiągnęły szczyt. Deweloperzy zmagają się z kolei z marnymi nastrojami wśród konsumentów, częściowo spowodowanymi wyższymi stopami procentowymi. Nieciekawą perspektywą dla bogaczy są także spodziewane surowe podwyżki podatków dla najzamożniejszej warstwy społeczeństwa.

 

Zobacz także: Kryzys mieszkaniowy w USA - koszty posiadania domu są rekordowo wysokie

Reklama

 

Jak radzą sobie zamożni nabywcy w obliczu spadającego popytu?

To nie jedyny przykład olbrzymiej straty na luksusowej nieruchomości w Londynie. Południowoafrykański deweloper sprzedał działkę mieszkaniową w Kensington, sąsiedniej dzielnicy do Belgravii, za około 80 mln GBP pod koniec 2023 roku. To o 30 mln GBP funtów mniej od ceny zapłaconej w 2017 roku. Zatem, w ciągu 6 lat inwestycja ta przyniosła stratę w wysokości blisko 38%, nie uwzględniając inflacji.

Według firmy badawczej LonRes, w najbogatszych dzielnicach Londynu sprzedaż spadła w listopadzie o około jedną trzecią w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Mimo to rynek nieruchomości z wyższej półki w stolicy Wielkiej Brytanii pozostał stosunkowo silny, nawet gdy bank centralny Wielkiej Brytanii zaostrzył politykę pieniężną w ostatnich latach.

Według firmy Savills, w 2023 roku niektórzy zamożni nabywcy z zagranicy wydali ponad 100 mln GBP na nieruchomości w Londynie, a Belgravia stanowiła 10% wszystkich transakcji o wartości powyżej 5 mln GBP.

 

Czytaj również: Krach nieruchomości w Wielkiej Brytanii: deweloperzy tracą 30-40% na drogich lokalach

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile kosztuje mieszkanie w londynie