Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile kosztowała baryłka ropy przed wojną?

Napięcia geopolityczne wciąż pozostają jednym z czynników wpływających na rozchwianie notowań wielu surowców i towarów. O ile zmniejszyły się napięcia na linii Wschód-Zachód w obliczu wewnętrznych wyzwań Chin, borykających się z mizernym wzrostem gospodarczym, to w centrum uwagi pozostaje konflikt na Ukrainie, jak również działania rozszerzonego kartelu OPEC+.

 

Sprawdź także: Eksperci ujawnili co sądzą o najważniejszych surowcach i metalach szlachetnych

 

Kluczowe informacje:

OPEC+

  • Kraje OPEC utrzymują w ryzach produkcję ropy naftowej. Cięcia produkcji ropy naftowej w kartelu łącznie wynoszą obecnie 1,16 mln baryłek.
  • Arabia Saudyjska zdecydowała się na obniżenie wydobycia ropy naftowej o dodatkowy milion baryłek dziennie począwszy od lipca 2023 r., pogłębiając wcześniejsze dobrowolne cięcia o dodatkowe 500 tys. baryłek.
  • Rosja, jako członek OPEC+, już zadeklarowała dodatkowe cięcia eksportu ropy naftowej o 500 tys. baryłek dziennie. Zostały one w późniejszych miesiącach przedłużone i pogłębione o 300 tys. baryłek dziennie.
  • Bazując na raportach OPEC+, obniżona produkcja ma się utrzymać co najmniej do końca 2023 r., a prawdopodobnie zostanie przedłużona na część 2024 r.
  • Niestabilność gospodarcza i polityczna w niektórych krajach OPEC (m.in. Libia, Nigeria, Irak, Gabon) prowadzi do niestabilności lokalnej produkcji, wpływając na nawracające szoki podażowe w niektórych częściach świata.

 

Sprawdź także: Cena metalu zaliczyła krach - przecena sięga 60%! Prognoza zapowiada olbrzymie odbicie

 

Rosja i Ukraina

  • Wojna na terenie Ukrainy przyjęła formę patowej sytuacji. O ile rozejm na razie jest oceniany jako mało prawdopodobny, to rynek nie wierzy także w możliwość zaognienia konfliktu i uzyskania przewagi przez jakąkolwiek ze stron. W rezultacie, w kontekście konfliktu trwa impas, który może się przedłużać.
  • Rosja nadal ogranicza produkcję oraz eksport ropy naftowej do krajów zachodnich na skutek sankcji (narzucających m.in. limit cenowy na import rosyjskiej ropy naftowej). Jednocześnie Rosja znacząco zwiększyła eksport ropy do Azji.
  • Eksport rosyjskiego gazu do Europy utrzymuje się na symbolicznych poziomach i stanowi obecnie ok. 5% całkowitego zaopatrzenia Europy w gaz.
  • Uwikłanie Rosji w konflikt na Ukrainie budzi obawy związane z globalną dostępnością platyny, palladu oraz niklu, których Rosja jest kluczowym producentem.
  • W lipcu Rosja zerwała porozumienie zapewniające bezproblemowy eksport ukraińskich zbóż przez Morze Czarne. Na początku września 2023 r. trwają rozmowy nad przywróceniem porozumienia.
  • Trwa proces zastępowania rosyjskiego uranu surowcem produkowanym na Zachodzie. Duży popyt na uran jako źródło energii atomowej utrzymuje się w USA, w Chinach oraz we Francji.
Reklama

 

Sprawdź także: Cena metalu wystrzeli w 2024? Tesla zamknie produkcję, gdyby go zabrakło

 

Konkluzja:

W centrum geopolitycznego zamieszania pozostaje ropa naftowa za sprawą determinacji OPEC+ w ograniczaniu jej podaży oraz reorganizacji handlu paliwami na skutek sankcji po inwazji Rosji na Ukrainę. Tymczasem napięcia powiązane z produkcją i handlem pozostałymi surowcami i towarami ustępują i schodzą na dalszy plan ze względu na wewnętrzne wyzwania kluczowych gospodarek świata, dotyczące spowolnienia gospodarczego.

 

Sprawdź także: Cena metalu wzrosła 12-krotnie, by runąć o 84%. Tesla może zabić popyt

 

Ten czynnik jest najistotniejszy dla cen: ropy naftowej.

 

Wpływ tego czynnika na ceny surowców: pozytywny

 

Reklama

Źródła: Reuters, OPEC

 

Raport BOŚ

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ile kosztowała baryłka ropy przed wojną?