Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile jest bezrobotnych w Polsce

Główny Urząd statystyczny pokazał najnowsze dane z rynku pracy, w tym dotyczące stopy bezrobocia. Okazało się ono nieznacznie niższe niż w kwietniu i zgodne z oczekiwaniami analityków. Mimo niższej liczby zarejestrowanych bezrobotnych w maju zauważalnie więcej osób niż miesiąc wcześniej zarejestrowało się w Urzędach Pracy.

Zobacz także: Inflacja spada, ale Polacy wydają coraz mniej - fatalne dane sprzedaży detalicznej!

 

Na skróty:

  • GUS w majowym biuletynie statystycznym opublikował dane z polskiego rynku pracy
  • Stopa bezrobocia wyniosłą w zeszłym miesiącu 5,1% i okazała się zgodna z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rozwoju i Polityki Społecznej
  • Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy spadła o prawie 20 000 osób
  • Jednocześnie w maju liczba osób, które zarejestrowały się jako bezrobotni była o ponad 6% wyższa niż w kwietniu
  • Dynamika zatrudnienia wyniosła 0,4% w skali roku
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

 

Bezrobocie w Polsce

Reklama

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1%, co było zgodne z oczekiwaniami analityków, a także z szacunkowymi danymi Ministerstwa Rozwoju i Polityki Społecznej. Dla porównania, w kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 5,2%, zaś historyczne minimum danych GUS zostało wyznaczone w sierpniu zeszłego roku, kiedy bezrobocie wynosiło 4,8%.

W maju liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy wyniosła 802,3 tys., w porównaniu do 821,9 tys. miesiąc wcześniej. Z zarejestrowanych bezrobotnych 33,9 tys. zostało zwolnionych z przyczyn dotyczących ich zakładów pracy.

Na koniec maja 162 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 18,9 tys. pracowników, w tym 2,9 tys. osób z sektora publicznego

W maju w Urzędach Pracy zarejestrowało się 93,6 tys. osób, co oznacza wzrost o 6,6% w porównaniu do kwietnia.

 

 

Reklama

Oczywiście należy pamiętać, że dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat stopy bezrobocia określają odsetek osób zarejestrowanych w Urzędach Pracy jako bezrobotni w stosunku do liczby wszystkich zatrudnionych osób. Status bezrobotnego traci się po 90 dniach od zarejestrowania w Urzędzie i takie osoby nie są brane pod uwagę w statystykach dotyczących stopy bezrobocia w Polsce.

Sprawdź także: Kolejne rozczarowujące dane z polskiego przemysłu! Rynek pracy pokazuje swoją moc

 

 

Oprócz tego dynamika zatrudnienia w maju utrzymała się na poziomie 0,4% w skali roku, zgodnym z oczekiwaniami analityków i identycznym jak w kwietniu. W maju 2022 r. odnotowany w skali roku wzrost był wyższy i wynosił 2,4%.

W ujęciu miesięcznym liczba etatów zmniejszyła się o 0,1%, spadając do 6,5177 mln. Niewielkie zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w maju 2023 r. było wynikiem, m.in. zwolnień pracowników w jednostkach oraz końcem umów terminowych i nieprzedłużaniem ich z pracownikami

Jeśli zaś chodzi o tempo wzrostu przeciętnych wynagrodzeń w maju, to było ono nieznacznie niższe od oczekiwań analityków. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju wyniosło 7181,67 złotych brutto i było o 12,2% wyższe niż rok wcześniej i jednocześnie niższe o -3,4% w porównaniu do kwietnia. Spadek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w maju 2023 r. względem kwietnia 2023 r. spowodowany był mniejszą skalą dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, m.in. premii kwartalnych i rocznych, nagród jubileuszowych, a także wypłat odpraw emerytalnych.

Reklama

Dla porównania: w kwietniu przeciętne wynagrodzenie rosło w tempie 12,1% w skali roku, natomiast analitycy spodziewali się majowego wzrostu na poziomie 12,7% w ujęciu rocznym.

W maju dynamika wzrostu płac po raz kolejny zbliżyła się do tempa inflacji, która wyniosła równe 13% w skali roku. Oznacza to, że spadek realnych płac (skorygowanych o inflację) jest coraz słabszy i w kolejnych miesiącach - przy postępującej dezinflacji - można będzie spodziewać się, że po raz pierwszy od ponad roku płace realne będą rosły.

Czytaj także: Jest najgorzej od czasów pandemii! Fatalne dane od naszego zachodniego sąsiada. Kurs euro spada

Czytaj więcej