Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile będzie kosztować ropa w 2024

Od początku lipca zaczęły obowiązywać nowe limity w produkcji ropy naftowej. Arabia Saudyjska tnie produkcję o milion baryłek dziennie, co w połączeniu z prognozowanym ożywieniem Azji będzie wsparciem dla ceny. 

 

  • Nadzieją na wzrost cen jest wprowadzenie przez Chiny środków stymulujących gospodarkę, ze szczególnym uwzględnieniem sektora nieruchomości. 
  • Korzystając z niskich cen, Stany Zjednoczone uzupełniają zapasy, kupując 6,3 mln baryłek po ok. 72,67 USD.
  • EIA podniosła prognozę na 2023 r., spodziewając się większego popytu na rynku. 
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API wykazała znaczy wzrost zapasów ropy, raporty agencji prognostycznych mogą umocnić perspektywę rynku w zakresie popytu. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

  

Ceny ropy naftowej - czynniki wzrostowe 

Oczekiwany deficyt podaży może się zmaterializować w drugiej połowie 2023 r., ze względu na niższą produkcję OPEC+ i silny popyt w Azji. 

“Cięcia zarówno w Arabii Saudyjskiej, jak i Rosji zapewniły pewne wsparcie, chociaż rynek będzie musiał nadal zmagać się z niepewnością makroekonomiczną, która ograniczyła wzrost w ciągu ostatnich kilku miesięcy” - napisali w notatce dla klientów analitycy ING Warren Patterson i Ewa Manthey.

Zdaniem Commerzbanku, nastroje rynkowe będą w krótkim okresie nadal niedźwiedzie, ze względu na obawy o gospodarki znajdujące się w tzw. nowej erze wysokich stóp procentowych. 

Zobacz również: Czy polityczno-gospodarcze implikacje będą jednak wspierać popyt w drugiej połowie roku?

 

Reklama

Z niskich cen korzysta Waszyngton. Do tej pory administracja Bidena kupiła 6,3 mln baryłek po średniej cenie 72,67 USD, w porównaniu do około 95 USD za baryłkę, za którą sprzedawano ropę SPR w 2022 r. 

Według stratega IG Jun Rong Yeapa, „nadzieje na pewne ożywienie w drugiej połowie tego roku można wiązać również z oczekiwaniami, że Chiny wprowadzą więcej bodźców w nadchodzących miesiącach, podczas gdy warunki gospodarcze w USA zachowają pewną odporność”. 

“Ropa naftowa korzysta z dobrych nastrojów rynkowych. Ceny WTI i Brent odnotowują dziś blisko 2% wzrosty po tym, jak wczoraj po południu pojawiły się informacje, że Chiny planują zwiększyć i rozszerzyć swój program wsparcia nieruchomości w celu pobudzenia gospodarki. Wiadomość ta jest pozytywnym czynnikiem dla tworzenia popytu w kluczowej gospodarce świata, co wspiera ceny ropy naftowej” - twierdzą analitycy XTB. 

Zobacz również: Które spółki wzrosną w II połowie roku? Znani ekonomiści wskazują konkretne przykłady

 

Notowania BCO/USD - YTD

Reklama

Źródło: TradingView 

 

Niskie rezerwy a prognozowane odbicie 

EIA (Energy Information Administration) również podzieliła się swoimi szacunkami, z których wynika, że międzynarodowe potwierdzone rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego będące w posiadaniu 187 notowanych na giełdzie globalnych spółek spadły w 2022 r. o 5,6 mld baryłek. To ok. 2% zasobów.

 

Reklama

 

Analitycy przytaczają sytuację z 2020 r., gdy zapasy spadły o 9%, w kolejnym roku zostały uzupełnione, a transakcje rynkowe znacząco wpłynęły na notowania surowca. Podobnie ma być w przyszłym roku, gdy nastąpi odbicie rynkowe po uzupełnieniu magazynów przez największe spółki. 

 

Reklama

Źródło: EIA

 

Co istotne, EIA podniosła prognozę na 2023 r., spodziewając się większego popytu na rynku. Analiza wykazała, że ceny Brent będa oscylować w granicach 78 USD za baryłkę w lipcu, w IV kwartale mają natomiast wzrosnąć do 80 USD. Skorygowano w dół prognozy produkcji, spodziewając się kolejnych cięć. Pierwszą oznaką wzrostu ma okazać się tygodniowy raport API informujący o wzroście zapasów (+3,026 mm). 

Podobnego zdania są eksperci Deloitte Canada. W najnowszym raporcie mówią o wzroście cen w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Niższa podaż zacznie drenować światowe zapasy ropy w kolejnych tygodniach. Według raportu kolejne cięcia w Arabii Saudyjskiej mają podtrzymać pułap cenowy nawet pomimo słabszego popytu. 

Zobacz również: Cena złota urośnie w siłę, dolar amerykański osłabnie - twierdzi światowej sławy ekonomista

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile będzie kosztować ropa w 2024