Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

IG-Chemia

W tym roku beneficjentami wojny były na GPW sektory „starej ekonomii”. Do początku kwietnia wśród indeksów sektorowych naszego rynku akcji liderem pod względem skali tegorocznych wzrostów był WIG-Górnictwo (+32,3 proc.).

Oczywiście indeks ten jest całkowicie zdominowany przez akcje KGHM (83,9 proc.), ale warto też zwrócić uwagę, że drugi największy komponent tego indeksu czyli akcje JSW (13,5 proc.), były najsilniejsze w tym roku wśród składowych WIG-u 20 (+108 proc.), zaś trzeci największy komponent WIG-Górnictwo czyli akcje Lubelskiego Węgla Bogdanka (2,3 proc.), były najsilniejszym w tym roku składnikiem sWIG-u 80 (+78,1 proc.). Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu indeksów sektorowych, które wzrosły w tym roku, plasowały się: WIG-Chemia, WIG-Energetyka i WIG-Paliwa. Na drugim biegunie były indeksy sektorów konsumpcyjnych: WIG-Odzież (-35,48 proc.), WIG-Spożywczy (-32,96 proc.) i WIG-Leki (-28,23 proc.).

Polski rynek akcji. Potężne wzrosty indeksu WIG-Górnictwo: akcje JSW, Bogdanki motorami napędowymi! - 1Polski rynek akcji. Potężne wzrosty indeksu WIG-Górnictwo: akcje JSW, Bogdanki motorami napędowymi! - 1

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że marcowe wzrosty ogólnego poziomu cen akcji przyniosły prawie dokładnie odwrotne trendy. W ciągu miesiąca kończącego się 5 kwietnia najsilniejszym indeksem sektorowym na GPW był WIG-Spożywczy (+46,9 proc.). W tym przypadku wynikało to oczywiście z silnych wzrostów ceny akcji ukraińskiego Kernela, który w tym indeksie ma 56,3 proc. udział. Zdominowany przez LPP (77,3 proc.) WIG-Odzież był w tym zestawieniu na drugim miejscu +29,7 proc., a na 4-tym WIG-Leki (+16,9 proc.).

Reklama

Jedynymi indeksami sektorowymi, które okresie miesiąca do 5 kwietnia notowały spadki byli tegoroczni liderzy, czyli WIG-Paliwa, WIG-Górnictwo i WIG-Energetyka. Jak widać z tego zestawienia wydaje się, że zachowanie cen akcji w poszczególnych sektorach GPW obecnie silnie podlega wpływowi doniesień z frontów na Ukrainie i można sądzić, że nadal tak będzie w najbliższej przyszłości.

Pobierz najnowszy raport TMS

Czytaj więcej