Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

hossa europa

  • Ten sektor w Europie to niedoceniony obszar, uważa Morgan Stanley
  • Przychody mogą w nim wzrosnąć o 60% w 4 lata, ocenia ResearchandMarkets
  • Przykład Nvidia pokazuje, że akcje spółek tego sektora mogą mocno wzrosnąć
  • Jakie są prognozy rozwoju branży centrów danych w Europie?

 

Centra danych w Europie z ogromny potencjałem

“Uważamy, że rynek znacząco nie docenia rozmiaru i zakresu wzrostu centrów danych w Europie” - zauważyli ekonomiści Morgan Stanley.

“Współpraca między naszymi globalnymi zespołami badawczymi ds. telekomunikacji, technologii i infrastruktury wskazuje, że technologie chmury danych oraz generatywnej sztucznej inteligencji mogą napędzić pięciokrotną ekspansję na europejskim rynku centrów danych” - dodali.

Kluczową rolę w tej zapowiadanej spektakularnej transformacji ma odegrać głównie technologia danych w chmurze. Pojawił się także niedostrzegany wcześniej obszar suwerenności danych (ang. data sovereignty).

Reklama

“Przewidują oni, że 60% tego wzrostu będzie skutkiem rozwoju technologii chmury danych (cloud computing), 25% ze sztucznej inteligencji, a 15% z obszaru suwerenności danych (data sovereignty)” - stwierdzili analitycy Morgan Stanley.

Eksperci z Morgan Stanley zwrócili szczególną uwagę na technologie związane z suwerennością danych, jako niedoceniany i niedostrzeżony jeszcze obszar, który może z czasem nabrać dużego rozpędu:

“To nowy czynnik, który zdaniem [analityków Morgan Stanley] jest jeszcze nie w pełni rozumiany” - dodali eksperci z Morgan Stanley.

Suwerenność danych to koncepcja, zgodnie z którą jednostki lub organizacje mają pełną kontrolę i własność nad swoimi danymi. Obejmuje to decydowanie, kto ma dostęp do informacji, w jaki sposób są przechowywane, przetwarzane i udostępniane, co promuje ochronę prywatności i autonomii w zarządzaniu danymi.

“Suwerenność danych gwarantowana jest przez przepisy europejskie, które ograniczają możliwość przekazywania danych osobowych poza Unię Europejską” - czytamy na stronie OVHCloud, europejskiego dostawcy usług chmury o hostingu.
 

Reklama

Wykres: Europejski rynek centrów danych ma wzrosnąć pięciokrotnie do 2035 roku, ocenia Morgan Stanley.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Morgan Stanley.

 

Najważniejsze obszary, które Morgan Stanley uważa za dobrze przygotowane do czerpania korzyści z prognozowanego pięciokrotnego rozwoju sektora centrów danych w Europie, to przede wszystkim usługi chmurowe. Oprócz tego, są to: generatywna sztuczna inteligencja czy segment dostawców kolokacji serwerów, ale także energia odnawialna, budownictwo, branża nieruchomości i dóbr inwestycyjnych.

Reklama

Eksperci z Morgan Stanley widzą też innego, nieco mniej oczywistego beneficjenta: branżę private equity: 

“Europejski rynek centrów danych charakteryzuje się znacznym zainteresowaniem private equity, dlatego nasz zespół dostrzega możliwości konsolidacji sektora” - czytamy. 

 

Czytaj również: Nowy rekord amerykańskiej giełdy! Nasdaq Composite najwyżej w historii po 569 sesjach przerwy

 

Przychody mogą wzrosnąć o 60% w 4 lata

Raport ResearchAndMarkets nakreślił scenariusze, w których przychody z centrów danych w Europie mogą wzrosnąć o prawie 60% w ciągu najbliższych czterech lat. W badaniu przeanalizowano 17 krajów europejskich, około 670 dostawców centrów danych i ponad 1400 obiektów tego typu.    

Reklama

Firma twierdzi, że obecne przychody w tym obszarze wynoszą około 11,1 mld euro rocznie i mogą wzrosnąć do 17,5 mld euro na początku 2026 roku. Tymczasem firma przewiduje, że przychody z chmury w Europie mogą wzrosnąć o 44% w tym samym okresie, z 71,6 mld euro do 103,1 mld euro.

"Około 100 nowych projektów centrów danych ma zostać wprowadzonych w tym okresie, przy czym większość z nich będzie zlokalizowana na nowych tzw. rynkach Tier 2 - z dala od rynków we Frankfurcie, Londynie, Amsterdamie i Paryżu (Flap). Lokalizacje, w których powstaną nowe centra danych to Warszawa, Rzym, Mediolan, Zurych, Barcelona, Madryt i Lizbona." - powiedzieli analitycy ReserachandMarkets.

Według szacunków ResearchandMarkets, w 2023 roku około 25% przychodów wygenerowanych na rynku centrów danych (około 316 mld USD na całym świecie w 2021 r.) przypadało na Europę.

"Trwają przejęcia istniejących dostawców centrów danych, takich jak Verne Global (Islandia), DigiPlex (kraje nordyckie), Green Mountain (Norwegia), SuperNap (Włochy) i North (Islandia), zazwyczaj z planem rozszerzenia swojej obecności na arenie międzynarodowej" - dodano.

"Popyt na głównych rynkach europejskich nadal przewyższa podaż" - powiedział Tom Glover, szef działu transakcji centrów danych w regionie EMEA w JLL, firmie z branży nieruchomości z Wielkiej Brytanii.

Reklama

"Rok 2023 będzie kolejnym rokiem rekordowej aktywności na rynku. Rozwój centrów danych będzie wspierany przez ciągłe przechodzenie przedsiębiorstw do chmury, rozwój nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, rosnące zapotrzebowanie użytkowników na usługi streamingowe oraz dalszą ekspansję sieci 5G" - powiedział Daniel Thorpe, starszy analityk w JLL.

"Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na przetwarzanie w chmurze i prognozowane przyjęcie sztucznej inteligencji (AI) będzie to największa faza wzrostu w Europie pod względem inwestycji" - powiedział Scott Newcombe, szef działu doradztwa w zakresie centrów danych w regionie EMEA w firmie Savills świadczącej usługi w zakresie nieruchomości.

 

"Pod każdym względem centra danych są nierozpoznaną użytecznością. Dane to coś, czym żyjemy i oddychamy" - dodał.

 

Zobacz również: Giełda droga jak nigdy - 95% wskaźników bije na alarm. To jednak bez znaczenia?

Czytaj więcej

Artykuły związane z hossa europa