Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

hossa a recesja

Wczorajszy raport CPI był znacznie poniżej oczekiwań, nawet poniżej prognozy inflacji Banku Rezerw Federalnych w Cleveland. Narzędzie prognozowania Banku Rezerw Federalnych w Cleveland już przedwczoraj pokazało, że indeks cen konsumpcyjnych za październik wyniesie 8,09%.

 

W czwartek BLS poinformował,

że indeks cen konsumpcyjnych w październiku wzrósł o 7,7% rok do roku. "CPI dla wszystkich konsumentów miejskich (CPI-U) z uwzględnieniem wahań sezonowych wzrósł o 0,4 procent w październiku i jest to taki sam wzrost jak we wrześniu", podało amerykańskie Biuro Statystyki Pracy. Indeks cen nieruchomości mieszkalnych przyczynił się do wzrostu o ponad połowę w ciągu miesiąca, a indeksy na benzynę i żywność również wzrosły.

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Indeks benzyny i indeks energii elektrycznej wzrosły,

indeks energii wzrósł o 1,8 procent w ciągu miesiąca, a indeks gazu ziemnego spadł. Indeks żywności wzrósł o 0,6% w ciągu miesiąca, a Indeks żywności wzrósł o 0,4%. Wczorajszy raport natychmiast wywarł silny wpływ na nastroje uczestników rynku, wpływając na wszystkie klasy aktywów.

 

Złoto znajduje się na poziomie 1757 USD,

co oznacza wzrost o 2,71% lub 46,50 USD. Dolar amerykański gwałtownie spadł o 2,45%, a indeks dolara obecnie znajduje się na poziomie 107,61.

Reklama

Największy spadek nastąpił wczoraj na rządowych instrumentach dłużnych, takich jak obligacje skarbowe i bony skarbowe.

Kontrakty futures na 10-letnie obligacje spadły o 7,76%. Kontrakty futures na 30-letnie obligacje skarbowe spadły o 5,53%.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

Rynki akcji w USA odnotowały silny wzrost, a Dow Jones Industrial Average dodał 3,7%, czyli 1201,43 pkt: S&P 500 wzrósł o 5,53%, podczas gdy indeks NASDAQ Composite dodał 7,35%.

 grafika numer 3

 grafika numer 4

 grafika numer 5

 

 

Do gwałtownego wzrostu obserwowanego na akcjach i metalach szlachetnych,

Reklama

a także gwałtownej wyprzedaży amerykańskich instrumentów dłużnych i dolara doszło ze względu na przekonania, że inflacja poniżej szacunków sugeruje bardziej adaptacyjną politykę Rezerwy Federalnej na ostatnim posiedzeniu w tym roku, które odbędzie się w grudniu.

Według CME FedWatch istnieje 80,6% szans, że Fed podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych w grudniu, a nie o 75 punktów bazowych. Obecnie wskaźnik ten wynosi tylko 19,4%. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o 50 punktów w grudniu często się zmienia. Przedwczoraj wyniosło 56,8%, a wczoraj ponad 80%. Najważniejsze we wczorajszym raporcie o inflacji jest to, że inflacja nadal wynosi 7,7%, co jest wyjątkowo wysokim wskaźnikiem.

 

 

Reklama

 

Teraz, gdy postrzeganie i nastroje rynkowe sugerują bardziej gołębią postawę Fed,

a inflacja wciąż jest na wysokim poziomie, jest to idealne środowisko dla wzrostu wartości złota. To drastyczne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną powstrzymały złoto przed wzrostem, a nie gwałtowny spadek obserwowany w marcu tego roku. Nawet przy gwałtownym wzroście inflacji uczestnicy rynku skupiali się na skutkach wzrostu stóp procentowych, a nie na wzroście inflacji. To z pewnością przeniesie uwagę uczestników rynku z wyższych stóp na wysoką inflację.

Czytaj więcej