Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

historia zmian stóp procentowych

W nadchodzącym tygodniu największą uwagę skupiać będzie środowe wydarzenie - RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Uważamy, że RPP podniesie stopy o 25 pb (ryzyka rozkładają się w kierunku mocniejszej podwyżki o 50pb). W dzisiejszym dzienniku natomiast spoglądamy na dane z amerykańskiego rynku pracy, z których płyną mieszane wnioski - zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło tylko o 210 tys. etatów (oczekiwania konsensusu: 550 tys.), a z drugiej strony wg. ankiet domowych zatrudnienie wzrosło o prawie 1,14 mln osób, co doprowadziło do spadku stopy bezrobocia z 4,6% do 4,2% (oczekiwano 4,5%).

Kalendarz na nadchodzący tydzień

Poniedziałek, 06.12.2021

Spokojny początek tygodnia. W Niemczech opublikowane zostaną dane o zamówieniach w przemyśle za październik (poprzednio: 1,3 % m/m).

Wtorek, 07.12.2021

W Niemczech opublikowana zostanie produkcja przemysłowa za październik (poprzednio: -1,1 % m/m) oraz grudniowy indeks ZEW, opisujący koniunkturę widzianą oczami analityków (poprzednio: 31,7 pkt.) . W Strefie Euro zostanie przedstawione finalne PKB za III kwartał (prognoza: 3,7% r/r, poprzednio: 14,3 % r/r).

Środa, 08.12.2021

Najciekawszy dzień tygodnia. Wszystko za sprawą decyzji RPP. Naszym zdaniem Rada zdecyduje się na delikatne podniesienie stóp o 25pb (ryzyka rozkładają się w kierunku mocniejszej podwyżki o 50pb). Naszym zdaniem argumentem za mniejszą skalą podwyżki (i jednoczesnym spłaszczeniem cyklu zacieśnienia do czasu kolejnej projekcji inflacyjnej) może być dla Rady włączenie się rządu w przeciwdziałanie inflacji (tarcza antyinflacyjna). Prezes Glapiński wyraźnie próbuje sterować oczekiwaniami "publiczności", że RPP nie reaguje na bieżącą inflację (i nie może nic z nią zrobić) jednocześnie koncentrując się na średnim okresie. Przy takiej narracji zwiększona reakcja na zaskoczenie inflacyjne nie ma większego sensu.

W oczekiwaniu na decyzję RPP będzie można zaznajomić się ze szczegółami węgierskiej inflacji w listopadzie. Konsensus oczekuje wzrostu z 6,5% do 7,3% r/r.

Czwartek, 09.12.2021

Reklama

Dzień rozpocznie się od danych inflacyjnych z Chin. Oczekiwany jest wzrost inflacji konsumenckiej (CPI z 1,5% do 2,5% r/r) i spadek inflacji producenckiej (PPI z 13,5% do 12,6% r/r).

Jak co tydzień poznamy też dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA (oczekiwana stabilizacja w okolicach 225 tys. osób).

Piątek, 10.12.2021

W Polsce uwagę przykuwać będą minutes z listopadowego posiedzenia RPP.

Można też rzucić okiem na inflację w Niemczech za listopad (finalny odczyt, znamy już flash, który wskazał na 5,2% r/r) i inflację w Czechach (tu flasha nie znamy). Ponadto w piątek będzie można śledzić wystąpienie szefowej EBC C. Lagarde.

W USA natomiast opublikowana zostanie inflacja CPI za listopad. Oczekiwane jest 5,8% r/r (6,2% r/r w poprzednim miesiącu). Opublikowany zostanie też indeks Michigan obrazujący nastoje gospodarstw domowych.

USA: Dwugłos w danych z rynku pracy 

Patrząc wyłącznie na badanie przedsiębiorstw, listopadowe dane z amerykańskiego rynku pracy można byłoby uznać za spory zawód. Zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o 210 tys. etatów, podczas gdy oczekiwano 550 tys. Zupełnie odmienny obraz wyłania się z badania gospodarstw domowych. Zgodnie z nim zatrudnienie wzrosło o prawie 1,14 mln osób, co doprowadziło do spadku stopy bezrobocia z 4,6% do 4,2% (oczekiwano 4,5%). Dane są na tyle dobre, że nie będą stanowiły przeszkody dla zwiększenia skali hamowania zakupów aktywów przez Fed.

Garść newsów makroekonomicznych

Reklama

Buda (MFiPR): "Pierwsze płatności z KPO mogą trafić do Polski w połowie 2022 r. W tym roku możliwa jest jeszcze ewentualna zaliczka z puli krajowej, nie jest jednak aż tak istotna, jak niektórzy przywiązują wagę", Cytat za PAP Biznes

PMI: Zaskoczenie w dół w finalnych danych usługowych PMI za listopad. W strefie euro indeks wyniósł 55,9 pkt. wobec 54,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Wstępny odczyt wskazywał na 56,6 pkt. Indeksy słabiej wzrosły także w Niemczech (wynik: 52,7 pkt., flash: 53,4 pkt.) oraz Francji (wynik: 57,4 pkt., flash: 58,2 pkt.).

USA: koniunktura w usługach (mierzona indeksem ISM) osiągnęła nowe cykliczne maksimum: 69,1pkt. Kompozycja indeksu wygląda bardzo dobrze. W górę wspięły się oszacowania nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia. Problemy z dostawami utrzymały się na poziomie sprzed miesiąca, ale nieco obniżył się wskaźnik dot. portfela niezrealizowanych zamówień.

Kalendarz wydarzeń i garść newsów makroekonomicznych. Zaskoczenie w dół w finalnych danych usługowych PMI za listopad - 1Kalendarz wydarzeń i garść newsów makroekonomicznych. Zaskoczenie w dół w finalnych danych usługowych PMI za listopad - 1

Czytaj więcej