Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

historia cen mieszkań

2022 rok będzie należał do miast powiatowych, w których będzie rosłaoferta nowych mieszkań. Również na tych rynkach realizowana będzie większość transakcji. Pomimo wysokiej konkurencji i presji na marżę deweloperską, nie obędzie się bez silnego wzrostu cen.

Ten będzie głównie wynikał z czynników niezależnych od deweloperów, przede wszystkim inflacji i zmiany przepisów, które realnie przekładają się na koszty wytworzenia mieszkania. Na rynkach, poza 6M bezwzględne koszty budowy odpowiadają za największy udział w cenie. Choć wzrost cen w kwotach bezwzględnych nie będzie tak duży, to procentowy już tak.

W dużych miastach brak działek, przedłużające się procedury administracyjne (zwłaszcza w zakresie decyzji środowiskowych), sceptyczność urzędników i kolejne utrudnienia wynikające z przepisów rządowych determinują dalszy wzrost cen. Na pewno nie uda się powtórzyć liczbowego wyniku z 2021 roku, ponieważ deweloperzy nie mają wystarczającej liczby mieszkań na sprzedaż.

Konieczne są zmiany przepisów pozwalające na zwiększenie dostępności gruntów celem ograniczenia wzrostu cen mieszkań. Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało ułatwienia w przekształcaniu gruntów pousługowych w mieszkaniowe, co stało się dramatycznie pilne. Konieczne jest również rozwiązanie kwestii ograniczeń w budowie balkonów, tarasów i kondygnacji podziemnych.

Reklama

W całym 2022 roku prognozujemy wzrost cen na poziomie 7-10%, przy czym będzie się on utrzymywał powyżej inflacji.

Najważniejsze, niezależne od deweloperów czynniki wzrostu cen mieszkań w 2022 roku

  1. Brak działek pod zabudowę deweloperską
  2. Wysoka inflacja
  3. Ograniczenia w budowie balkonów, tarasów i kondygnacji podziemnych
  4. Wyższe wymogi efektywności energetycznej
  5. Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego
  6. Ewentualna zmiana wymogów w zakresie warunków technicznych
  7. Dodatkowe wymogi związane z elektromobilnością
  8. Przejściowe utrudnienia administracyjne z powodu Covid
  9. Niestabilność podatkowa i wzrost obciążeń podatkowych

 

Nieuwzględniona wielka niewiadoma

O ile analiza uwzględnia prognozy inflacyjne oraz dalszy wzrost stóp procentowych (nawet do 4% stopy bazowej), nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie i jaki będzie to miało wpływ na rynek mieszkaniowy.

Czytaj więcej