Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

hiperinflacja w niemczech w latach 20

Kryzys, krach, załamanie – te słowa spędzając sen z powiek każdego inwestora i potrafią wstrząsnąć największymi fortunami i wywrócić światowe rynki do góry nogami. To momenty zwrotne w historii, które bezpośrednio wpływają na życie każdego człowieka, niezależnie czy jest on ważnym graczem na światowym rynku, czy tylko małym trybikiem w maszynie, która zarządza pieniędzmi świata.

W naszej historii nie brakuje dat w kalendarzu, które już zawsze będą kojarzyć się z potężnymi zawirowaniami, z których światowe rynki nie zawsze wychodziły obronną ręką. Zebraliśmy dla Was te najważniejsze i mające największy wpływ nie tylko na lokalne gospodarki, ale i również na światowe rynki walutowe.

 

Niemiecki obłęd, czyli hiperinflacja w natarciu (1918-1923)

W 1914 roku, tuż przed wybuchem I wojny światowej kurs pomiędzy niemiecką marką a amerykańskim dolarem wynosił ok 4:1. W 5 lat po jej zakończeniu, w 1923 roku za jednego dolara trzeba była zapłacić BILION niemieckich marek.

Na naszych zachodnich sąsiadów, po przegranej w Wielkiej Wojnie, nałożono gigantyczne sankcje i zażądano niebotycznych odszkodowań za szkody powstałe w wyniku działań wojennych.

Reklama

Kraj wyniszczony, pozbawiony większości swoich zasobów naturalnych i metali szlachetnych nie był w stanie podołać narzuconym kontrybucjom. W efekcie rząd niemiecki rozpoczął „drukowanie” pieniędzy na masową skalę, co doprowadziło do znacznej dewaluacji niemieckiego pieniądza.

Aby to sobie zobrazować, wyobraźmy sobie, że mamy taczkę pełną banknotów, za które nie kupimy nawet bochenka chleba.

 

Czytaj dalej na DobryKantor.pl

Czytaj więcej

Artykuły związane z hiperinflacja w niemczech w latach 20