Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

hicp euro

Informacje na dziś

EZ: Dziś o godz. 11:00 Eurostat przedstawi końcowe dane o inflacji HICP w strefie euro w lutym. Według wstępnego wyliczenia wzrosła ona do 5,8% r/r z 5,1% r/r w styczniu ustanawiając nowy rekord najwyższej wartości.

UK: Dziś o godz. 13:00 decyzję co do stóp procentowych podejmie Bank Anglii. Oczekuje się wzrostu głównej stopy procentowej do 0,75% z 0,50%.

Komentarz dzienny – Za nami pierwsza z siedmiu podwyżek stóp procentowych o 25 pkt. baz. oczekiwanych przez Fed w 2022 roku. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 1Komentarz dzienny – Za nami pierwsza z siedmiu podwyżek stóp procentowych o 25 pkt. baz. oczekiwanych przez Fed w 2022 roku. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

US: Zgodnie z oczekiwaniami amerykański Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych zwiększając główną stopę procentową z przedziału 0,00%-0,25% do 0,25%-0,50%, tj. o 25 pkt baz., pomimo komunikowanego znaczącego wzrostu niepewności związanej z wojną na Ukrainie. Zaskoczeniem jest natomiast przyspieszenie początku redukcji sumy bilansowej Rezerwy Federalnej na przyszłe posiedzenie w maju. Wcześniej przewodniczący FOMC sygnalizował rozpoczęcie zacieśniania ilościowego na II poł. roku.

Na marcowym posiedzeniu członkowie Fed zaktualizowali ponadto swoje oczekiwania co do docelowego poziomu stóp procentowych. I tak mediana tych prognoz wskazuje na osiągniecie przez stopy procentowe poziomu 1,75%-2,00% na koniec 2022 r. i 2,75%-3,00% do końca 2023 r., po czym w 2024 r. już koszt pieniądza ma pozostawać niezmieniony. Oznacza to kolejne 6 podwyżek o 25 pkt baz. (tj. na każdym z posiedzeń przewidzianych na ten rok) i 4 podwyżki w tej samej skali w 2023 r., co przewyższać ma stopę procentową równowagi szacowaną na 2,4%. Jednocześnie członkowie Fed podwyższyli swoje oczekiwania co do inflacji w latach 2022-2024, obniżając przy tym prognozę wzrostu PKB na 2022 r.

O ile decyzja i przedstawione oczekiwania były w dużym stopniu z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wycenianym przez rynki finansowe to przyspieszenie redukcji sumy bilansowej Fed, skala podwyższenia prognoz inflacji i utrzymanie prognoz stopy bezrobocia poniżej długookresowego poziomu równowagi (4,0%) ma raczej jastrzębią wymowę. Biorąc pod uwagę naszą ocenę, że ryzyka dla inflacji na świecie są skierowane w górę, to silniejsze od wskazywanego zacieśnianie warunków monetarnych w USA nie należałoby uznawać za nieprawdopodobne. 

Komentarz dzienny – Za nami pierwsza z siedmiu podwyżek stóp procentowych o 25 pkt. baz. oczekiwanych przez Fed w 2022 roku. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 2Komentarz dzienny – Za nami pierwsza z siedmiu podwyżek stóp procentowych o 25 pkt. baz. oczekiwanych przez Fed w 2022 roku. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 2

PL: Saldo rachunku obrotów bieżących wyniosło w styczniu -64 mln EUR wobec -3957 mln EUR w grudniu. Na tak znaczący wzrost złożyła się poprawa m.in. salda handlu towarami z zagranicą, napływ środków unijnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz saldo usługowe. Lepszemu wynikowi bilansu obrotów towarowych sprzyjało przyspieszenie wzrostu eksportu do 22,8% r/r (licząc w EUR) z 19,4% r/r przed miesiącem. Dynamika importu także wzrosła – do 37,5% r/r z 35,9% r/r. Wybuch wojny na Ukrainie pogorsza perspektywy polskiego eksportu, import zaś powinien nadal bardzo szybko rosnąć ze względu na sprowadzane do kraju surowce energetyczne i rolne przy bardzo słabym kursie złotego. Stąd nasza prognoza sprzed rosyjskiej agresji salda obrotów bieżących na koniec 2022 r. wynosząca -1,6% PKB jest zbyt niska.

Reklama

PL: Według danych Narodowego Banku Polskiego inflacja bazowa obliczana jako wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w styczniu 6,1% r/r, po czym wzrosła w lutym do 6,7% r/r, tj. do najwyższej wartości w historii danych zaczynającej się w 2001 r. Na wskaźnik ten składa się wzrost cen usług o 9,1% r/r oraz wzrost towarów, zgodnie z naszymi szacunkami, o 4,7% r/r. Informacje te potwierdzają silną i trwałą presję inflacyjną w polskiej gospodarce.

Komentarz dzienny – Za nami pierwsza z siedmiu podwyżek stóp procentowych o 25 pkt. baz. oczekiwanych przez Fed w 2022 roku. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 3Komentarz dzienny – Za nami pierwsza z siedmiu podwyżek stóp procentowych o 25 pkt. baz. oczekiwanych przez Fed w 2022 roku. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 3

 

Rynki na dziś

Nastroje na rynkach finansowych pozostają umiarkowanie optymistyczne po doniesieniach Financial Times o rzekomym opracowaniu projektu układu pokojowego pomiędzy Ukrainą a Rosją. Przestrzeń do spadku notowań kursu EUR/PLN wydaje się jednak – bez oficjalnych informacji dotyczących pokoju – wygasać w wąskim przedziale 4,6330 - 4,6220. Niewykluczone zatem, iż przed nami dość spokojna sesja. Zważywszy także na fakt, iż rynek może przejść w fazę stabilizacji po wczorajszym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Czytaj więcej