Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

hartz 4

W ostatnim czasie Redakcja Polska Deutsche Welle poinformowała, że w Niemczech zostanie wprowadzony dochód obywatelski zamiast dotychczasowego zasiłku. Jak wyglądają szczegóły?

 

W Niemczech otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych jest obwarowane różnymi ograniczeniami dotyczącymi wysokości posiadanych oszczędności i powierzchni mieszkaniowej. Chodzi tu o zasiłek Hartz IV. Prawo do tego zasiłku mają osoby zdolne do pracy, ale wymagające wsparcia, w przedziale wiekowym od 15 do maksymalnie 65/67 lat, mieszkające na terenie Niemiec. Za osobę zdolną pracy uważa się osobę, która jest w stanie pracować co najmniej trzy godziny dziennie.

Dochód obywatelski już w 2023 roku

Redakcja Polska Deutsche Welle poinformowała, że zgodnie z zapowiedziami federalnego ministra pracy Hubertusa Heila z SPD, w 2023 roku wspomniany zasiłek zostanie zastąpiony przez dochód obywatelski. Ma on zapewnić bezpieczeństwo socjalne, większy szacunek wobec beneficjentów i wyrównywanie szans. Nie jest jeszcze znana wysokość planowanego dochodu obywatelskiego ani ewentualne sankcje za nieprzestrzeganie zasad związanych z jego pobieraniem. Wartość dotychczasowego świadczenia wynosi 449 euro w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego.

Wiadomo jednak, że w pierwszych dwóch latach otrzymywania dochodu obywatelskiego, beneficjenci będą mogli nadal mieszkać w swoich domach lub mieszkaniach, nawet jeśli ich wielkość przekracza powierzchnię określoną w przepisach.

Reklama

Ważne jest również to, że beneficjenci dochodu obywatelskiego będą też mogli posiadać majątek w wysokości do 60 tysięcy euro bez konieczności jego naruszania. Ponadto każda z osób w gospodarstwie domowym będzie mogła dysponować majątkiem do 30 tysięcy euro.

Jeśli jednak osoba korzystająca z dochodu obywatelskiego w ciągu dwóch lat nie znajdzie pracy, a będzie chciała nadal go otrzymywać, to wówczas wysokość majątku, który będzie mogła zatrzymać, wyniesie maksymalnie 15 tysięcy euro.

Przez pierwsze 6 miesięcy pobierania dochodu obywatelskiego, będzie obowiązywać okres zaufania, w trakcie którego beneficjentom nie będzie groziło ograniczenie świadczenia. Po tym czasie natomiast będzie możliwa redukcja zasiłku w przypadku np. niezgłoszenia się do pracy proponowanej przez urząd.

Uczniowie, studenci i stażyści będą mogli dorobić do zasiłku większą kwotę niż obecnie. Do tej pory wynosiła ona 100 euro miesięcznie, a po zmianach wzrośnie do 520 euro.

Czytaj więcej

Artykuły związane z hartz 4