Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gus zatrudnienie w sektorze publicznym

Sprzedaż detaliczna stabilizuje się Dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych wzrosła w sierpniu do 5,4% r/r z 3,9% r/r w lipcu. Eliminując wpływ czynników sezonowych wzrosła ona o 0,4% m/m wobec spadku o 1,5% m/m miesiąc wcześniej, co wpisuje się w obraz odbudowy konsumpcji, choć proces ten ulega stabilizacji. Perspektywy konsumpcji pozostają korzystne i pozostanie ona głównym motorem polskiej gospodarki.

Zaburzenia w łańcuchach dostaw mogą ograniczyć tempo jej wzrostu w najbliższych miesiącach,

jednak czynniki fundamentalne, w szczególności rosnące dochody rozporządzalne w warunkach spodziewanej dobrej sytuacji na rynku pracy będą sprzyjały kontynuacji wzrostów konsumpcji, choć niewątpliwie będą one wolniejsze niż w I poł. tego roku. Sugeruje to m.in. stabilizacja nastrojów konsumentów. Realne wzrosty sprzedaży ograniczać będzie także wciąż wysoka inflacja. Z drugiej jednak strony pro-popytowa polityka rządu i wsparcie wzrostu dochodów rozporządzalnych mniej zamożnych grup społeczeństwa będzie stanowił pro-konsumpcyjny impuls. W sierpniu poprawa aktywności w budownictwie Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w sierpniu o 10,2% r/r po wzroście o 3,3% r/r w lipcu, zaś po korekcji sezonowej była ona wyższa niż w lipcu o 1,6% m/m, po spadku o 1,3% m/m miesiąc wcześniej.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Dane za sierpień mają pozytywną wymowę,

Reklama

aczkolwiek nie zmieniają zasadniczo fundamentów aktywności firm budowlanych. Polska gospodarka znajduje się w okresie przejściowym między starą a nową perspektywą budżetu UE, a koniunktura w budownictwie mieszkaniowym w skali całego kraju jest nadal dobra. Jednocześnie w badaniach koniunktury GUS firmy budowlane wskazują na stabilizację działalności i nowych zamówień. Stąd nie spodziewamy się w najbliższych miesiącach istotnych zmian tego obrazu. Ze względu jednak na efekt niskiej bazy statystycznej odczyty wzrostu r/r nie będą złe. Stabilizacja popytu na pracę, po silnych przyrostach w 2Q br.

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Według danych opublikowanych w Biuletynie

statystycznym liczba osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw spadła w sierpniu o 2 tys., co kontrastuje z liczną pełnych etatów (niepełne etaty w statystykach są przeliczana na pełne etaty), która obniżyła się o 10 tys. Informacje te wskazują, że w sierpniu firmy zmniejszyły część etatów, do czego przyczyniać mogą się braki w zaopatrzeniu wymuszające ograniczenie produkcji oraz okres wakacyjny. Oznacza to, że popyt na pracę pozostaje stabilny, aczkolwiek nie rośnie już jak w okresie po znoszeniu obostrzeń. Informacje z przemysłu motoryzacyjnego wskazują, że we wrześniu zatrzymano produkcję na kilka dni w części zakładów z powodu braku odpowiedniej ilości komponentów, głównie elektronicznych. Przedłużające się blokady po stronie podaży i rosnące koszty produkcji zwiększają ryzyka dla chęci utrzymywania obecnej skali zatrudnienia i trwalszego dostosowania go do ograniczonych możliwości produkcyjnych. 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z gus zatrudnienie w sektorze publicznym