Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gus inflacja kiedy jest ogłaszany

5,1% r/r - wstępny wynik PKB za III kwartał przebił zarówno naszą prognozę jak i konsensusu (4,8% r/r). Oznacza to, że przebicie 5% wzrostu dla całego 2021 roku wydaje się być niezagrożone - nasza prognoza wynosi 5,2% r/r. Naszym zdaniem odczyt PKB nie powinien mieć wpływu na najbliższą decyzję RPP dot. stóp procentowych w grudniu. Uwagę w nadchodzącym tygodniu najbardziej będą skupiać wydarzenia na jego początku (publikacja finalnej inflacji za październik) oraz na jego końcu (prezentacja październikowych danych z rynku pracy).

 

Kalendarz na nadchodzący tydzień

Poniedziałek, 15.11.2021

  • GUS opublikuje finalne dane o inflacji za październik, które mogą rzucić więcej światła na przyczyny ostatniej inflacyjnej niespodzianki (flash wskazał na 6,8% r/r, linkdo komentarza po odczycie).
  • O 14:00 natomiast poznamy dane o bilansie płatniczym za wrzesień. Naszym zdaniem deficyt na rachunku bieżącym pogłębił się. W poprzednim miesiącu sytuację ratował dość duży transfer netto z UE, w tym raczej nie będzie powtórki. Główną determinantą pogorszenia jest bilans handlowy, gdzie wchodzimy w deficyt powyżej 2 mld EUR. Nasza prognoza salda rachunku obrotów bieżących: -2300 mln EUR (konsensus: -1300 mln EUR).
  • W gospodarce globalnej będzie to spokojny dzień. Najciekawsze dane (sprzedaż i produkcja z Chin) już za nami (patrz sekcja newsów). Przed nami jeszcze indeks nastrojów przedsiębiorstw Empire State (USA).

Wtorek, 16.11.2021

  • NBP opublikuje wynik inflacji bazowej za październik. Flash GUS sugeruje 4,5% r/r.
  • Z regionu spływać będą dane o PKB za III kwartał. Publikacje przewidziane są na Węgrzech, w Słowacji i w Rumunii. Dodatkowo węgierski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus oczekuje, że MNB będzie kolejnym bankiem z regionu kontynuującym zacieśnienie i podwyższy stopy procentowe o 30pb do 2,1%. Ostatnie niespodzianki i komunikacja ze strony banku sugerują duże ryzyko większego ruchu.
  • Również w strefie euro będzie to dzień z PKB. Znamy już wstępny szacunek za III kwartał (3,7% r/r), nie spodziewamy się więc większych niespodzianek.
  • W USA natomiast uwagę przykuwać będą dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Środa, 17.11.2021

  • Eurostat opublikuje finalny szacunek październikowej inflacji w strefie euro (oczekiwany jest wzrost HICP do 4,1% r/r z 3,4% r/r w poprzednim miesiącu).
  • Więcej dziać się będzie po drugiej stronie Oceanu. Opublikowane zostaną dane o rozpoczętych budowach domów (oczekiwany wzrost z 1555 tys. do 1580 tys.) i pozwoleniach na budowę domów (oczekiwany wzrost z 1586 tys. do 1630 tys.). Zapowiedziany jest też szereg wystąpień przedstawicieli Fed.

Czwartek, 18.11.2021

  • Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie turecki bank centralny. Oczekiwana jest obniżka stóp.
  • Warto spojrzeć też na USA. Tam m.in. liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych, indeks Conference Board i kolejne wystąpienia przedstawicieli Fed.

Piątek, 19.11.2021

  • Dzień danych z rynku pracy w Polsce. Nasza prognoza wzrostu przeciętnego zatrudnienia to 0,6% r/r (konsensus: 0,5% r/r). Ostatnie miesiące przyniosły zaskoczenia w dół. W październiku spodziewamy się wzrostu zatrudnienia o ok. 6 tys. etatów, choć prognoza obarczona jest dużym ryzykiem dot. pracy w niepełnym wymiarze czasu i nieobecności (to ten czynnik odpowiadał naszym zdaniem za ostatnie niespodzianki). W przypadku wzrostu przeciętnego wynagrodzenia nasza prognoza plasuje się poniżej konsensusu (8,3% r/r vs 8,8%). Miesięczny wzrost płac nie będzie naszym zdaniem odbiegał od wzorca z analogicznych miesięcy z poprzednich lat. Wciąż widoczne mogą być efekty pracy w nadgodzinach i oczekiwania płacowe w obliczu rosnącej inflacji. Ponadto poznamy dane o krajowej koniunkturze konsumenckiej.
  • W strefie euro warto zwrócić uwagę na PPI w Niemczech i wystąpienie C. Lagarde. W USA dalszy ciąg wystąpień przedstawicieli Fed.

 

Dobry wynik PKB w III kwartale

PKB za III kwartał sprawił pozytywną niespodziankę i wzrósł o 5,1% r/r (konsensus oraz nasza prognoza wynosiły 4,8% r/r). Tym samym przebicie 5% wzrostu dla całego 2021 roku wydaje się być niezagrożone - nasza prognoza to 5,2% r/r. Kolejne lata są już bardziej problematyczne, a w najbliższym czasie przed nami seria czynników ryzyka i obniżenie rozpędzenia PKB do wartości zdecydowanie poniżej tych z ostatnich 3 kwartałów. Sądzimy, że odczyt PKB pozostanie bez implikacji dla ruchu NBP w grudniu. Trzeba oddać analitykom NBP, że trafili go idealnie. Projekcja ma naszym zdaniem spory zapas na wzroście PKB i z tego tytułu presja popytowa wyliczona jest pewnie z dużym marginesem błędu. Nasza prognoza ruchu RPP w grudniu bez zmian: max 25-50pb podwyżki.

 

Garść newsów makroekonomicznych

Reklama

∙ Glapiński: "Jakie będą nasze dalsze decyzje, zobaczymy na kolejnych posiedzeniach. Dziś mogę powiedzieć, że jeżeli napływające dane będą potwierdzać naszą obecną ocenę sytuacji gospodarczej, to prawdopodobieństwo dalszego dostosowania stóp jest wyższe niż ich utrzymania na obecnym poziomie. Ale podkreślam, że jest to prawdopodobieństwo warunkowe, ocena "na dziś". Może ona ulec zmianie, szczególnie biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie sytuacja w gospodarce globalnej i krajowej zmienia się dynamicznie i nieraz nas już zaskakiwała ". Cytat za PAPbiznes

∙ Chiny: Sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa zaskoczyły w górę. Sprzedaż wzrosła o 4,9% r/r wobec 4,4% r/r we wrześniu. Prognoza konsensusu rynkowego wynosiła 3,5% r/r. Wzrost produkcji przemysłowej przyspieszył do 3,5% r/r z 3,1% we wrześniu (prognozy ustawione były na poziomie 3,0%).

∙ USA: Indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący poziom optymizmu wśród amerykańskich konsumentów w listopadzie spadł do 66,8 pkt. z 71,7 pkt. miesiąc wcześniej.

Twitter Post

https://twitter.com/mbank_research/status/1459175806807248925 

∙ USA: Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, we wrześniu wyniosła 10,438 mln wobec 10,439 mln odnotowanych miesiąc wcześniej.

Reklama

Twitter Post

https://twitter.com/mbank_research/status/1459176442961539076 

Czytaj więcej