Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Grupa Kapitałowa Mentzen SA

Co musisz wiedzieć o spółce?

Planująca debiut na rynku NewConnect Grupa Kapitałowa Mentzen SA zajmuje się doradztwem podatkowym i prawnym oraz świadczeniem usług księgowych dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a także małych i średnich przedsiębiorców.

Początki firmy sięgają 2011 roku, kiedy to Sławomir Mentzen rozpoczął działalność w formie JDG, pierwotnie świadcząc wyłącznie usługi księgowe, w 2017 roku poszerzając ofertę o doradztwo podatkowe. W 2021 roku powstała spółka Kancelaria Mentzen z o.o., zaś w lutym tego roku zawiązano spółkę komandytową Mentzen Legal, która zajmuje się doradztwem prawnym.

Grupa kapitałowa świadczy swoje usługi w trzech modelach: kontraktowym (na bazie zawartej umowy), projektowym (audyty i konsultacje), a także subskrypcyjnym (płatność cykliczna pobierana z podpiętej karty kredytowej). To właśnie model subskrypcyjny, wprowadzony przez Kancelarię Mentzen w sierpniu 2021 roku, jest przedstawiany jako jeden z kluczowych czynników wyróżniających Grupę spośród konkurencji, zapewniającym wysokie i przewidywalne miesięczne powtarzalne przychody (MRR). Pakiety subskrypcyjne Mentzen+ rozpoczynają się od 349 PLN miesięcznie dla usług prawnych i podatkowych oraz 499 PLN miesięcznie dla pakietu łączonego - prawo i podatki. 

W 2022 roku Kancelaria Mentzen wprowadziła pakiety Prime, będące subskrypcyjną usługą prowadzenia księgowości i doradztwa podatkowego. Ceny pakietów są ustalane na podstawie branży w jakiej działa przedsiębiorstwo i formy prowadzenia księgowości. Najtańszy pakiet Prime (tzw. „Mały Mentzen) dla firm prowadzących księgowość w formie karty podatkowej (zryczałtowany podatek, niezależny od obrotów i dochodów) kosztuje obecnie 115,40 PLN miesięcznie, natomiast najdroższy pakiet „Szeroki Mentzen 140” (dla spółek prowadzących pełną księgowość, rozliczających od 120 do 140 dokumentów) został wyceniony na 2600 PLN miesięcznie. Wszystkie podane kwoty są oczywiście wartościami netto. 

Reklama

W memorandum informacyjnym można przeczytać, że większość nowych klientów Kancelarii Mentzen może skorzystać wyłącznie z pakietów w ramach usługi Mentzen Prime, a spółka jest w trakcie przenoszenia obecnych klientów kontraktowych i abonamentowych na pakiety subskrypcyjne Prime.

 

Sprawdź również: Znamy cenę akcji Mentzen! Kiedy zapisy?

 

Jak wygląda struktura przychodów Grupy Kapitałowej Mentzen SA? 

Reklama

Największe wpływy przynosi doradztwo podatkowe - w ubiegłym roku działalność w segmencie podatkowym odpowiadała za 60,5 proc. całkowitych przychodów (ponad 13 mln PLN). Za 31,5 proc. łącznych przychodów Grupy odpowiadało doradztwo podatkowe w ramach usług projektowych (audyty i jednorazowe konsultacje), zaś za 29 proc. doradztwo podatkowe w ramach abonamentu lub subskrypcji.

W 2023 roku za ponad 35 proc. całkowitych przychodów Grupy Mentzen SA odpowiadały usługi księgowe (z czego 16,9 proc. w ramach abonamentu/subskrypcji, a 18,2 proc. w ramach umów kontraktowych). Jedynie 4,4 proc. całkowitych przychodów w 2023 roku pochodziło z segmentu doradztwa prawnego, z czego aż 4,3 proc. przychodów w ramach usług projektowych, a zaledwie 0,1 proc. w ramach subskrypcji.

Ponad 64 proc. całkowitych przychodów Grupy Mentzen w 2023 roku (z wszystkich segmentów) miało powtarzalny charakter, czyli pochodziło z umów abonamentowych i subskrypcji. 

Dla porównania, w 2022 roku 65,1 proc. całkowitych przychodów miało charakter powtarzalny. 

Reklama

 

Sprawdź również: Sławomir Mentzen ma problem. „Kup nasze akcje, bo ZBANKRUTUJEMY!"

 

Ilu klientów obsługuje Grupa Mentzen SA? 

To zależy od roku i miesiąca - wzrost bazy klientów nie jest stabilny, większe zainteresowanie usługami spółek z Grupy zauważalne jest na początku roku, zaś mniejsze pod koniec roku kalendarzowego. 

Jak dotąd największą liczbę klientów Grupa Mentzen SA odnotowała w styczniu 2022 roku (3587 firm). Największy skok liczby klientów odnotowano w drugiej połowie 2021 roku - z 967 na koniec czerwca aż do 3239 na koniec grudnia. Najprawdopodobniej było to związane z uruchomieniem usługi Mentzen+ w modelu subskrypcyjnym. 

Na koniec stycznia 2024 roku liczba klientów wynosiła 3370, a o tym jak duże są jej wahania świadczyć może fakt, że zaledwie miesiąc wcześniej (na koniec grudnia 2023 roku) Grupa Mentzen obsługiwała 2666 przedsiębiorców (rok wcześniej było to 2825). 

Reklama

Mało stabilna baza klientów i duże wahania sezonowe to istotny problem Grupy, którego rozwiązaniem ma być skupienie się na świadczeniu usług w modelu subskrypcyjnym i dążenie do przeniesienia obecnych klientów kontraktowych i projektowych właśnie na subskrypcję. 

Klienci subskrypcyjni na koniec stycznia stanowili większość, bo niemal 80 proc. całkowitej bazy klientów Grupy Mentzen SA (2655 z 3370 firm).

 

Spółka w swoim memorandum informacyjnym chwali się tym, że systematycznie podnosi ARPU (średnie przychody na użytkownika) ze swoich klientów subskrypcyjnych i abonamentowych. Na koniec stycznia ARPU wynosiło 467 PLN (wobec 442 PLN rok wcześniej), a na koniec grudnia 2023 roku 512 PLN (wobec 432 złotych w grudniu 2022 roku).

Reklama

Oprócz tego Grupa Mentzen SA za swoją przewagę konkurencyjną uważa strategię marketingową, prowadzoną przede wszystkim za pośrednictwem mediów społecznościowych. W 2023 roku na działania marketingowe przeznaczono ok. 450 tys. PLN. W memorandum informacyjnym możemy również przeczytać, że Sławomir Mentzen jest osobą publiczną aktywną w mediach społecznościowych i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym doradcą podatkowym w Polsce

Ponadto spółka chwali się tym, że nie prowadzi działu sprzedaży, pozyskując klientów wyłącznie z poziomu strony internetowej i za pośrednictwem reklam w mediach społecznościowych.

Witryna internetowa mentzen.pl wpisuje się w komunikację marketingową marki i jest dopracowana. Warto zwrócić uwagę na to, że sam przekaz marketingowy stawia na bezpośredniość i jest skierowany raczej do młodszych i mniejszych przedsiębiorców. Z jednej strony jest to istotna zaleta i dowód na to, że kierowane przez Sławomira Mentzena spółki - podobnie jak on sam - potrafią wpisać się w marketingowe trendy. Z drugiej strony tak wyrazisty sposób komunikacji może być zniechęcający dla części potencjalnych klientów. 

 

Sprawdź również: Ile na Bitcoin zarobił Sławomir Mentzen? W Kanale Zero padły zdumiewające kwoty

 

Wyniki i dynamika wzrostu Grupy Mentzen

Reklama

Dopracowana strona internetowa, spójna komunikacja marketingowa i imponujące zasięgi w mediach społecznościowych nie mogą jednak przysłonić najważniejszego - wyników finansowych spółek Sławomira Mentzena. 

Grupa chwali się przede wszystkim imponującą dynamiką wzrostu przychodów, zwracając uwagę na to, że w latach 2019-2023 rosły one w każdym segmencie działalności w trzycyfrowym tempie (obliczenia na podstawie CAGR, czyli skumulowanego wskaźnika wzrostu w skali roku). To robi wrażenie, ale też właśnie po to przywołano CAGR za ostatnie pięć lat. Dynamika wzrostu w ostatnim roku (2023) była już bowiem dużo niższa - przychody z usług doradztwa podatkowego i prawnego wyniosły w ubiegłym roku 14 mln PLN i były wyższe o niecałe 23 proc. To wciąż dużo, ale nie wygląda już tak ładnie jak CAGR (2019-23) na poziomie 105 proc. Przychody z usług księgowych w 2023 roku wyniosły 7,6 mln PLN i wzrosły o ponad 40 proc. p/r, zaś przychody całkowite spółek z grupy Mentzen SA w 2023 roku zanotowały wzrost niecałe 29 proc. w skali roku (z 16,8 do 21,6 mln PLN). Dla porównania, w 2022 roku dynamika przychodów wyniosła ponad 42 proc. rdr, a w 2021 roku ponad 150 proc. 

Warto więc mieć na uwadze, że utrzymanie dotychczasowej dynamiki wzrostu przychodów (niemal 29 proc. rdr) w 2024 roku będzie bardzo trudne, szczególnie przy liczbie klientów, która utrzymuje się na zbliżonym poziomie od 2022 roku.

Grupa Mentzen SA dostrzega jednak korzystny trend wzrostu przychodów od klientów subskrypcyjnych, przy jednoczesnym niewielkim spadku od klientów kontraktowych.

Reklama

 

Same przychody to jednak nie wszystko - czy spółki Mentzena na siebie zarabiają? Kancelaria Mentzen w 2023 roku wypracowała zysk netto na poziomie 3 mln PLN, przy przychodach operacyjnych 21,6 mln złotych. Wynik EBITDA wyniósł 4,6 mln złotych. Koszty operacyjne w 2023 roku wyniosły 17,2 mln PLN, wobec 16 mln rok wcześniej.

Rok wcześniej (w 2022 roku) Kancelaria Mentzen odnotowała zysk netto 200 tys. PLN przy przychodach 16,8 mln złotych.

Spółka komandytowa Mentzen Legal została powołana dopiero w lutym tego roku, dlatego też nie publikowała jak dotąd danych finansowych. 

Reklama

Każdy zainteresowany wzięciem udziału w IPO musi jednak mieć świadomość, że nie kupuje akcji Kancelarii Mentzen (która jest spółką z o.o.), a spółki Mentzen SA, która jest jej głównym udziałowcem i ma prawo do części wygenerowanego przez nią zysku. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnym akapicie.

 

Sprawdź również: Sławomir Mentzen idzie na giełdę! IPO na GPW już wkrótce

 

Kto tak naprawdę wchodzi na giełdę? Struktura grupy kapitałowej

Emitentem, czyli spółką wchodzącą na rynek NewConnect, jest spółka Mentzen SA, która posiada udziały w dwóch innych podmiotach: Kancelarii Mentzen z o.o. oraz spółce komandytowej Mentzen Legal, zajmującej się doradztwem prawnym. Prezesem zarządu Mentzen SA oraz Kancelarii Mentzen jest Sławomir Mentzen. W przypadku spółki Mentzen Legal jest on komplementariuszem z 1 proc. prawem do udziału w zysku. Oprócz tego Sławomir Mentzen ma 25 proc. udziałów w Kancelarii Mentzen, które są uprzywilejowane i zapewniają mu 50,01 proc. głosów. Warto więc pamiętać o tym, że nawet po wejściu na NewConnect prezes Mentzen pozostanie większościowym udziałowcem Kancelarii, mogącym samodzielnie przegłosować lub odrzucić uchwały.

Obecnie 100 proc. akcji Mentzen SA, czyli spółki wchodzącej na giełdę, ma Fundacja Rodzinna Mentzen. Mentzen SA (Emitent) posiada 74,99 proc. udziałów w Kancelarii Mentzen, dających 49,99 proc. głosów oraz 81,8 proc. udział w zysku (pozostałe 18,2 proc. udziału w zysku przypada prezesowi zarządu Sławomirowi Mentzenowi).

Reklama

Oprócz tego spółka Mentzen SA jest komandytariuszem spółki Mentzen Legal i ma w niej prawo do 98 proc. udziału w zysku. Schemat graficzny struktury grupy kapitałowej Mentzen znajdziesz poniżej:

 

Sprawdź również: Ważne zmiany na GPW! Dotyczą debiutów

 

Co i od kogo kupujesz? Szczegóły oferty 

W ramach pierwszej oferty publicznej nie zostaną wyemitowane żadne nowe akcje. Oferującym akcje jest wspomniana wcześniej Fundacja Rodzinna Mentzen, która sprzeda od 150 tys. do 350 tys. posiadanych akcji serii A Emitenta, czyli spółki Menzten SA. To zaś oznacza, że przedmiotem oferty jest od 15 proc. do 35 proc. istniejących akcji spółki.

Reklama

Przy założeniu sprzedaży podczas IPO maksymalnej liczby 350 tys. oferowanych akcji Mentzen SA, nowi akcjonariusze będą mieć 35 proc. udział w kapitale zakładowym spółki, jednocześnie uzyskując 26,2 proc. głosów na WZA. Dlaczego tylko tyle?

Dlatego, że akcje serii B, pozostające w rękach Fundacji Rodzinnej Mentzen, są uprzywilejowane co do głosu - 33,5 proc. akcji daje 50,2 proc. głosów na WZA. To zaś oznacza, że jeżeli Fundacja Rodzinna Mentzen sprzeda w przyszłości pozostałe akcje serii A Mentzen SA, to i tak utrzyma pełną kontrolę nad spółką, posiadając jedynie 33,5 proc. udziału w akcjonariacie. 

Przyszli akcjonariusze Mentzen SA powinni wziąć to pod uwagę i traktować jako sygnał ostrzegawczy.

 

Sprawdź również: Udany debiut spółki na giełdzie. Na GPW dawno nie było takiego IPO

Reklama

 

Cena akcji w ofercie i wycena spółki

Fundacja Rodzinna Mentzen w ramach IPO sprzedaje istniejące akcje spółki Mentzen SA po cenie ustalonej w przedziale 32-36 PLN za sztukę. Ostateczna cena oferowanych akcji została ogłoszona po zakończeniu zapisów dla dużych inwestorów i wyniosła 36 PLN. Wartość IPO będzie oscylowała w granicach od 5,4 mln złotych (przy sprzedaży 150 000 akcji) do 12,6 mln złotych (przy sprzedaży 350 000 akcji). Oznacza to również, że wycena rynkowa Mentzen SA wyniesie 36 mln złotych.

Przy zeszłorocznym zysku na poziomie 2,454 mln PLN (81,8 proc. zysku netto Kancelarii Mentzen, do której prawo ma Mentzen SA, którego akcje są przedmiotem IPO) daje to wskaźnik C/Z w na poziomie 14,8

Biorąc pod uwagę dotychczasową dynamikę wzrostu przychodów Kancelarii Mentzen nie są to wartości bardzo wysokie, choć oczywiście trudno mówić o okazji cenowej - spółka została wyceniona dość racjonalnie. O tym, że takie przedziały C/Z nie powinny odstraszać świadczy również fakt, że znacznie większy konkurent Mentzen SA, jakim jest iFirma (świadcząca usługi księgowe, bez doradztwa podatkowego i prawnego) od 2021 roku nieustannie przekracza C/Z 15 (obecnie jest to 18).

 

Sprawdź również: Oferty publiczne na głównym rynku GPW – zestawienie najważniejszych IPO i SPO

Reklama

 

Czy warto wziąć udział w IPO Mentzen SA?

Oczywiście na to kluczowe pytanie każdy zainteresowany musi odpowiedzieć samodzielnie, po przeprowadzeniu własnej analizy za i przeciw zakupowi akcji Mentzen SA. 

Spółka jest wyceniana dość racjonalnie, nawet przy założeniu ustalenia ceny maksymalnej (36 PLN za akcję) w IPO. Dotychczasowa dynamika wzrostu robi wrażenie, jednak nawet w memorandum informacyjnym można przeczytać, że skokowy wzrost przychodów wynikał m.in. z obsługi firm z branży informatycznej, korzystających z ulgi IP Box, a później z uruchomienia usług subskrypcyjnych i wchodzącej w życie od 2022 roku reformy podatkowej, tzw. Nowego Ładu. Od tamtego momentu liczba klientów Kancelarii Mentzen nie zwiększyła się, co jest istotnym czynnikiem ryzyka. Moment wejścia spółki Mentzen SA na giełdę nie jest przypadkowy - w przyszłym roku pokazanie prawie 30 proc. dynamiki wzrostu przychodów będzie bardzo trudne. Przyszli akcjonariusze nie powinni również spodziewać się wielokrotnego wzrostu zysku netto w skali roku, jak miało to miejsce w 2023 roku. Istotnym czynnikiem ryzyka dla Mentzen SA i innych podmiotów z branży jest również sam fakt, że wielu przedsiębiorców zmuszonych jest do zamknięcia lub zawieszenia działalności, co dotyczy szczególnie JDG i małych firm, czyli przedsiębiorców stanowiących większość bazy klientów Kancelarii Mentzen. Miniony rok był pod tym względem rekordowy - liczba firm, które zakończyły działalność wyniosła w 2023 roku aż 220 000, tym samym przebijając wcześniejszy rekord z 2022 roku, kiedy to zamknięto ponad 210 tys. działalności gospodarczych. Liczba zamkniętych JDG w ubiegłym roku wyniosła 169,5 tys. 

O pierwszej ofercie publicznej Mentzen SA nie byłoby tak głośno, gdyby nie osoba samego jej założyciela. Sam fakt, że Sławomir Mentzen jest osobą publiczną i politykiem stojącym na czele partii wywołującej raczej skrajne emocje jest bez wątpienia również czynnikiem ryzyka, o czym wspomniano także w memorandum informacyjnym. Na mocno konkurencyjnym rynku usług księgowych i doradztwa podatkowego wielu potencjalnych klientów spółki może nie brać pod uwagę skorzystania z jej usług właśnie ze względu na osobę jej prezesa i jego działalność publiczną oraz poglądy. Z drugiej strony, również obecni klienci Kancelarii Mentzen mogą w przyszłości zrezygnować z jej usług w odpowiedzi na decyzje polityczne, jakie podejmie partia, na czele której stoi Sławomir Mentzen. Jest to ryzyko, które nie występuje u konkurencyjnych podmiotów z branży. 

W memorandum informacyjnym nie znajdziemy również informacji o tym, że pakiety subskrypcyjne mogą zostać przerwane przez klientów w dowolnym momencie, co w skrajnych sytuacjach może mieć wpływ na istotny spadek liczby użytkowników.

Reklama

Sławomir Mentzen w swoich publicznych wypowiedziach wielokrotnie podkreślał, że wchodzi na giełdę, aby „spełnić swoje marzenia”, a nie po to, by zbierać kapitał. Brzmi to bardzo górnolotnie, jednak w praktyce chodzi tu o spieniężenie akcji Mentzen SA w bardzo optymalnym momencie. Co więcej - struktura spółki Mentzen SA jest przygotowana pod spieniężanie kolejnych akcji serii A przez Fundację Rodzinną Mentzen w przyszłości. Pozostawienie samych akcji serii B, stanowiących 33,5 proc. udziału w kapitale zakładowym, wciąż pozwoli utrzymać Fundacji Rodzinnej ponad 50 proc. Głosów na WZA. 

Sławomir Mentzen wspominał także, że nie potrzebuje kapitału na rozwój spółki, dlatego też wchodzi na giełdę bez emisji nowych akcji. W statucie Mentzen SA znajduje się jednak zapis o możliwości podwyższenia kapitału zakładowego w ramach emisji nowych akcji już po wejściu na NewConnect o kwotę nie wyższą niż 5,4 mln złotych. Warto mieć to na uwadze.

 

Zapisy na akcje Mentzen SA w transzy dla inwestorów indywidualnych ruszają w poniedziałek 18 marca i potrwają do czwartku 28 marca. IPO jest obsługiwane przez Dom Maklerski INC.

Reklama

 

Sprawdź również: Oferty publiczne na NewConnect w 2023 roku - zestawienie najważniejszych IPO i SPO

 

Klauzula informacyjna

Powyższy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną i nie ma na celu zachęcić lub zniechęcić kogokolwiek do wzięcia udziału w pierwszej ofercie publicznej spółki Mentzen SA. Każdy inwestor detaliczny prowadzący rachunek maklerski samodzielnie podejmuje decyzję o ewentualnym ulokowaniu kapitału w akcjach konkretnej spółki, czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Zakup akcji wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, za które bierzesz pełną i wyłączną odpowiedzialność.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Grupa Kapitałowa Mentzen SA