Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

GPW banki

Czwartkowa sesja na krajowym rynku akcji nie odbiegała od tego do czego przyzwyczaiła nas Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w ostatnim czasie. Po mocnym otwarciu, kolejne godziny handlu na szerokim rynku upływały pod znakiem stopniowego obniżania nastrojów aby zakończyć dzień w okolicach środowego zamknięcia. Najgorzej poradził sobie indeks WIG20, który zaliczył dzienny spadek o 0,07%. Notowaniom nie pomagało zachowanie walorów JSW, które straciły ponad 4%. Na drugim biegunie znalazły się notowania krajowych banków, które zyskiwały w otoczeniu rosnących rentowności obligacji skarbowych.

Akcje Alior Bank zakończyły dzień na poziomie +7,71%,

Banku Pekao +3,96%, a PKO BP +2,72%. Nie zawodziły tym razem małe i średnie spółki, których indeksy zanotowały dzienne wzrosty. Tematem numer jeden na rynkach pozostają dynamicznie rosnące rentowności obligacji skarbowych na całym świecie. Powyższe wpisuje się w trend wzrostowy oczekiwań inflacyjnych, co ma związek z powszechnie prognozowanym odbiciem aktywności gospodarczej jeszcze w obecnym roku.

Amerykańskie 10-latki zakończyły wczorajszy dzień z rentownościami na poziomie powyżej 1,5%,

(ostatnio widziany na początku 2020 roku), przewyższając tym samym średnią, oczekiwaną stopę wypłacanej dywidendy spółek z S&P500. Powyższe pociągnęło za sobą mocne spadki na amerykańskim rynku akcji, w szczególności dotykając spółek technologicznych. Dynamiczny wzrost odnotowały również rentowności niemieckich obligacji skarbowych, które wczoraj zbliżyły się do -0,22%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranne zachowanie rynków akcji może świadczyć o tym, że inwestorzy będą w dniu dzisiejszym prawdopodobnie nadal świadkami ruchu korekcyjnego na tej klasie aktywów. Japoński Nikkei225 stracił ok. 4%, a kontrakty terminowe na DAX30 i S&P500 są kwotowane na ujemnych poziomach. Dodatkowo, na rynek napłynęły negatywne informacje z Bliskiego Wschodu, gdzie na rozkaz Prezydenta Biden’a siły amerykańskie przeprowadziły ataki w Syrii których celem były wspierane przez Iran oddziały militarne, co dodatkowo zwiększa awersję do ryzyka. Dla indeksu WIG20 kluczowy poziom wsparcia w krótkim terminie znajduje się na poziomie ok. 1900 pkt.

Czytaj więcej