Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gospodarka Szwecji

Indeks cen producentów spadł w sierpniu o 0,7% w porównaniu do lipca 2023 r. Inflacja konsumencka wyniosła 7,5% r/r. Gospodarce ciąży słaba korona, choć analitycy prognozują jej odbicie. 

 

  • Inflacja PPI w sierpniu wyniosła -5,9% (-2,1% w lipcu).
  • Prognozowane są kolejne spadki i umocnienie waluty. 
  • Według ekonomistów ING korona jest znacząco niedowartościowana w stosunku do dolara oraz euro. 

  

Reklama

 

Inflacja w Szwecji - w jakim kierunku zmierza gospodarka? 

Na rynku krajowym główny wpływ na spadek miały niższe ceny metali oraz usług obrotu energią elektryczną. Jak zaznacza Statistics Sweden (SCB), spadek koniunktury został zrekompensowany wyższymi cenami produktów rafinacji ropy naftowej, usług zbiórki odpadów i sprzętu elektrycznego.

"Miesięczna dynamika zmian była ujemna na rynkach eksportu i importu, natomiast na rynku krajowym w sierpniu nie uległa zmianie. Spowodowało to ujemną miesięczną stopę zmian zarówno wskaźnika cen producentów, jak i wskaźnika cen podaży krajowej w tym samym okresie" - komentuje zespół SCB.

Z perspektywy gospodarki inflacja PPI jest ważnym wskaźnikiem, gdyż wskazuje na przyszły kierunek odczytu CPI. W tym roku sytuację wewnętrzną, oprócz wysokiej inflacji i cyklu podwyżek stóp procentowych, pogarszał sektor nieruchomości

Reklama

W ciągu dwóch dekad ceny mieszkań w Szwecji wzrosły czterokrotnie, znacząco przewyższając poziom płac. Ponadto obecnie rośnie presja na gospodarstwa domowe w zakresie wysokości rat kredytu hipotecznego. 

 

 

Zdaniem analityków gospodarka nie odnotuje w tym roku wzrostu. Odbicie ma nastąpić dopiero w kolejnych miesiącach 2024 r. Rynek oczekuje kolejnej podwyżki stóp procentowych. 

Reklama

 

Zobacz również: Kurs euro na kolanach! To już 10 tygodni spadku wobec dolara (USD). Co dalej z euro (EUR)?

 

Korona szwedzka już wkrótce może się odbić!

Dane dotyczące PPI wywołały umiarkowaną reakcję waluty.

Korona szwedzka, obok norweskiej, jest najgorzej radzącą sobie walutą z grupy G10. Jak komentują ekonomiści ING, kondycja SEK zależeć będzie przede wszystkim od sytuacji gospodarczej na świecie i skłonności do ryzyka. Według ich prognozy kurs EUR/SEK doświadczy w 2024 r. trendu spadkowego, a do kolejnego lata para ma być notowana poniżej poziomu 11,00. Warto zaznaczyć, że Riksbank nie przewiduje interwencji walutowej.

 

Zobacz również: Inflacja nam niestraszna, bo mamy... wybory. Stopy procentowe w dół, a oprocentowanie obligacji w górę!

Reklama

 

Notowania SEK/PLN - YTD

Źródło: TradingView 

 

 

Reklama

"W średnim okresie nie mamy wątpliwości, że SEK zdoła się odbić i osiągnąć wyższą wartość godziwą, ale termin jest wysoce niepewny i będzie bardziej zależny od otoczenia rynkowego na świecie niż od problemów gospodarczych Szwecji" - komentuje zespół ING. 

Analizując kondycję szwedzkiej waluty, warto prześledzić poniższe zestawienie. Liczba dodatnia oznacza, że korona szwedzka się umocniła. 

 

Zobacz również: Korona szwedzka (SEK) – prognozy. Czy waluta zaliczy w końcu odbicie? Czy praca w Szwecji wciąż jest opłacalna?

 

Ewolucja kursu wymiany korony szwedzkiej względem najważniejszych walut 

Reklama

Źródło: SCB

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej