Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gospodarka o obiegu zamkniętym unia europejska

Z roku na rok świadomość konsumentów wzrasta, a koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym, która zakłada zwiększenie efektywności gospodarowania zasobami, implementowana jest w coraz większej liczbie sektorów.

Dodatkowo coraz powszechniejsze staje się określenie „niebieska gospodarka”, która zakłada wykorzystanie zasobów morskich i oceanicznych zapewniających zrównoważony rozwój gospodarczy. Niebieska gospodarka obejmuje nie tylko tradycyjną działalność, taką jak rybołówstwo czy transport, ale także pozyskiwanie energii z morskich źródeł odnawialnych.

Zarówno zmieniające się oblicze konsumpcji, zwiększone działania organizacji społecznych jak i otoczenie presji politycznej zaowocowało licznymi planami działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Powyższe wiąże się z ogromnymi inwestycjami publicznymi, które często przecierają szlak dla inwestycji prywatnych.

W ramach europejskiego Zielony Ładu do 2030 roku planowane są wydatki w ramach zrównoważonych inwestycji przekraczające 1,1 biliona USD

Podobne programy infrastrukturalne planowane są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii.

Poza energią z alternatywnych źródeł, odzyskiwaniem i ponownym wykorzystaniem surowców w trend efektywnego wykorzystania zasobów wpisuje się również koncepcja ekonomii współdzielenia, która już obecnie można spotkać w wielu aspektach życia, również pod postacią produktów jako usługa (ang. Platform as a Service).

Reklama

Odzyskaj, napraw i użyj ponownie – świadomość konsumentów rośnie wraz ze znaczeniem źródeł odnawialnych - 1Odzyskaj, napraw i użyj ponownie – świadomość konsumentów rośnie wraz ze znaczeniem źródeł odnawialnych - 1

Z uwagi na długoterminowe trendy oraz mnogość sektorów i segmentów korzystających na wymienianych trendach, preferujemy wykorzystanie funduszy inwestycyjnych oraz ETF, które posiadają ekspozycję na podmioty z takich branż jak: OZE, magazyny energii, zagospodarowanie odpadami, czy spółki dostarczające usługi i platformy dzięki którym można zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów (leasing, wynajem, itp.). Inicjatywy z zakresu ESG wspierane są także przez emisje certyfikatów strukturyzowanych Banku BNP Paribas, które biorą udział w takich programach jak Reforest Action albo Tara Ocean.

Czytaj więcej