Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gospodarka europejska

Na zamknięcie tygodnia naszą uwagę kierujemy na majowe wydanie Biuletynu Statystycznego o 10:00. Uzupełni to serię krajowych danych o koniunkturze z tego tygodnia. Zagraniczni inwestorzy natomiast pewnie rzucą okiem na czerwcowy indeks Ifo w Niemczech także o 10:00.

Wczorajsze rozczarowujące odczyty PMI powodują, że rzeczywiste oczekiwania inwestorów zapewne kształtują się wyraźnie poniżej wskazywanych przez serwisu informacyjne poziomów. Natomiast po południu opublikowany zostanie finalny odczyt raportu Uniwersytetu w Michigan za czerwiec. Będzie on zawierał kilka dodatkowych szczegółów poza głównymi indeksami, które komentowaliśmy tutaj.

Biuletyn statystyczny w kraju, raport UoM w USA. Czarne chmury wzbierają nad eurolandem - 1Biuletyn statystyczny w kraju, raport UoM w USA. Czarne chmury wzbierają nad eurolandem - 1

 

 

Ciemne chmury nad europejską gospodarką

Reklama

Wstępne indeksy PMI za czerwiec dla strefy euro zawiodły oczekiwania i spadły mocniej niż spodziewano się. Indeks dla przemysłu zmalał do 52,0 pkt z 54,6 pkt miesiąc wcześniej przy oczekiwaniach na 53,8 pkt. Natomiast indeks dla sektora usług zmalał do 52,8 pkt wobec 56,1 pkt miesiąc wcześniej przy oczekiwaniach na 55,5 pkt.

Szczegóły raportu są niepokojące. Co prawda, oba sektory wciąż pozostają nad kluczowym poziomem 50 pkt, ale subindeksy produkcji w przemyśle zeszły poniżej tego poziomu, w tym zarówno we Francji, jak i w Niemczech. O ile w europejskim przemyśle symptomy wyhamowania były widoczne już wcześniej, to w czerwcu dołączył do niego sektor usług. Rport PMI wskazuje na wyczerpanie się efektu postCOVID-owego odreagowania w turystyce po zniesieniu restrykcji w marcu. Aktywność w sektorze bankowym i na rynku nieruchomości ucierpiała na ostatnim zacieśnieniu warunków finansowych, a transport i usługi okołoprzemysłowe na spowolnieniu w przemyśle. Ponadto, niezmiennie wzrost kosztów pozostaje leitmotivem, co również, nieco sztucznie, zważywszy podażowy charakter procesów cenowych, podnosi poziom indeksów.

W konsekwencji dane PMI są sygnałem dla EBC, aby w procesie zacieśniania polityki monetarnej zachować ostrożność. Negatywnie zmienia się bowiem bilans ryzyka dla scenariusza wzrostu gospodarczego. Lipcowa podwyżka od 25 pb. jest przesądzona. Niemniej, jeśli dane dalej będą się pogarszać, to pod znakiem zapytania będzie sygnalizowana przez Lagarde 50-punktowa skala podwyżki we wrześniu.

 

Kalendarz publikacji makroekonomicznych

Biuletyn statystyczny w kraju, raport UoM w USA. Czarne chmury wzbierają nad eurolandem - 2Biuletyn statystyczny w kraju, raport UoM w USA. Czarne chmury wzbierają nad eurolandem - 2

Czytaj więcej