Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Goldman Sachs Global

  • Bieżący rok ma przynieść ożywienie. 

  • Stabilizacja stóp procentowych obniży koszty kredytu. 

  • Spółki mają rekordowe zasoby gotówki. 

 

Ożywienie, które ma nadejść 

Ekonomiści Goldman Sachs Global podkreślają, że 2023 r. był słaby pod względem zawierania transakcji na rynku fuzji i przejęć. W bieżącym roku ma z kolei nastąpić przełom. Rynek oczekuje stabilizacji w zakresie poziomu stóp procentowych. Obniży to koszty kredytu, a bilanse spółek mają pozostać mocne. 

“Sponsorzy finansowi zachowywali się stosunkowo spokojnie przez ostatnie dwa lata, a większość z nich skupiała się na pozyskiwaniu nowego kapitału, zwracaniu kapitału LP lub kombinacji obu. Zaczynamy dostrzegać tę dynamiczną zmianę na bardziej konstruktywnych rynkach” - uważa Vivek Bantwal, szef globalnej grupy finansowej.

 

Zobacz również: Latające samochody nadchodzą, dominują producenci z jednego kraju

 

Reklama

W 2023 r. wolumen fuzji i przejęć na rynku private equity spadł do najniższego poziomu od 10 lat. Obecnie mowa jednak o sporych zmianach. Według GS „suchy proch”, czyli kapitał zebrany, ale nie wydany spowodował stłumiony popyt. Według Preqin wartość ta ma wynosić nawet 3,9 bln USD. Co więcej, środki PE i kredyty prywatne wynosiły odpowiednio 1,2 biliona dolarów i 443 miliardy dolarów na dzień 28 marca 2024 r.

“Ten “suchy proszek” jest jednym z czynników, które rozpoczęły zawieranie transakcji, a wolumen fuzji i przejęć wzrósł o 34% w pierwszym kwartale, rok do roku. Ciągła chęć firm private equity do monetyzacji swoich portfeli i zwrotu kapitału komandytariuszom (LP) powoduje zarówno pilność, jak i apetyt na ryzyko. W USA również widać chęć sfinalizowania transakcji przed wyborami prezydenckimi” - podkreślają analitycy. 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Goldman Sachs 

 

Będzie więcej transakcji? 

Reklama

Ekonomiści Goldman Sachs podkreślają, że ożywienie w kategorii fuzji i przejęć ma być wynikiem “niektórych nietradycyjnych struktur transakcji i elastycznych rozwiązań finansowych”, które były obserwowane w latach 2022-2023. 

“Już w pierwszym kwartale roku byliśmy świadkami szeregu interesujących transakcji fuzji i przejęć sponsorów, w tym publicznych do spółek prywatnych, od sponsorów do sponsorów oraz strategiczne przejęcia spółek portfelowych” - zauważa Rob Pulford, dyrektor amerykańskiej grupy inwestorów finansowych i strategicznych. 

 

Zobacz również: Kryptowaluty meme coin wystrzelą? Eksperci: „Robi się jak w kasynie, to szkodliwe”

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Goldman Sachs 

Reklama

 

Interesującym zjawiskiem pozostaje fakt, że aktualizowany co miesiąc barometr emisji IPO Goldman Sachs wzrósł w marcu do 137, co jest najwyższym poziomem od lutego 2022 r. Mierzy on,  jak sprzyjające otoczenie makro jest dla nowych IPO. Chociaż utrzymują się ryzyka, bazowe prognozy sugerują, że dynamika IPO będzie kontynuowana.

“W miarę dalszej poprawy sytuacji na rynkach i poprawy nastrojów spodziewamy się, że rok 2024 będzie rokiem przywrócenia równowagi, wzmocnionym przez odnowiony optymizm, nowe zasoby kapitału i stłumiony popyt. Ponowna kalibracja rynków i ujednolicenie wycen otworzyły drogę do wyjątkowego zestawu możliwości” - komentują ekonomiści. 

Umacnia się rynek kredytów lewarowanych, a według GS w latach 2024 i 2025 będzie w coraz większym stopniu wspierać finansowanie fuzji i przejęć. Wszystko za sprawą tego, że znormalizowane poziomy obrotu kredytami zachęcają pożyczkodawców do poszukiwania nowych możliwości i wspierania bardziej agresywnych struktur ubezpieczeniowych.


Z szacunków Grant Thorton wynika, że w Polsce rośnie aktywność funduszy inwestycyjnych. W poprzednim roku ich aktywność widoczna była w szczególności w mniejszych transakcjach. Wynikało to m.in. z konieczności restrukturyzacji, ale było powiązane również z chęcią wzrostu czy rozszerzania zakresu usług.

 

Zobacz również: Gigantyczna fuzja stoi pod znakiem zapytania. 39 mld USD to za mało?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Goldman Sachs Global