Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

globalna gospodarka

Na świecie funkcjonuje wiele krajów, których gospodarki są w fatalnym stanie. Są też państwa, w których panuje dobrobyt, a ich kondycja w dużej mierze wpływa na sytuację na rynkach międzynarodowych. Bloomberg stworzył specjalny indeks, który obnaża kondycję ekonomiczną 66 państw. W indeksie najbardziej nieszczęśliwych gospodarek świata (Misery Index) wytypowano zwycięzców. Dla kontrastu wybrano także najmniej nieszszczęśliwe gospodarki. Autorzy z Bloomberga wzięli pod uwagę stopę bezrobocia i poziom inflacji.

 

O indeksie

Misery Index – to wskaźnik, dzięki któremu analitycy Bloomberga ocenili, które z 66 branych pod uwagę gospodarek ma najsłabszą kondycję. Analitycy do wytypowania najbardziej nieszczęśliwych gospodarek rozważali dwie zmienne: stopę bezrobocia (prognozy) oraz poziom inflacji (na rok bieżący). W publikacji Bloomberga wspomniano o rosnącej inflacji, która stanowi więcej obaw  dla globalnej gospodarki niż bezrobocie. Indeks Bloomberga jest także odnośnikiem ogólnej globalnej prognozy gospodarczej. Szacuje się, że w 2018 roku ogólnoświatowe PKB wzrośnie o 3,7% r/r/.

Autorzy indeksu, posłużyli się starym konceptem według którego, szczęście obywateli danego kraju zależne jest od poziomu inflacji i stopy bezrobocia. Mówimy tu oczywiście o szczęściu wynikającym z kondycji gospodarczej.

Reklama

 

Najnieszczęśliwsi

To co dzieje się w indeksie, daje nam wiele do zrozumienia i wskazuje na to, że pewne państwa są niewydolne gospodarczo. Już od czterech lat, nieprzerwanie zwycięzcą tego niechlubnego rankingu jest Wenezuela z największą punktową wartością nieszczęścia na poziomie 1872,0. Tuż za nią uplasowała Republika Południowej Afryki. Choć jest druga, to różnica wartości punktowej w indeksie między tymi dwoma państwami jest ogromna. RPA otrzymała punktację na poziomie 33,1. Ta ogromna różnica świadczy o naprawdę fatalnym stanie i mało optymistycznej prognozie dla Wenezueli. Wciąż na podium - Argentyna. Wartość nieszczęścia tej gospodarki według Bloomberga to 27,1. Już poza podium, ale wciąż wysoko – Egipt i wartość 26,4 pkt w skali nieszczęścia. Za latynoamerykańskimi i afrykańskimi państwami uplasowała się Grecja na równi z Turcją. Poziom nieszczęścia tych dwóch konkurencyjnych gospodarek wynosi 20,6 pkt.

W pierwszej dziesiątce najbardziej nieszczęśliwych gospodarek znalazł się sąsiad Polski – Ukraina. W zeszłym roku w indeksie zajmowała piąte miejsce, na szczęście dla tego kraju, Ukraina spadła na siódmą pozycję w tym roku.

 

Wenezuela – czy może być jeszcze gorzej?

Wenezuela już od kilku lat jest na świeczniku najgorszych indeksów: ubóstwa i nieszczęścia. Właściwie te dwa słowa najlepiej określają kondycję tego kraju. Według Bloomberga, Wenezuela od zeszłego roku potroiła wartość nieszczęścia gospodarczego. Dowodów na to, że w Wenezueli jest fatalnie, jest mnóstwo i nie trzeba ich długo szukać. W 2017 roku Wenezuela została uznana a bankruta. Państwo jest niewypłacalne. Bank Światowy podaje, że ceny konsumenckie w Wenezueli wzrosły aż o 800% w ubiegłym roku. W kraju brakuje podstawowych środków do życia: artykułów spożywczych, lekarstw. Wenezuela mimo zasobów ropy naftowej i wysokiego poziomu jej eksportu, pogrąża się wciąż w kryzysie gospodarczym i oczywiście politycznym. Mowa tu o prezydencie Nicolasie Maduro, który nijak pomaga postawić kraj na nogi. Co najbardziej przeraża w gospodarce Wenezueli? Oczywiście trzycyfrowa inflacja, a nawet w prognozach już czterocyfrowa.

 

Podium – RPA i Argentyna

Reklama

Nic dziwnego, że RPA znalazła się na drugim miejscu. Państwo zatopiło się w kryzysie politycznym i gospodarczym. Korupcja, wysokie bezrobocie, nierówności społeczne i niski wzrost gospodarczy sprawiły, że państwo jest niewydolne. Do niedawna głową państwa był oskarżany o korupcję i nepotyzm – Jacob Zuma. W ciągu dziesięcioletnich rządów, Zuma systematycznie pogrążał RPA, do tego stopnia, że swoją kondycją zaczęła dorównywać sąsiedniemu Zimbabwe. Presję polityczną odczuwał równie południowoafrykański rand. W efekcie abdykacji Zumy, kurs randa osiągnął najwyższy poziom od 2015 roku. Obecnym prezydentem RPA jest Cyril Ramaphosa. Jest jednym z najbogatszych ludzi w RPA. Przed nim wiele wyzwań gospodarczych i politycznych. Czy jego rządy pomogą RPA zejść z podium najbardziej nieszczęśliwych gospodarek?

Jeśli chodzi o Argentynę, to kraj wciąż pozostaje od roku na trzeciej pozycji. Jednak dla tej gospodarki prognozuje się poprawę kondycji. Prezydent Argentyny – Mauricio Macri prognozuje, że poziom inflacji w państwie wkrótce zmniejszy się z dwucyfrowej na jednocyfrową.

 

Gdzie gospodarka cieszy?

Wśród analizowanych państw, tytuł najmniej nieszczęśliwej gospodarki przypadł Tajlandii. Wartość nieszczęścia egzotycznego państwa wyniosła jedynie 2,5 pkt. Różnica między Tajlandią a Wenezuelą jest więc ogromna. Kolejną najmniej nieszczęśliwą gospodarką okazał się Singapur. Azjatyckie państwa reprezentują dość wysokie pozycje. W pierwszej dziesiątce najmniej nieszczęśliwych (z kontynentu azjatyckiego) znalazła się także Japonia, Korea Południowa i Hongkong. Najmniej nieszczęśliwą europejską gospodarką jest Szwajcaria, która znalazła się na trzecim miejscu z 3,6 pkt nieszczęścia.

 

Wygrani

Reklama

Według indeksu Bloomberga, to właśnie azjatyckim gospodarkom udało się prawie wyjść poza dziesiątkę najbardziej nieszczęśliwych gospodarek. Jeśli chodzi o pozytywne roszady, to Malezja dzięki niższej inflacji spadła z 52. pozycji na 43. Wyrazy uznania dla poprawy gospodarczej należą się w indeksie nieszczęścia Meksykowi. Państwo spadło o szesnaście pozycji w dół w indeksie najbardziej nieszczęśliwych gospodarek. W Meksyku prognozuje się spadek inflacji do 4,1%.

 

Czytaj więcej