Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

giełdy europejskie indeksy

DAX to chyba ulubiony indeks większości spekulantów i trudno się temu dziwić, bo zazwyczaj sporo się na nim dzieje. A jeśli dodamy do tego jeszcze wysoką dźwignię finansową… Jak uzyskać ekspozycję na najpopularniejszy europejski indeks?

 

Jak spekulować w oparciu o niemiecki DAX30? CFD, ETF oraz kontrakty terminowe na DAX-a

Zaczynamy kolejny odcinek Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tej lekcji zajmę się kolejnym popularnym instrumentem, na który możemy uzyskać lewarowaną ekspozycję z wykorzystaniem instrumentów pochodnych, w tym szczególnie kontraktów różnicowych i terminowych. 

Mowa o bardzo popularnym wśród spekulantów niemieckim indeksie trzydziestu największych spółek notowanych na giełdzie we Frankfurcie, popularnie nazywanym DAX-em. Od września tego roku DAX będzie składał się z czterdziestu spółek, które w dodatku będą musiały spełniać większe wymogi, aby znaleźć się w portfelu indeksowym - m.in. konieczne będzie osiągnięcie dodatniego wyniku EBITDA (zysk operacyjny przed oprocentowaniem od zobowiązań, opodatkowaniem i amortyzacją) na przestrzeni ostatnich dwóch lat obrotowych. Taka decyzja niemieckiej giełdy była związana z zeszłorocznym skandalem wokół upadłej spółki Wirecard, która dopuszczała się oszustw księgowych na ogromną skalę, jednocześnie wchodząc w skład jednego z najważniejszych europejskich indeksów giełdowych.

Reklama

Nadchodzące zmiany w indeksie DAX mogą wiązać się ze zwiększoną zmiennością, co jest nie lada okazją dla spekulantów, choć oczywiście wiąże się z podwyższonym ryzykiem.

Traderzy uzyskują krótkoterminową ekspozycję na czołowy niemiecki indeks za pomocą lewarowanych instrumentów pochodnych - mowa przede wszystkim o kontraktach różnicowych (CFD) i kontraktach terminowych.

 

 

 

Warunki handlu na kontraktach terminowych oraz na kontraktach CFD na DAX30 (wielkość lota, dźwignia, depozyt zabezpieczający). Jakie mamy wymogi kapitałowe?

Reklama

Zacznę od kontraktów terminowych, które same w sobie są instrumentem bazowym dla kontraktów CFD, o których opowiem za chwilę. Warto o tym wiedzieć, bo często można spotkać się z opinią, że broker kwotuje kontrakt CFD na DAX-a “jak chce”, bo cena indeksu różni się notowań kontraktu. Osoby, które tak twierdzą najprawdopodobniej nie wiedzą, że CFD odzwierciedla zachowanie futuresa na DAX, a nie samego indeksu.

Kontrakty terminowe na DAX-a są notowane na niemieckiej giełdzie Eurex, która jest największym europejskim ośrodkiem handlu derywatami.

Podstawowym i najstarszym kontraktem terminowym na czołowy niemiecki indeks jest DAX Futures z tickerem FDAX. Jest to instrument przeznaczony dla inwestorów instytucjonalnych i traderów z dużym kapitałem, ponieważ posiada aż 25-krotny mnożnik. To oznacza, że wartość nominalna jednego kontraktu to dwudziestopięciokrotność ceny indeksu bazowego, czyli przy notowania DAX-a na poziomie 15 890 pkt. pojedynczy kontrakt jest warty aż 397 250 euro. Jeśli chodzi o depozyt zabezpieczający, czyli dźwignię jaką jesteśmy w stanie uzyskać, to jest ona zależna od brokera - u większości z nich depozyt wstępny dla pozycji intraday to ok. 7% (27 807 EUR), natomiast jeśli chcemy utrzymać pozycję pomiędzy sesjami (overnight margin) to wzrasta on do ok. 10% (niecałe 40 tys. EUR zabezpieczenia). Tak więc jak widać, w przypadku standardowego futuresa na DAX-a wymogi depozytowe są naprawdę spore.

Bardziej przystępny pod względem wymagań depozytowych jest kontrakt Mini-DAX Futures (ticker MDAX) z mnożnikiem 5x, co przy kursie DAX-a 15 890 pkt. daje wartość nominalną kontraktu na poziomie 79 450 EUR. Depozyt wstępny intraday to - podobnie jak w przypadku dużego FDAX, ok. 7,2% (5736 EUR), natomiast margin overnight to ok. 10,3% (lekko ponad 8000 EUR). To już znacznie mniej, jednak dla wielu traderów indywidualnych i tak zbyt wiele, dlatego też Eurex w kwietniu tego roku wprowadził kontrakty Micro Futures, w których nie ma mnożnika - wartość nominalna futuresa odpowiada jego kursowi, czyli w naszym przypadku będzie to 15 890 EUR. To oznacza, że przy wstępnym depozycie intraday na poziomie 7,2% otworzymy pozycję już za niecałe 1145 EUR na kontrakt, czyli niewiele ponad 5230 PLN.

Jeśli chodzi o kontrakty różnicowe na DAX to bez wątpienia są one łatwiej dostępne niż futuresy, są też dużo przystępniejsze pod kątem wymagań depozytowych. W zasadzie każdy broker CFD ma w swojej ofercie kontrakty na DAX-a, które zazwyczaj cieszą się dużą popularnością wśród traderów. 

Reklama

Brokerzy licencjonowani w UE mogą zaoferować swoim klientom maksymalną dźwignię 20:1, czyli depozyt zabezpieczający na poziomie 5%, co jest wyższym lewarem niż w przypadku futuresów.

Jeśli chodzi o wartość lota to najczęściej jest ona ustalana na podstawie kontraktu FDAX lub Mini DAX. 

W przypadku X-Trade Brokers jest to mnożnik 25, czyli wartość lota odpowiada wartości nominalnej dużego kontraktu DAX. Jednak wyższy poziom dźwigni (20:1) oraz możliwość otwierania pozycji o wolumenie nawet 1/100 lota (1 mikro lot) sprawiają, że wymagania depozytowe są bardzo niskie. Przy kursie 15 900 pkt. pozycję o wolumenie 1 mikro lota można otworzyć z depozytem poniżej tysiąca złotych. Oczywiście, nie zachęcam do otwierania pozycji “na styk” z tak małym depozytem, a jedynie pokazuje różnicę jaka dzieli CFD od futuresów pod tym względem.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 

Koszty handlu kontraktami CFD na DAX30 oraz na kontrakt na DAX'a. Co się bardziej opłaca i w jakim horyzoncie czasowym?

Większa dostępność, wyższa dźwignia, dużo niższe wymagania depozytowe w przypadku kontraktów CFD są okupione wyższymi kosztami transakcyjnymi - o ile różnica w przypadku handlu intraday jest nieznaczna, o tyle w przypadku kilku lub nawet kilkunastosesyjnych swingów na jaw wychodzi przewaga futuresów pod tym względem - kontrakty CFD mają bowiem ujemne punkty swapowe, naliczane na zakończeniu każdej sesji, które są dodatkowym kosztem utrzymania naszej pozycji. CFD rekompensują nam jednak koszty rolowania, które są kompensowane właśnie swapami.

 

Czytaj więcej