Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

giełda shanghai composite shenzhen composite

Akcje azjatyckich firm spadły średnio o 2%. Chiński Shenzhen Composite i Shanghai Composite straciły odpowiednio 0,3% i 0,44%. Australijski S&P/ASX 200 i japoński Nikkei 225 zniżkowały o 0,94%. Hongkoński Hang Seng Index stracił na wartości 0,85%. Liderem spadku był koreański KOSPI, który zaliczył zjazd o 1,93%. Pod koniec roku inwestorzy są bardziej ostrożni ze względu na wzrost cen konsumpcyjnych, utrzymujące się napięcia geopolityczne, a także na obawy dotyczące potencjalnego spowolnienia gospodarczego w nowym roku.

Negatywne nastroje na rynku są spowodowane głównie pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Chinach. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w kraju rośnie liczba zachorowań. Niemniej jednak od początku przyszłego roku chińskie władze zamierzają złagodzić obostrzenia dla turystów wjeżdżających do kraju.

W innych krajach obserwujemy sytuację odwrotną, czyli zaostrzenie ograniczeń wobec turystów przybywających z Chin. USA żądają, żeby podróżni z Chin robili testy wykrywające obecność koronawirusa przed wylotem. Włochy również zamierzają przeprowadzać testy COVID-19 wśród przybywających z Chin pasażerów. Największe obawy budzi pojawienie się nowych, bardziej opornych na szczepionki wariantów koronawirusa, co może niekorzystnie wpłynąć na sytuację epidemiologiczną w innych krajach.
 
Spadły akcje największych chińskich firm: JD.com, Inc. stracił na wartości 5,4%, Xiaomi, Corp. - 3,2%, Lenovo Group, Ltd. - 3,1%. Akcje Longfor Group Holdings, Ltd. i Netease, Inc. spadły o 2,9%. Notowania akcji Cathay Pacific Airways, Ltd. spadły o 1,4% w związku z planowaną 20% redukcją liczby lotów do Japonii, gdyż japoński rząd wprowadził restrykcje antycovidowe wobec podróżnych z Chin. Spośród japońskich spółek spadki odnotowały Isetan Mitsukoshi Holdings (o 4,4%), Fast Retailing (o 3%) oraz Sapporo Holdings (o 2,8%). Akcje Kusuri No Aoki Holdings zniżkowały o 12,1% z powodu spadku zysku netto wynikającego z rosnących kosztów i trudnej sytuacji gospodarczej.
 
W Korei Południowej odnotowano trzymiesięczny spadek sprzedaży detalicznej (o 1,8% w ubiegłym miesiącu w porównaniu z październikiem). Produkcja przemysłowa osiągnęła w listopadzie najniższy poziom od prawie półtora roku, spadając o 3,7% rok do roku. W październiku spadek wyniósł 1,2%. W sektorze przetwórczym wskaźnik spadł o 3,8%. Wśród największych koreańskich firm również obserwujemy spadek wartości papierów. Akcje Samsung Electronics spadły o 2,3%, a Hyundai Motor — o 2%. Spadek wartości akcji Woodside Energy Group (o 4,5%), BHP Group (o 1,6%) oraz Rio Tinto (o 0,6%) przyczynił się do spadku głównego australijskiego wskaźnika.

*Prezentowana analiza rynku ma charakter informacyjny i nie jest przewodnikiem po transakcji.

Czytaj więcej