Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Getin Noble Bank kredyty frankowe

Wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku został zgłoszony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny już pod koniec kwietnia.  W dniu dzisiejszym został rozpatrzony przez Sąd Rejonowy w Warszawie, który ogłosił upadłość Getin Banku.

 

  • Sytuacja jest efektem przymusowej restrukturyzacji, przeprowadzonej w 2022 r., z powodu trudnej sytuacji finansowej banku (o której pisaliśmy w artykule).
  • W jej efekcie dotychczasową działalność Getinu przeniesiono do VeloBanku, który jest wspólnym przedsięwzięciem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych.
  • Wyjątkiem były kredyty frankowe, za które odpowiedzialne pozostał Getin Noble Bank. Tym samym jego upadłość, jest fatalną wiadomością dla osób, które zaciągały tam kredyty we frankach szwajcarskich (CHF).

 

 

Reklama

 

Upadek to pokłosie restrukturyzacji…

Restrukturyzacja Getin Noble Banku została ogłoszona i rozpoczęła się 30 września 2022 r.  zgodnie z komunikatem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W ramach tego procesu, notowania spółki GPW zostały zawieszone, a marka Getin Bank przestała istnieć. Akcje i obligacje wyemitowane przez Getin Noble Bank zostały przymusowo umorzone, co wiązało się ze stratą po stronie ich posiadaczy. Z kolei działalność banku została przeniesiona do banku pomostowego — Velo Bank. Nowa instytucja stała się wspólną własnością Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (51% akcji) oraz Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), skupiającego osiem największych banków działających w Polsce, mianowicie: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, ING Bank Śląski, mBankPKO BP i Santander Bank Polska. Współudział różnych instytucji finansowych w nowo powstałym banku miał na celu zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa dla klientów, jak również zminimalizowanie ryzyka na rynku bankowym.

Dla klientów banku była to zmiana głównie kosmetyczna, która nie wymagała natychmiastowych działań. Najważniejszą informacją dla klientów było to, że środki znajdujące się na kontach i lokatach w Getin Noble Banku nie były zagrożone. Ponadto utworzony Velo Bank kontynuował świadczenie usług, takich jak bankowość internetowa, obsługa kart płatniczych czy bankomatów, oraz funkcjonowanie stacjonarnych oddziałów. Dotychczasowe umowy kredytowe również zostały przeniesione do nowo utworzonej instytucji. Wyjątek stanowiły kredyty frankowe, które pozostały w gestii Getin Noble Banku…

 

Zobacz również: Kim Kardashian może uratować amerykańską giełdę od marazmu! Powód jest prosty

 

Co dalej z frankowiczami Getinu?

Upadek Getin Noble Banku ma znaczące konsekwencje dla frankowiczów, którzy zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich w tym banku jak i zrestrukturyzowanym Getin Banku. Po ogłoszeniu upadłości, kredytobiorcy frankowi nie będą już w stanie skutecznie korzystać z dotychczasowej drogi dochodzenia roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu, którą otworzył im w czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Do tej pory kredytobiorcy Getinu mogli walczyć o zwrot wpłaconych kwot na drodze powództwa cywilnego przeciwko bankowi. Teraz będą musieli zgłosić swoje roszczenia Marcinowi Kubiczkowi, syndykowi nadzorującemu proces upadłościowy Getin Noble Bank. Warto pamiętać, że muszą zachować przy tym terminy związane z postępowaniem, tj. wszelkie wierzytelności muszą zgłosić w ciągu 30 dni od obwieszczenia w KRZ.

Reklama

 

Zobacz również: Opinia rzecznika TSUE ws. kredytów frankowych - wyjaśniamy, jakie będą jej konsekwencje

Czytaj więcej

Artykuły związane z Getin Noble Bank kredyty frankowe