Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gdzie jest złotówka zagadka

Poniedziałkowa sesja przyniosła podtrzymanie słabości złotego, gdzie kurs EUR/PLN zakończył handel powyżej 4,55, z kolei USD/PLN w okolicach 3,84. Początek tygodnia zaczął się silniejszym akcentem dolara, gdzie para EUR/USD w pewnym momencie zeszła poniżej 1,1840.

Złoty, w porównaniu do walut regionu CEE kontynuuje passę przeceny wobec głównych walut

Obawy przed rozprzestrzenianiem się wariantu Delta na nowe rynki (premier Holandii M. Rutte przywrócił na miesiąc restrykcje wobec pogarszających się statystyk pandemicznych) ogranicza zainteresowanie inwestorów aktywami ryzykownymi. Jednak pomimo niepewności wobec przyszłego wzrostu gospodarczego, systematyka szczepień powinna niwelować negatywne dane związane z zachorowalnością na COVID-19. Zakładamy trwałą poprawę sytuacji gospodarczej na świecie, która powinna sprzyjać przepływowi kapitału na waluty rynków wschodzących, w tym na PLN.

Solidne otoczenie makroekonomiczne (nadwyżka na rachunku obrotów bieżących przekracza 3% PKB) obrazuje odbudowującą się po kryzysie gospodarkę, która dodatkowo zostanie wsparta napływem środków z funduszu odbudowy UE w bieżącym półroczu. Czynnikiem ryzyka pozostaje akomodacyjna postawa NBP, którą jednak prezes A. Glapiński lekko ograniczył dopuszczając podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku podczas ostatniego wywiadu. Wciąż głęboko ujemne realne stopy procentowe są czynnikiem zniechęcającym uczestników rynku do inwestowania w polską walutę.

Głównym wydarzeniem podczas wtorkowej sesji będzie publikacja miary inflacji CPI za czerwiec w USA

Wyższy od oczekiwań odczyt może skłaniać część inwestorów do podjęcia założeń odnośnie bliższej daty ogłoszenia zacieśnienia warunków monetarnych w postaci ograniczenia wzrostu sumy bilansowej przez Rezerwę Federalną. Rynek zakłada, że może mieć to miejsce podczas sierpniowego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole lub posiedzenia FOMC we wrześniu. W kolejnych dniach obraz postrzegania dolara może również zmienić wystąpienie szefa Fed J. Powella w amerykańskim Kongresie dotyczące perspektyw polityki pieniężnej.

Reklama

Na krajowym rynku stopy procentowej poniedziałkowa sesja przyniosła lekki spadek krzywej dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS. Lekko wzmocnić notowania mogła publikacja założeń lipcowej projekcji makroekonomicznej przez NBP. Oczekiwany spadek inflacji w najbliższych latach w kierunku celu inflacyjnego będzie stanowił dla RPP argument za utrzymywaniem dotychczasowej polityki pieniężnej. Dodatkowo na świecie nie milkną dyskusje dotyczące wzrostu zachorowań na COVID-19, a także informacje o wprowadzonych na nowo restrykcjach. Będą one wzmacniać stanowisko przeciwników szybszego wycofywania wsparcia monetarnego przez główne banki centralne świata.

Podczas wtorkowej sesji najciekawsza wydaje się publikacja danych nt. inflacji konsumenckiej w USA

Chociaż zapewne nie zmieni ona znacząco nastrojów inwestorów, to jednak może sprowokować lekką przecenę obligacji amerykańskich. Inwestorzy oczekują, że indeks CPI wzrośnie w czerwcu o 4,9% r/r wobec 5,0% miesiąc wcześniej. Z kolei wskaźnik inflacji bazowej powinien wzrosnąć w okolice 4,0% r/r wobec 3,9% w maju. Kolejny miesiąc z rządu podwyższonej inflacji zwiększy presję na Fed. Ten efekt może być o tyle silniejszy, że w ostatnich miesiącach bardzo mocno spadły rentowności US Treasuries. W sektorze 10-letnim notowania obligacji testowały już w ostatnich dniach poziomy 1,25% podczas gdy w połowie maja były bliższe 1,70%. Niskie są również rentowności obligacji w Europie, podobnie jak i spready pomiędzy rentownościami papierów emitowanymi przez państwa Południowej i Północnej Europy. Wydaje się zatem, że notowania powinny już wyceniać bardziej łagodne komentarze płynące ze strony banków centralnych i może dojść do realizacji zysków.

W najbliższych tygodniach polski rynek długu może zachowywać się nieco słabiej niż rynki bazowe

Sprzyjać temu będzie m.in. emisja papierów przez BGK w środę. Na aukcji oferowane będą obligacje o stałym kuponie FPC0328 i zmiennym FPC0631. Częściowo ten negatywny wpływ będzie jednak łagodzony poprzez zbliżający się termin aukcji odkupu. W efekcie rentowności 2-letnich obligacji powinny utrzymywać się powyżej 0,4%, a 10-letnich bliżej 1,70%.

Czytaj więcej

Artykuły związane z gdzie jest złotówka zagadka