Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gazprom notowania usd

Rosyjski Gazprom poinformował dziś rano polskie i bułgarskie spółki gazowe, że dostawy gazu zostały wstrzymane i nie zostaną wznowione, jeśli Polska i Bułgaria nie zgodzą się płacić za gaz w rublach. Oznacza to, że może dojść do ostatecznej rozgrywki pod względem sankcji. Rosja postanowiła odciąć Europę od gazu, zanim Europa nałożyła embargo. Choć nie wiadomo, co będzie dalej, pewne jest, że cała dyskusja na temat rosyjskiego embarga na gaz ziemny nabierze teraz tempa.

Ani Polska, ani Bułgaria nie planują dokonywać płatności w rublach, ale reakcja innych krajów europejskich może być różna. Media donoszą (niepotwierdzone jeszcze), że Austria wycofała się i zgodziła się płacić za rosyjski gaz w rublach. Tymczasem Grecja zwołała nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie. Jak dotąd Rosja wstrzymała dostawy do stosunkowo niewielkich krajów europejskich, co miało być prawdopodobnie sygnałem dla większych państw, takich jak Niemcy. Niemiecki sprzeciw wobec nałożenia embarga na ropę słabnie, ale gaz ziemny to już inna historia. Ostatnie doniesienia mówią o tym, że 4 kraje europejskie płacą za rosyjski gaz w rublach.

Nagłe wstrzymanie eksportu rosyjskiego gazu do Europy będzie ciosem dla europejskiej gospodarki, ale będzie też ciosem dla Rosji. Ze względu na niewystarczającą infrastrukturę Rosja po prostu nie może zastąpić eksportu do UE eksportem do innych odbiorców. Sytuacja ta nie jest korzystna dla nikogo, dlatego kluczowe jest to, kto pierwszy zdecyduje się na krok wstecz. Teoretycznie Polska może być relatywnie bezpieczna bez dostaw z Rosji, choć wiele będzie zależało od ukończenia niektórych inwestycji oraz stabilności dostaw LNG.

Sytuacja ta wywiera presję wzrostową głównie na ceny gazu w Europie, inwestorzy powinni również śledzić ceny w USA (NATGAS). Kraje europejskie zwiększają zakupy amerykańskiego LNG, aby przygotować się na ewentualność całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu ziemnego. Spoglądając na wykres NATGAS w interwale D1 widzimy, że ostatnia korekta została zatrzymana w pobliżu maksimów z 2021 r., a ruch w górę został wznowiony dzisiaj. Najbliższy opór wyznacza zniesienie 161,8% korekty spadkowej, która miała miejsce w drugiej połowie 2021 roku.

Reklama

Wykres dnia: ceny gazu a wstrzymany eksport - analiza NATGAS - 1Wykres dnia: ceny gazu a wstrzymany eksport - analiza NATGAS - 1

Źródło: xStation5

 

Nota prawna XTB

 

Reklama

Czytaj więcej na XTB

Czytaj więcej