Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gazprom co to jest

 

PL: Dziś Narodowy Bank Polski opublikuje Raport o inflacji, w którym przedstawione zostaną szczegóły projekcji listopadowej.

Wydarzenia i komentarze

US: Liczba etatów poza rolnictwem (non-farm payrolls) w amerykańskiej gospodarce wzrosła w październiku o 531 tys. po solidnie zrewidowanym w górę odczycie za wrzesień wynoszącym 312 tys. Dane okazały się lepsze od konsensusu prognoz, który kształtował się na poziomie 400 tys. Rosnące zatrudnienie pozwoliło obniżyć stopę bezrobocia do 4,6% z 4,8%, tj. do najniższego poziomu od wybuchu pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Przeciętna płaca godzinowa w październiku okazała się natomiast wyższa niż przed miesiącem o 0,4%, nieco mniej od oczekiwań.

Kolejne perturbacje na rynku surowców. Gazprom nie zdecydował o dzisiejszym zwiększeniu przesyłu gazu do Europy - 1Kolejne perturbacje na rynku surowców. Gazprom nie zdecydował o dzisiejszym zwiększeniu przesyłu gazu do Europy - 1

Warto zauważyć jednak, że w stosunku do grudnia 2020 r. wynagrodzenie w całej gospodarce wzrosło o 3,8%,

Reklama

natomiast w rozrywce i zakwaterowaniu aż o 11,0%, co jest skutkiem braku pracowników gotowych do podjęcia zatrudnienia. Popyt na pracę pozostaje bardzo silny w USA, lecz nie udaje się go w pełni zaspokoić, do czego przyczynił się odpływ części pracowników do nieaktywności zawodowej, możliwe, że z powodu przejścia na (wcześniejszą) emeryturę, czy opiekę nad członkami rodziny.

W kolejnych miesiącach zatrudnienie powinno przyrastać,

a konkurencja o pracownika najpewniej nadal będzie wzmagać presję płacową. Tym samym poprawie zatrudnienia będzie towarzyszył solidny wzrost płac, który powinien przekuwać się na inflację. W przypadku realizacji tych oczekiwań Fed może być zmuszony dla stabilizacji oczekiwań inflacyjnych do podwyżki stóp procentowych już w 2022 r., co jest zgodne z oczekiwaniami rynkowymi.

PL: Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w październiku do 5,5% z 5,6% miesiąc wcześniej, a więc zgodnie z naszą prognozą. Po korekcji czynników sezonowych stopa bezrobocia obniżyła się do 5,7% z 5,8%, co jest najniższą wartością od kwietnia 2020 r. Dane te wskazują, że popyt na pracę pozostaje silny, a zatrudnienie odbudowuje się po wybuchu pandemii. Oczekiwania na przyszłość dotyczące zatrudnienia pozostają optymistyczne, natomiast pewnym ryzykiem dla rynku pracy jest okres trwania wymuszonego obniżenia zdolności wytwórczych w przemyśle z uwagi na „wąskie gardła" w powiązaniach produkcji.

 Kolejne perturbacje na rynku surowców. Gazprom nie zdecydował o dzisiejszym zwiększeniu przesyłu gazu do Europy - 2Kolejne perturbacje na rynku surowców. Gazprom nie zdecydował o dzisiejszym zwiększeniu przesyłu gazu do Europy - 2

Rynki na dziś - Rozpoczynający się tydzień jest dość ubogi w istotne wydarzenia makroekonomiczne

Z tego powodu trudno będzie o zmienność rynków finansowych. Najbardziej interesujące wydarzenia tj. jutrzejszy odczyt indeksu ZEW i środowa publikacja inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych nie powinny – w zależności od wymowy – decydować o losach np. eurodolara. Ten pozostaje pod wpływem bieżącego sentymentu inwestycyjnego, który kształtowany jest niezmiennie m.in. przez stagflacyjne obawy w światowej gospodarce.

Dziś nieznacznie nasilać je mogą dalsze perturbacje na rynku gazu ziemnego,

po tym jak – wbrew zapowiedziom prezydenta Rosji – Gazprom nie zdecydował o dzisiejszym zwiększeniu przesyłu surowca do Europy. Słabsze nastroje nieznacznie wspierać powinny waluty powszechnie uznawane za bezpieczniejsze tj. dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Tym bardziej, iż waluta Stanów Zjednoczonych zyskała w piątek wieczorem nowy argument w postaci uchwalenia przez Izbę Reprezentantów pakietu inwestycji infrastrukturalnych o wartości 1,2 bln USD w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Reklama

Dla szwajcarskiej waluty natomiast niezwykle istotne okazać się mogą dzisiejsze dane dotyczące skali ubiegłotygodniowych interwencji walutowych tamtejszego banku centralnego. Pokażą one determinację SNB do osłabiania franka w warunkach, gdy był on w ostatnich dniach najmocniejszy do euro od lipca 2020 roku. Kurs EUR/PLN walczy zaś o utrzymywanie się poniżej poziomu 4,60, co na gruncie analizy technicznej kreśli umiarkowanie pozytywny obraz notowań złotego. Wsparciem dla polskiej waluty niezmiennie pozostają agresywne oczekiwania dalszych podwyżek stóp procentowych i prawdopodobnie mocne piątkowe dane o krajowym PKB za Q3. Ryzykiem natomiast przedłużający się konflikt z Unią Europejską w kwestii praworządności, który blokuje akceptację dla unijnych funduszy.

Czytaj więcej