Reklama
Kurs euro:  4.31
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.1
Kurs franka:  4.5
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.39
Cena ON:  6.39
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.31
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.1
Kurs franka:  4.5
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.39
Cena ON:  6.39
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

funkcja użyteczności awersja do ryzyka

§  Brak publikacji najważniejszych wskaźników makroekonomicznych.

 

Wydarzenia i komentarze

§  PL: 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2022 r., w której założono deficyt na poziomie 30,9 mld PLN wobec planowanego w nowelizacji ustawy budżetowej deficytu w 2021 roku w wysokości 40,39 mld PLN. W uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2022 rok przekazanej w sierpniu do Rady Dialogu Społecznego rząd zakładał wykonanie deficytu w tym roku na poziomie 13 mld PLN.

Budżet oparty został na konserwatywnych założeniach ekonomicznych (dynamika PKB w 2022 na poziomie 4,6% oraz średnioroczna inflacja 3,3% r/r), co daje przestrzeń do niższego deficytu względem planu. Polityka fiskalna pozostaje akomodacyjna, a biorąc pod uwagę realizację programu Polski Ład oraz perspektywę wyborów parlamentarnych w 2023 trudno oczekiwać będzie zacieśnienia polityki fiskalnej w najbliższych latach. Obecny układ policy-mix oceniamy jako suboptymalny, który w warunkach kontynuacji wzrostu gospodarczego może prowadzić do narastania nierównowag w gospodarce.

Reklama

 

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 2

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 2

 

§  PL:

Agencja S&P podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce na 2021 r. do 5,1% z 4,5% zakładanego w czerwcu. Oczekiwania na 2022 r. pozostały na poziomie 5,3%. S&P zmienił także prognozę stóp procentowych. Obecnie pierwsza podwyżka oczekiwana jest na początku przyszłego roku, podczas gdy wcześniej spodziewano się jej w połowie 2022 r. A

gencja zaznacza, że „Biorąc pod uwagę ograniczony wpływ pandemii na ożywienie gospodarcze i przedłużający się okres inflacji znajdującej się poza górnym pasmem odchyleń od celu NBP, obecnie przewidujemy, że bank centralny podniesie stopy procentowe wcześniej niż zakładaliśmy w naszej ostatniej prognozie".

Reklama

Przedstawione prognozy wzrostu gospodarczego są bardzo bliskie naszemu podstawowemu scenariuszowi makroekonomicznemu. Z kolei według naszych oczekiwań jeszcze w 4Q 2021 może znaleźć się większość dla przegłosowania podwyżki stóp procentowych, gdyż projekcja listopadowa powinna potwierdzić inflację w średnim okresie wyższą niż górne ograniczenie (3,5% r/r) od celu inflacyjnego.
W ostatnich tygodniach prawdopodobieństwo realizacji naszej prognozy jednak obniżyło się.

 

 

§  US: 

Indeks Conference Board odzwierciedlający nastroje konsumenckie amerykańskich gospodarstw domowych obniżył się we wrześniu do 109,3 pkt z 115,2 pkt miesiąc wcześniej. Autorzy raportu wskazują, że do spadku indeksu przyczynia się nasilenie pandemii COVID-19 oraz obawy o wysoką presję inflacyjną. W ciągu ostatnich trzech miesięcy wskaźnik Conference Board spadł o 19,6 pkt wpisując się w stopniowe hamowanie amerykańskiej gospodarki w 3Q br.

Reklama

 

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 5

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 5

 

Rynki na dziś

Nastroje na rynkach finansowych uległy wyraźnemu pogorszeniu a wyprzedaż rozlała się po wielu aktywach, w tym walutach regionu CEE. Kurs EUR/PLN walczy obecnie o pozostanie poniżej bariery 4,63. Presję na wzrost awersji do ryzyka tworzy między innymi dalszy wzrost cen surowców, który w ocenie inwestorów zaczyna zagrażać postępującemu ożywieniu gospodarczemu Źródłem wzrostu awersji do ryzyka jest ponadto przedłużający się brak politycznego porozumienia w USA w sprawie zawieszenia obecnego limitu zadłużenia oraz uchwalenia prowizorycznego budżetu.

Wtorek był drugim dniem z rzędu, gdy odrzucono proponowane zmiany, zaś termin na uchwalenie propozycji upływa jutro. Negatywnie na sentyment podziałały ponadto wypowiedzi części przedstawicieli demokratów o braku poparcia dla J.Powella na drugą kadencję w fotelu prezesa Fed (dotychczasowa upływa w lutym). W rezultacie kapitał przenosi się obecnie z rynków wschodzących w stronę dolara i amerykańskiego długu.

Reklama

 

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 4

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 4

 

Rynek krajowy

Złoty wyraźnie tracił na wartości w trakcie wtorkowej sesji. Przecena nie ograniczała się wyłącznie do euro, gdzie kurs EUR/PLN zwyżkował – po kilku dniach przerwy – do poziomu 4,62 i widoczna była także w zestawieniu z pozostałymi głównymi walutami.

Trudno o jednoznaczne argumenty stojące za wczorajszą przeceną aniżeli pogorszenie się sentymentu do walut rynków wschodzących. Solidarnie ze złotym – co w ostatnich tygodniach nie zdarzało się często – taniały także waluty Czech i Węgier. Kalendarium publikacji makroekonomicznych było wczoraj ubogie i nie wniosło nic do rynkowej zmienności. Połączenie słabości złotego z siłą dolara sprawiło, iż tylko jednego dnia kurs USD/PLN zwyżkował o niemal pięć groszy sięgając poziomu 3,97, a więc tylko o grosz mniej od tegorocznego maksimum.

Reklama

Wtorek na rynku obligacji przyniósł dalszą presję na wzrost rentowności, choć – jak sugerowaliśmy w poprzednich raportach – dotyczyła ona głównie krótkoterminowego długu, który osiągnął poziom 0,65%, a więc o 4 bps wyższy niż na starcie tygodnia. Długi koniec ze wzrostem we wtorek o 1 bps do 2,12% pozostawał stabilny nawet wobec kontynuacji wzrostu rentowności na rynkach bazowych.

 

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 3

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 3

 

Rynki zagraniczne

Kurs EUR/USD obniżył się trzecią z rzędu sesję. Źródłem umocnienia amerykańskiej waluty pozostaje pogorszenie się sentymentu globalnego, ale i wcześniejsze informacje sprzyjające umocnieniu dolara (m.in. jastrzębia narracja Fed).

Reklama

Względny spokój zachowuje natomiast wycena szwajcarskiego franka, która po solidnym umocnieniu przed tygodniem obecnie wszedł w gazę stabilizacji. Presja na aprecjację dolara to także efekt systematycznie rosnących w ostatnich dniach rentowności amerykańskich obligacji. Tylko wczoraj dochodowość 10-latki USA zwyżkowała o 5 bps do 1,54%, tj. niemal 4-miesięcznego maksimum.

Do poziomu z marca 2020 roku a wiec sprzed pandemii powróciła zaś rentowności amerykańskiej 2-latki. Ruchy obligacji USA kopiują – choć w mniejszym stopniu – notowania długu niemieckiego i to pomimo komentarzy prezes Europejskiego Banku Centralnego, iż „bank nie powinien zbytnio reagować na chwilowy wzrost inflacji”.

 

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 1

Komentarz dzienny – Awersja do ryzyka osłabia waluty rynków wschodzących - 1

Czytaj więcej