Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

fundusze hedgingowe cechy

Akcje największych chińskich spółek zajmujących się edukacją rosną ponad 300 proc. od swoich dołków. Nie da się ukryć, że zablokowanie przez chiński rząd działalności całej branży korepetycji załamało ten rynek, który – jak się szacuje – był wart ok. 120 mld USD. Jak wygląda sytuacja spółek działających w tej branży i dlaczego stały się one źródłem zainteresowania funduszy Hedgingowych?

 

TAL Education

Spółka TAL Education Group (TALE), która pomagała dzieciom w nauce w trudnym czasie pandemii, doświadczyła spadku przychodów o ponad 84 proc. i niemal całkowitego zawieszenia podstawowej działalności półtora roku temu, co przyniosło jej największą stratę w historii. Portal Wall Street Journal charakteryzuje obecną działalność spółki w następujący sposób: „TAL Education Group sprzedaje materiały do nauki online i dostarcza szkołom rozwiązania technologiczne”.

Fundusze hedgingowe stawiają na odżywającą branże edukacyjną w Chinach - 1Fundusze hedgingowe stawiają na odżywającą branże edukacyjną w Chinach - 1

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, TALE, Daily

Wydaje się, że obecnie spółce udaje się zmniejszać stratę netto z kwartału na kwartał – do 51 mln USD w III kw. 2022 r., a jej priorytetem może być optymalizacja kosztów i spłata zobowiązań. Strata z działalności operacyjnej spadła o 69,7 proc. r/r., wielkość zadłużenia spadła z kolei o 5 proc. r/r. i wynosi obecnie 855 mln USD. Ratunkiem może być 3,3 mld USD w gotówce, które spółka może przeznaczyć na kontynuacje restrukturyzacji i wchodzenie na nowe rynki. Kapitalizacja Tal Education Group obecnie wynosi 4,63 mld USD, co oznacza, że aż 71 proc. jej wartości to posiadana gotówka. Można z tego wnioskować, że obecnie spółka ma niskie prawdopodobieństwo niewypłacalności przy potencjale do udanej restrukturyzacji.

 

New Oriental Education & Technology z zainteresowaniem funduszy Hedgingowych

Drugą spółką z branży nauczania prywatnego w Chinach, która znacznie zyskuje od załamania na tym rynku, jest New Oriental Education & Technology (NewOriental). W tym przypadku akcje od dołka rosną już o 380 proc. Prezes firmy przekazał w raporcie kwartalnym za I półrocze 2022 r.: „To zachęcające, aby zobaczyć stale silne tempo naszej ogólnej działalności w drugim kwartale fiskalnym tego roku, co oznacza nowy początek po zmniejszeniu zatrudnienia w ciągu ostatniego roku fiskalnego. Nasze pozostałe kluczowe biznesy zaczęły wykazywać stały trend poprawy po kilku latach zakłóceń spowodowanych pandemią. W tym kwartale fiskalnym, nasze zagraniczne firmy przygotowujące do testów i doradzające w zakresie studiów wzrosły odpowiednio o ok. 17% i 14% rok do roku. Jednocześnie, nasze nowe inicjatywy biznesowe związane z edukacją utrzymały silny wzrost i wygenerowały znaczący zysk w tym kwartale fiskalnym”. New Oriental Education & Technology w przeciwieństwie do TAL Education w ciągu ostatnich zaraportowanych dwóch kwartałów zanotowała dodatni wynik finansowy. Spółka ma 4,2 mld USD w gotówce i nie jest zadłużona. Jej przychody obecnie udało się odbudować do połowy wartości sprzed załamania. Obecnie spółka wyceniana jest na 7 mld USD, co oznacza, że aż 60 proc. jej wartości stanowi gotówka. Zdaje się, że podobnie jak w przypadku TAL Education, spółka nie wykazuje obecnie oznak ryzyka niewypłacalności.

Fundusze hedgingowe stawiają na odżywającą branże edukacyjną w Chinach - 2Fundusze hedgingowe stawiają na odżywającą branże edukacyjną w Chinach - 2

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, NewOriental, Daily

Portal Bloomberg podaje: „Fundusze hedgingowe stały się obecnie jedną z największych grup inwestorów New Oriental – ok. 36 proc. publicznie ujawnionych amerykańskich kwitów depozytowych (ADR, czyli akcji zagranicznych spółek) spółki było kontrolowanych przez takich inwestorów w grudniu, w porównaniu z mniej niż 5,6 proc. w październiku 2021 r. Fundusze hedgingowe zostały początkowo przyciągnięte przez tanią wycenę i postawiły na zdolność pekińskiej firmy do zdobycia udziału w rynku i siły cenowej po wycofaniu się mniejszych konkurentów”. Pięciu największych udziałowców spółki to fundusze Hedgingowe. Największym z nich jest Baupost Group, Inc (posiadający 3,41 proc.). Wśród nich znalazł się również fundusz Renaissance Technologies, LLC (posiadający 2,24 proc.) prowadzony przez uważanego za jednego z najlepszych zarządzających Jima Simonsa. Sean Ho, zarządzający jednym z tych funduszy, twierdzi: „Działalność New Oriental w zakresie przygotowywania testów i języka angielskiego, wydawania książek i szkoleń korporacyjnych pozostaje bez zmian, mimo że zmiany w przepisach spowodowały utratę ok. 50 proc. przychodów. Zarząd firmy spłacił wszystkie należności, rozpoczął działalność e-commerce w zakresie live-streamingu i przesunął punkt ciężkości segmentu edukacyjnego na przedmioty nieobjęte programem szkolnym oraz klasy 10-12. Obecnie oferuje szereg hobbystycznych sesji grupowych, od muzyki po szachy, kaligrafię i zajęcia taneczne. Jest również w stanie pobierać wyższe stawki niż konkurencja”.

Cała branża wydaje się jednak dalej narażona na ew. negatywny wpływ możliwych regulacji ze strony rządu Chin. Obecne wyceny spółek z tego sektora mogą mieć podstawy do wypracowania nowych modeli biznesowych przy odpowiednim poziomie bezpieczeństwa finansowego.

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Czytaj więcej