Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

fundusze etf btc

  • Jak duże były odpływy z rynku kryptowalut?
  • Który fundusz ETF najmocniej zaskoczył? Miejsce miał pewien negatywny przełom
  • Czy to cykliczny efekt maja?

 

 

Ucieczka kapitału z funduszy kryptowalut - drugi najgorszy tydzień w historii

Pod koniec kwietnia kapitał dynamicznie odpływał z rynku kryptowalut, wynika ze statystyk podanych przez Bank of America. Ten jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie zaprezentował cyklicznie opracowywany wykres, z którego wynika, że ostatni pełny tydzień kwietnia był okresem największego odpływu kapitału z funduszy kryptowalutowych od blisko dwóch lat.

Po raz ostatni tak olbrzymia suma netto w USD zniknęła bowiem z funduszy kryptowalut w czerwcu 2022 roku. Jednocześnie jest to drugi największy tygodniowy odpływ w historii, wskazują dane opublikowane przez Bank of America.

Reklama

W rezultacie, czterotygodniowa średnia krocząca wskazuje, że w ciągu ostatniego miesiąca kapitał przeciętnie odpływał z funduszy kryptowalut w ujęciu tygodniowym. Taka ucieczka pieniędzy stoi w mocnym kontraście z rekordowymi napływami netto do funduszy zaledwie dwa miesiące wcześniej, gdy kurs bitcoina wyznaczał najwyższy poziomy w historii w okolicy 73,8 tys. USD.

 

Zobacz także: Notowania bitcoin idą w górę, co zrobi z kryptowalutowym szortem Rafał Zaorski

 

Wykres: Tygodniowy napływ/odpływ kapitału do funduszy kryptowalutowych na przestrzeni ostatnich 5 lat (błękitne kolumny) oraz czterotygodniowa średnia krocząca wartości wskaźnika (linia granatowa)

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: EPFR, Bank of America Global Research.

 

Rekordowy odpływ z ETF BlackRock na BTC na początku maja -
“Sell in May”?

Początek maja również przyniósł mocne odpływy z funduszy kryptowalutowych. Między innymi, 1 maja 2024 roku spotowy fundusz ETF na bitcoin firmy BlackRock (o symbolu IBIT) zanotował pierwszy w historii dzień odpływu kapitału.

Suma środków, które opuściły ETF BlackRock wyniosła 36,9 mln USD netto. Właśnie tego dnia zanotowany został największy całkowity odpływ kapitału z funduszy ETF od kiedy zostały one dopuszczone do obrotu w dniu 11 stycznia 2024 roku. Wyniósł on łącznie 563,7 mln USD, oszacować można na podstawie danych CoinGlass oraz firmy analitycznej Farside Investors.

Indeks ETF na BTC od firmy Fidelity (FBTC) zanotował 1 maja odpływ kapitału netto sięgający 191,1 mln USD. Z kolei fundusz ETF od Grayscale (GBTC) osiągnął drugi największy w swej historii exodus środków netto o wartości 167,4 mln USD.

Reklama

Być może takie odpływy kapitału w pierwszych dniu maja są skutkiem zjawiska znanego w świecie inwestycji jako “Sell in May and Go Away”, czyli “sprzedaj w maju i odejdź z rynku”. 

To maksyma, która sugeruje, że opłacalne ma być sprzedanie posiadanych przez siebie aktywów ryzykownych (np. akcji) w maju, by pozostać poza rynkiem aż do września. Jest to strategia, która ma opierać się na tym, że zwykle okres od maja do sierpnia jest etapem niższej aktywności na rynkach, co miałoby przekładać się na potencjalny spadek cen instrumentów finansowych.

Jednak skuteczność i powtarzalność tego zjawiska jest znikoma lub dyskusyjna. Warto pamiętać o tym, że warunki rynkowe mogą być w każdym roku zupełnie inne. Maksyma ta jest raczej przesądem niż utartym schematem.

Tymczasem, cena bitcoina zmaga się w poniedziałek z dobiciem do 64 tys. USD, a szczyty sprzed niemal dwóch miesięcy pozostają nadal ponad 16% wyżej.

 

Zobacz również: Kurs Dogecoin DOGE/USD zyskuje ponad 100%! Przelicznik kryptowalutowy FXMAG

Czytaj więcej

Artykuły związane z fundusze etf btc